نمایشگاه کتاب باید هرساله محل ورود کتاب‌های جدید باشد/ ناشران از تکرار پرهیز کنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57692
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، نشست «قزوین، شهر مینودری» به عنوان اولین نشست از سلسله نشست‌های «روز استان‌ها» در روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، در بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور روز گذشته با شعار “خواندن، گفتگوی جهان” فعالیت خود را به صورت علنی آغاز کرد.
در این نشست مهدی احمدی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، ضمن ارائه تعریف مختصری از شعار امسال نمایشگاه کتاب، پاسخگوی سوالات چند تن از اصحاب رسانه شد.
وی افزود: ما با کتاب و از زبان اندیمشندان و فرهیختگانی چون، مولانا، حافظ، سعدی و هزاران شاعر و نویسنده‌ که از مفاخر کشور کهن و با عظمت ایران هستند، با جهانیان سخن می‌گوییم.
این مسئول با اشاره به اینکه شعار امسال نمایشگاه کتاب راهی موثر در شکستن سدهایی است که دنیای تمدنی امروز را در برابر یکدیگر قرارداده است، بیان کرد: دین اسلام، دین آگاهی و بصیرت است و یکی از آموزه‌های زیبای آن ارتباط با جهان و فرهنگ‌های گوناگون در قالب گفتگو است.
احمدی ادامه داد: ما می توانیم با زبان آگاهی و بصیرت درون‌مایه‌های فکری و اندیشه‌ای خود را به جهانیان اعلام کنیم.
وی با تاکید بر این نکته که شعار امسال نمایشگاه کتاب می‌تواند مبانی، اصول و اندیشه‌های تمدن عظیم اسلامی را به جهانیان القا کند، تصریح کرد: این شعار می‌تواند سایه‌های شوم ایران هراسی در منطقه را به ایران دوستی تبدیل کرده و اندیشه‌های سترک اسلامی را به جهانیان عرضه کند.
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر برنامه‌های این اداره در خصوص چگونگی برگزاری یازدهمین نمایشگاه کتاب استان و دلایل افزایش استقبال مردم قزوین از دهمین دوره از نمایشگاه کتاب قزوین، گفت: علی رغم اهمیت توجه به سلایق مردم در حوزه کتابخوانی، سال‌های گذشته به اثرگذاری کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه کتاب استان توجه کمتری می‌شد.
احمدی ادامه داد: ۴۵ روز پیش از برگزاری دهمین دوره از نمایشگاه کتاب استان، گروهی از همکاران فعال در این زمینه به گفتگو با اقشار و گروه‌های مختلف استان پرداخته و علایق مردم در حوزه کتابخوانی نیازسنجی شده و کتاب‌های متناسب با سلیقه مردم در نمایشگاه ارائه شد و خوشبختانه استقبال مردم نیز افزایش یافت.
وی با اشاره به گسترش دامنه فعالیت این گروه برای برگزاری یازدهمین دوره از نمایشگاه کتاب، عنوان کرد: عموم همشهریان می توانند برای برگزاری بهتر یازدهمین دوره از نمایشگاه کتاب در این نظرسنجی شرکت کنند تا ما نیز بتوانیم با ارائه این آمار به مولفین و نویسندگان، از طریق ناشران، زمینه رشد فرهنگی استان و سرانه کتابخوانی را افزایش دهیم.
این مقام مسئول در پاسخ به سوال یکی از اصحاب رسانه مبنی بر ارزیابی عملکرد شورای فرهنگی عمومی در سال‌های اخیر، تشریح کرد: همه مسائل اجتماعی ریشه در فرهنگ عمومی جامعه دارد.
احمدی ادامه داد: متاسفانه با توجه به ۱۷ سال از عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان و نزدیک به ۲۹۰ مصوبه، شاهد اثرات چشمگر و نتایج درخشانی در این حوزه نبوده‌ایم.
وی افزود: با همفکری و همکاری نماینده محترم ولی فقیه در استان و استاندار عزیز که هر دو از فرهیختگان و اهل فرهنگ و هنر هستند به این نتیجه رسیدیم که راه بهبود اوضاع، فعال‌سازی گروهی و معرفی فردی مطلع و آگاه در این عرصه خواهد بود.
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر چگونگی حمایت از ناشران استان، گفت: در سال ۹۲ و ۹۳ در بین استان‌های همجوار حداقل رتبه دوم فروش کتاب را به خود اختصاص داده‌ایم.
احمدی افزود: بیش از ۲۴۳ عنوان کتاب توسط ناشران قزوینی به چاپ رسیده است و در حال حاضر بالغ بر ۲۳ ناشر درسطح استان، مشغول فعالیت و در ارتباط با اداره ارشاد هستند.
وی با اشاره با جلساتی که با ناشران استان برگزارشده است، ادامه داد: دیدگاه‌ها و نقطه نظراتی به ناشران فعال استان داده شده و از آنان خواسته‌ایم که درگیر تکرار نشوند و نمایشگاه کتاب باید هرساله محل ورود کتاب‌های جدید باشد.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار