نقص دودکش بیشترین علت وقوع حوادث گازگرفتگی در شهر قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 151477
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
مدير آموزش سازمان آتش نشانی شهرداری قزوين خبر داد
شاخص : مدير مرکز آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ايمنی شهرداری قزوين‌گفت: بررسی آمارهای چندسال اخير سازمان آتش نشانی شهرداری قزوين نشان می دهد بيشترين علت بروز گازگرفتگی نقص در سيستم دودکش وسايل حرارتی است.

سعید مافی، مدیر مرکز آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اضهار کرد: دودکش اولین مولفه خروج گازهای سمی ناشی از احتراق وسایل حرارتی است  و هرگونه نقص در  سیستم آن  تاثیر قابل توجهی در بروز حوادث گازگرفتگی دارد.

وی با تاکید بر این که  قطر لوله  دودکش باید بزرگتر یا مساوی خروجی کوره  وسیله حرارتی باشد، افزود:  گاهی اوقات  مشاهده می‌شود  که  به علت کوچک بودن دهانه ورودی دودکش، از لوله تبدیل با قطر کمتر استفاده می شود که به دلیل ایجاد یک مقاومت  در مسیر جریان هوای گرم  و محصولات حریق ، بخشی از گاز منواکسیدکربن از دودکش پس زده شده و از طریق منافذ کوره و لوله به فضای ساختمان بر می گردد.

مافی بیان کرد: نکته دیگر اینکه دودکش باید دارای شیب مثبت باشد، یعنی برای دودکش رو به بالا باشد نه به سمت پایین؛ همچنین  نصب افقی دودکش به فاصله طولانی و اجرای پیچ و خم و استفاده از زانویی زیاد در مسیر آن، غیر استاندارد است.

مدیر مرکز آموزش آتش نشانی قزوین تصریح کرد: به هیچ وجه  نباید از لوله های آکاردئونی به عنوان لوله وسایل حرارتی  استفاده کرد، این لوله‌ها به مرور زمان  مقاومت خود را از دست داده و دچار افتادگی و شیب منفی می شود که در نهایت  باعث برگشت گازهای  ناشی از احتراق به فضای سکونت خواهد شد.

وی افزود: همچنین با گذشت زمان و بر اثر حرارت و گذر هوای گرم از داخل لوله های  آکادئونی، سوراخ های بسیار ریزی در  این لوله های ایجاد می شود که اگر چه ممکن است قابل دیدن نباشد ولی گاز سمی CO از طریق این سوراخ ها  بتدریج وارد فضای خانه شده و باعث مسمومیت و گازگرفتگی افراد می شود.

مافی با اشاره به این که جنس دودکش های داخل دیوار باید از مصالح مقاوم بوده و به صورت  مشترک و انشعابی کار نشده باشد گفت:  بارها دیده شده که برای تخلیه دود حاصل از موتورخانه، یک دودکش  بزرگ در ساختمان تعبیه شده و متاسفانه از هر طبقه  هم یک انشعاب به این دودکش متصل شده است که این کار خطرناک بوده و دلیل برخی از حوادث گازگرفتگی در سال ها ی اخیر، همین انشعابات مشترک دودکش ها است.

وی مقاوم نبودن مصالح  و عدم یکپارچگی دودکش های داخل دیوار را از دیگر دلایل وقوع حوادث گازگرفتگی  خواند و افزود:  گاهی اوقات دیده شده  که لوله های سیمانی را در داخل دیوار بر روی هم چیده  و روی آن را با موادی مانند گچ و … پوشانده اند که به مرور  زمان و بر اثر  انبساط و انقباض  ناشی از گرما و سرمای هوا ،  ترک هایی در مسیر پوشش لوله ها ایجاد شده و گاز منواکسید کربن  از این طریق به داخل اتاق ها نفوذ کرده و حادثه گازگرفتگی اتفاق افتاده است.

مدیر آموزش آتش نشانی شهرداری قزوین ادامه داد:  بعضی مواقع افراد به دلیل نبود دودکش در ساختمان،  لوله بخاری را از پنجره یا دیوارهای جانبی به بیرون می کشند که کار اشتباه  خطرناکی است و ممکن است محصولات احتراق و گازهای سمی به دلایل مختلفی دوباره به داخل وسیله حرارتی و در نهایت فضای ساختمان  پس زده شود.

وی گفت:  در صورت اجبار  و نصب لوله از طریق پنجره باید به ازای کشیدن هر یک متر لوله افقی ، ۳ متر لوله عمودی نصب شود و انتهای دودکش از دیوار جانبی پشت بام حداقل ۶۰ سانتی متر  بالاتر و مجهز به کلاهک H  باشد.

مافی با توصیه به شهروندان  مبنی بر خودداری از قراردادن  سر دودکش در ظرف آب گفت:  این کار هیچ گونه منطق علمی ندارد. محصولات احتراق نه جذب آب می شود و نه در آن  حل خواهد شد. با این عمل ، قطعاً گازهای سمی در محیط سکونت پخش  و سبب مسمومیت  و مرگ افراد می شود.

وی یادآور شد:  تجهیزات  و وسایل حرارتی  غیراستاندارد  هم می تواند منجر به بروز حوادث گاز گرفتگی شود ، به ویژه  در محیط های کارگری یا خانه های دانشجویی به دلیل  استفاده از  وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز برای تامین گرما ، احتمال  وقوع این حوادث بیشتر است.

مدیر مرکز آموزش سازمان آتش نشانی قزوین ضمن پیشنهاد نصب دستگاه هشداردهنده گاز منواکسید کربن در نزدیکی محل استقرار وسایل حرارتی  افزود :  با نصب این دستگاه اگر اشکالی در سیستم دودکش و یا وسایل حرارتی ایجاد شود ،  افراد پیش از آن که  دچار گازگرفتگی  شوند از انتشار گازهای سمی در محیط خانه  آگاه و از حادثه نجات خواهند یافت.

 

انتهای پیام/۹۰۰/د

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار