نقش موثر و کمک‌کننده حوزه علمیه در مدیریت کلان کشور - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 85893
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۵:۵۰
معاون آموزش امور حوزه‌های علمیه کشور تاکید کرد:
شاخص : معاون آموزش امور حوزه‌های علمیه کشور گفت: امروز حوزه علمیه با حفظ میراث محدثین و حفظ کتاب و سنت و با تقویت جریان اجتهاد مدیریت کلان کشور را عهده‌دار است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شاخص، حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم فرحانی معاون آموزش امور حوزه‌های علمیه کشور در مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید حوزه علمیه قزوین با اشاره به آغاز انقلاب اسلامی  اظهار کرد: حضرت امام خمینی (ره)  با فریاد تاریخی” علمای اسلام به داد اسلام برسید” از درون مدرسه فیضیه جنبش خاصی بین اندیشمندان ایجاد کرد که چگونگی منشاء حرکت اجتماعی حوزه علمیه شد.

وی در ادامه افزود: امام راحل با پشتیبانی علما و مراجع توانست این مشارکت اجتماعی را در کشور رقم بزند و عاملی برای پیروزی انقلاب اسلامی و به ثمر نشستن آرمان‌های انقلاب باشد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب حوزه را lمرکز نظام می‌داند، ابراز کرد: امام خمینی(ره) با همراهی علمای نجف و قم حرکتی را شروع کردند و با فرستادن شاگردان خود به خارج از کشور جریان شکل گیری انقلاب را رقم زدند.

وی ادامه داد: در آن دوران بسیاری این جریان سازی را منتسب به امام می‌دانستند نه حوزه، اما ایشان با استفاده از ظرفیت حوزه توانست هم انقلاب و هم دفاع مقدس را مدیریت کند، برای همین با رحلت امام عده‌ای به دنبال برهم زدن این فضا بودند؛ اما حوزه امام دیگری را به انقلاب تقدیم کرد.

فرحانی با بیان اینکه هیچ دستگاهی در کشور محصولی همچون رهبر ندارد، اذعان کرد: امروز حوزه علمیه با حفظ میراث محدثین و حفظ کتاب و سنت و با تقویت جریان اجتهاد مدیریت کلان کشور را عهده دار است.

وی محورهای اصلی اداره کننده انقلاب را محصولات حوزه دانست و گفت: حوزه علمیه قزوین با قدمتی زیاد در هر دوره‌ای حرفی برای گفتن داشته است و هم اکنون نیز با راه اندازی شورای حوزوی استان در اجرایی شدن بهتر رسالت حوزه قدم برداشته می‌شود.

معاون امور حوزه‌های علمیه کشور به معرفی اعضای شورای حوزوی استان پرداخت و عنوان کرد: آیت الله عابدینی ریاست این شورا، آیت الله اسلامی نائب رئیس، حجت الاسلام ابراهیمی و فیروزی اعضای این شورا و حجت الاسلام محبی و عرفانی از اعضای جدید این شورا هستند که این شورا حجت الاسلام عباسی را به عنوان مدیر جدید حوزه‌های علمیه قزوین معرفی کرد.

وی در پایان با بیان اینکه سابقه کار دینی در قزوین را گسسته نمی‌بینم، گفت: در عرصه آموزش با توسعه کیفی و کمی و فعال شدن عرصه تبلیغ حوزه‌های علمیه می‌توانند با قوت بیشتری عمل کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار