حفظ کرامت انسانها از اصول اولیه دین است
کد خبر: 109459
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین:
شاخص : نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین با بیان اینکه در نگاه دینی امنیت از نان شب هم واجب‌تر است، گفت: اگر امنیت وجود نداشته باشد، سایر امکانات بهره‌ای برای انسان نخواهند داشت.

به گزارش شاخص نیوز، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در همایش رؤسا و فرماندهان کوپ فرماندهی انتظامی استان قزوین که عصر سه‌شنبه در مرکز فرماندهی استان برگزار شد، به تشریح اهمیت امنیت در نگاه دینی پرداخت و اظهار کرد: حضرت ابراهیم پس از ساخت کعبه، از خدای متعال می‌خواهد تا آن منطقه را شهری امن قرار دهد، زمانی که این درخواست را از خدای متعال داشت هنوز شهری در اطراف خانه خدا به وجود نیامده بود.

وی در این خصوص ادامه داد: پس از تشکیل شهر در اطراف کعبه، حضرت ابراهیم از خدای متعال درخواست می‌کند تا به آن شهر امنیت ببخشد و این درخواست حضرت گویای این مطلب است که درخواست نخست حضرت ابراهیم برای شهر شدن آن منطقه، محقق شده و این دو درخواست از نظر زمانی، فاصله زیادی با یکدیگر داشته‌اند.

امام‌جمعه قزوین بیان کرد: در این آیات شریفه، امنیت مسئله مهمی مطرح می‌شود، زیرا اگر امنیت وجود نداشته باشد، سایر امکانات بهره‌ای برای انسان نخواهند داشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: عنصر امنیت، از آب و نان مهمتر و واجب‌تر است و لذا این اهمیت سبب شده اولین دغدغه و درخواست حضرت ابراهیم به عنوان پیغمبری اولوالعزم، تأمین امنیت مردم باشد و بر تحقق آن اصرار بورزد.

وی ادامه داد: پس از تأمین امنیت، حضرت ابراهیم از خدای متعال می‌خواهد به آن‌هایی که مؤمن هستند، آب و نان بدهد اما این درخواست حضرت فوراً مورد اعتراض خدای متعال قرار می‌گیرد و بر تأمین آب و نان همه انسان‌ها، حتی کسانی که کافر هستند تأکید می‌کند. این مهم نشان می‌دهد که باید در موضوع اشتغال و امکانات رفاهی به همه مردم به صورت عادلانه نگاه کنیم.

آیت‌الله عابدینی به اهمیت موضوع کرامت هم اشاره و تأکید کرد: موضوع کرامت به اندازه‌ای مورد اهمیت است که خداوند خود را به عنوان «رب اکرم» به انسان معرفی و تأکید می‌کند که انسان را با ویژگی کرامت خلق کرده است.

امام‌جمعه قزوین اضافه کرد: خدای متعال برای اینکه بین خدا، انسان و کرامت رابطه متناسب، مستحکم، تأثیرگذار و تربیت کننده برقرار شود، قرآن کریم را نازل کرده است تا کرامت انسان از آن طریق ارتقا یابد.

وی پس از امنیت و کرامت به موضوع صداقت اشاره کرد و افزود: برخورداری از صداقت، لازمه پیشرفت و دست‌یابی به موفقیت در هر کاری است؛ به طوری که امام علی (ع) می‌فرماید: آدمی اگر می‌خواهد به هر مقصدی دست پیدا کند، تنها با صداقت موفق خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: صداقت اصل مهمی است که همواره آبروی انسان را حفظ می‌کند و امام علی (ع) نیز در این خصوص می‌فرماید: من هیچ چیزی را بهتر از صداقت نیافتم که آبروی انسان را حفظ کند.

این مفسر نهج‌البلاغه اظهار کرد: آن کسانی که برای پیشبرد کارهای خود از حیله و نیرنگ استفاده می‌کنند نمی‌دانند که این عالم دارای نظم است و کسانی که نیرنگ و حیله را روشی برای پیشبرد امور خود قرا می‌دهند راه به جایی نخواهند برد.

وی تصریح کرد: امام علی (ع) می‌فرمایند: در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که عده کثیری حیله و نیرنگ را زرنگی می‌دانند؛ آنهایی که حیله‌گری و نیرنگ‌بازی می‌کنند مرگشان باد.

آیت‌الله عابدینی به اهمیت اقامه نماز هم اشاره و با تأکید بر اینکه اقامه نماز در رفع بدی‌ها بسیار مؤثر است، اذعان کرد: اگر نماز اقامه شود بسیاری از منکرات در جامعه رخ نخواهد داد و ضروری است که نمازهای جماعت و جمعه بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

امام‌جمعه قزوین در ادامه با بیان اینکه بصیرت مسئله مهم و اساسی است، بیان کرد: اگر انسان اهل تقوا شود، صاحب بصیرت خواهد شد و بصیرت اصل مهمی است که لازم است همه اقشار مختلف مردم و مسئولان از آن بهره‌مند شوند.

وی در پایان به موضوع نفوذ و خطرات آن اشاره کرد و گفت: نفوذ نفس اماره، نفوذ نفس دیگران، نفوذ شیطان، نفوذ مستکبران و نفوذ دنیا از ابعاد مختلف نفوذ به شمار می‌آیند که باید با جدیت مورد توجه مسئولان قرار گرفته تا از خطرات آن در امان بمانند.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی نماینده ولی فقیه

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار