نقش مهم هیئت‌های مذهبی در توسعه فرهنگ دینی و بصیرت افزایی/ نفوذ زیرکانه فرقه‌های انحرافی در اندیشه جوانان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76880
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
یادداشت روز
شاخص : هیئت‌ها رسانه‌هایی هستند که به راحتی قدرت جذب دل و عقل هرکسی را دارا هستند، هیئت‏ها همان پرکننده خلأ فرهنگی و فرصت هایی برای تبلیغ‌اند که هرساله میسوزند و از دست می‌روند.

به گزارش شاخص، هیئت ‏ها در مهندسی فرهنگی کشور مغفول مانده‌اند؛ هیئت‌ها این روزها نمایی از یک رسانه جذاب دینی هستند؛ رسانه‌ای که به راحتی قدرت جذب دل و عقل هرکسی را داراست، هیئت‏ها همان پرکننده خلأ فرهنگی امروز ما هستند. هیئت‏ها فرصت هایی هستند برای تبلیغ که هرساله میسوزند و از دست می‌روند.
امام حسین علیه‌السلام در زمان حرکت به سوی کوفه می‌فرمایند: من برای احیا سنت جدم رسول الله می‌روم نه برای به دست آوردن حکومت و خلافت.
درمحرم پیر و جوان، زن و مرد، کوچک و بزرگ با شرکت در این عزاداری‌ها سعی می‌کنند آیین وسنت سوگواری برای امام حسین علیه‌السلام را که از زمان شهادت ایشان به وجود آمده زنده نگهدارند.
با این‌که اصلی‌‌‌ترین رسالت هیئت‌های مذهبی اقامه عزاداری و سوگواری و ذکر مصیبت برای شهادت آن حضرت است اما این رسالت در راستای زنده نگه‌داشتن و تبلیغ و ترویج حقیقت قیام آن حضرت است که امام بزرگوار برای آن جان خود را فدا کردند.
هدفی که در مراسم‌های سوگواری و عزاداری از زمان شهادت امام علیه‌السلام تا کنون دنبال می‌شود چیزی جز همان هدف قیام اباعبدالله‌الحسین(ع)، احیا امر به معروف ونهی از منکر، بیان صحیح احکام الهی، نجات مردم از ظلم و ستم، ایستادگی در برابر حکومت ظالم نیست.

هیئات مذهبی مهد انقلاب اسلامی…
در دوران انقلاب اسلامی نیز هیئت‌های مذهبی در کنار دیگر ابزار ارتباطی و تبلیغی کارکرد خود را حفظ، و نه تنها در حوزه سیاست بلکه در تمام حوزه‌ها فعال بودند و همراه با عزاداری و سوگواری و برگزاری نماز جماعت، اقشار مختلف مردم را با مسائل و مشکلات جامعه دینی آشنا می‌کردند.
پس از پیروزی انقلاب این هیئت‌ها در نشر فرهنگ دینی در سطوح مختلف جامعه، گسترش آموزه‌های دینی در میان مردم، فراهم نمودن زمینه حضور گسترده جوانان و نوجوانان در مناسبت‌های اسلامی و پرورش روحیه قشرهای مختلف از بُعد معنوی وعاطفی ایفای نقش کرده‌اند.

۱۱۰۱۸۰۸۹_۵۱۶۲۱۲۲۷۵۱۹۴۵۱۰_۸۸۴۷۴۱۷۴۰۱۹۹۲۰۵۸۸۷۱_n

حماسه آفرینی با هیئتهای حسینی…
درسال‌های دفاع مقدس چه بسیاری از جوان‌ها که از طریق شرکت در مراسم‌های مذهبی با اهل بیت علیهم‌السلام و آموزه‌های دینی آشنا شدند و از همین راه وارد جبهه شده و جان خود را فدای اسلام و میهن کردند.
در آن روزها که بیشتر دغدغه و تلاش مردم و مسئولان دفاع از میهن بود، این هیئت‌ها و مراسم‌‌های مذهبی بودند که نگذاشتند آموزش و یادگیری آموزه‌ها و مفاهیم دینی تعطیل شود و تبلیغات دشمن آنها را سست و بی‌دین کند.

۸۱۷۲۵۸۱۷-۷۰۱۰۵۵۵۶

سایه شبهات بر روی هیئت‌های عزاداری
در سال‌های اخیر از طرفی هجمه‌های دشمنان و ترویج شبهات و اطلاعات غلط در فضای مجازی شدت یافته و از طرفی هم با اینکه استقبال جوانان از هیئت‌ها و مراسم‌های مذهبی بیشتر شده است اما به جای این‌که این مراسم‌ها محملی برای بصیرت افزایی و پاسخگویی به شبهات باشند، تحت تأثیر شرایط با شکلی متفاوت از گذشته عمل می‌کنند.
امروزه تکیه هیئت‌ها تنها برمداحی و سینه زنی است، به گونه‌ای که متأسفانه گاهی شاهد هستیم جوان‌هایی که در مراسم‌های عزاداری شرکت می‌کنند از انجام فرائض فراری هستند و اعتقادی به آن‌ها ندارند؛ در حالی که می‌توان در همین جلسات و روضه‌ها آن‌ها را با دین و آموزه‌های دینی آشنا و معتقد کرد.
در این میان نباید از فرقه های انحرافی دین اسلام که در صدد تخریب اعتقادات مسلمانان هستند غافل شد. جریان انحرافی شیرازی‌ها با در اختیار داشتن ده‌ها شبکه تلویزیونی به زبان‌های مختلف و صدها وبلاگ و سایت در حال ترویج رفتارهای بدعت گونه در دین هستند نمونه‌ای از این فرقه‌های انحرافی می‌باشد.

جوانان و نوجوانان مخاطبان اصلی تبلیغات سوء دشمنان هستند
امروزه به این دلیل این‌که جوانان بیشتر از افراد دیگر جامعه تحت تأثیر تبلیغات سوءدشمنان هستند و با وجود شبهات بسیار زیادی که در باره اهل بیت (ع) و مضامین دینی وجود دارد، نیاز به تبلیغ و آموزش مفاهیم دینی در جامعه به شدت احساس می‌شود.

۶۳۵۷۸۷۸۰۹۹۹۸۱۳۹۶۸۰

روشهایی اجبار و تهدید کار ساز نیست…
چون حضور جوانان در عزاداری‌ها با علاقه و بدون فشار دیگران بوده است یک سخنرانی‌ گیرا و جذاب درمورد اهمیت و فواید حجاب در مراسم‌های مذهبی و هیئت‌ها می‌تواند به ترویج حجاب بدون اعمال اکراه و اجبار کمک کند.

میدان را برای رسانه‌های بیگانه خالی نکنیم…
نباید از هیئت‌ها به عنوان رسانه‌ای که از گذشته باکارکرد آن آشنا هستیم غافل شد چرا که جوانان و نوجوانان باعلاقه و میل خودشان در این مراسم‌ها حاضر می‌شوند و آنچه که می‌بینند و می‌شنود، یاد می‌گیرند از دل و جان قبول می‌کنند.
با این‌که هر ساله میلیون‌ها عزادار حسینی از اقوام و فرهنگ های مختلف در سراسر جهان در مراسم عزاداری محرم با آئین های گوناگون پیام عاشورا را زنده نگاه می‌دارند.
با این‌حال رسانه‌های غربی هم‌چون خبرگزاری انگلیسی رویترز در گزارشی جانبدارانه باعنوان “فستیوال عاشورا”، آئین های نهی شده‌ای چون قمه زنی و تیغ زنی در کشورهایی مانند عراق، هند، پاکستان و افغانستان را مورد توجه قرار می‌دهند.
در حالی که بسیاری از علمای شیعه سراسر جهان آسیب رسانی به بدن در عزاداری حسینی را جایز ندانسته اند و در میان گزارش تصویری رویترز عکسی از مراسم عاشورا در ایران دیده نمی شود.
لازم به ذکر است برگزاری این آئین ها در برخی کشورها با بازخورد رسانه های بین المللی مواجه شده و از دین اسلام چهره‌ای خشن و وحشی گر به نمایش گذاشته می‌شود.

چند توصیه به مداحان
مقام معظم رهبری در سال ۹۳ طی توصیه‌ای که به مداحان داشتند به چند نکته اشاره می‌کنند ” ما امروز به اخلاقیات و معارف احتیاج داریم ما احتیاج داریم که جوان امروز افتخار کند که به ایران اسلامی تعلق دارد ”
“جوان امروز ما باید به وجود امام و جمهوری اسلامی افتخار کند به دین و مذهب خود و به پیروی اهل‌بیت افتخار کند، بهترین نحوه ‌بیان هم بیان غیرمستقیم است ”
” از شرایط مرثیه‌خوانی پایندی به صدق واقعه است و برای گریاندن مستمعین نباید از هر سخن بی‌اساسی استفاده کرد اشک گرفتن از مردم که هدف نیست؛ هدف، آمیختن این دلِ اشک‌آلود به معارف زلال است “

آبرو داری خرجی ندارد…
با شروع ایام محرم کوچه و پس کوچه‌های شهر حجاب غم و اندوه بر بروی خود می گیرد چقدر خوب میشود اگر کمی هم به حجاب ظاهر خود برسیم و با بی حجابی حرمت این روزها را نشکنیم.
آیا با خود فکر نکرده‌ایم به خاطر بدحجابی‌ها چه عقل و هوش‌هایی به جای دل سپرد به شور و نوای حسینی به سمت تار مویی یا گوشه چشمی منحرف می‌شود؟!

در روزها و شبهای عزاداری ایام محرم هیئت‌ها و دسته‌جات عزاداری در شهرهای مختلف کشور از رسانه ها پخش می شود اما اگر لنز دوربین‌ها کمی پایین تر چرخانده شود شاهد هزاران ظروف پلاستیکی خواهیم بود که در کف خیابان‌ها سرگردان هستند.

۱۳۹۴۰۷۰۲۰۰۰۱۸۱_PhotoL
اجر و ثواب و متبرک بودن غذای حضرتی سیدالشهدا بر هیچ کس پوشیده نیست اما رعایت پاکیزگی سیمای شهر هم از حقوق شهروندی است که رعایت آن بر همگان واجب است از سوی دیگر هم تاثیر مخربی که ظروف پلاستیکی بر محیط زیست می‌گذارد غیرقابل جبران است.
پاکیزگی و رعایت بهداشت از مسائلی است که در دین اسلام به آن تاکید شده است درهمین زمینه ازپیامبرخدا نقل شده است که فرمودند: هرچه می‌توانید پاکیزه باشید؛ زیراخداوند اسلام را بر پاکیزگی بنیان نهاده است و جز مردم پاکیزه کسی به بهشت نمی‌رود.

انتهای پیام/۱۳۰۰/ی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار