برخورد انفعالی دولت تدبیر و امید عامل جسارت عربستان/نمایندگان مجلس در حال بررسی استیضاح ظریف هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 74292
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۴۰
نماینده مردم قزوین در مجلس:
شاخص : نماینده مردم قزوین در مجلس گفت: انفعالی برخورد کردن سیاست خارجی ما زمینه جسارت عربستان را فراهم کرد در همین راستا نمایندگان مجلس در حال بررسی استیضاح ظریف هستند.

به گزارش شاخص، حجت الاسلام سید مرتضی حسینی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در خصوص نگاه دستگاه سیاست خارجی کشورمان اظهار کرد: از ابتدا نوع مدیریت دستگاه دیپلماسی ما در خصوص برخورد با آمریکا و ایادی آنها چون عربستان سعودی برخوردی انفعالی بود.
وی در ادامه افزود: در داستان هجمه عربستان به یمن، جان کری وزیر امور خارجه نگران عکس العمل قدرتمندانه ایران در خصوص حمایت از یمن بود.
این کارشناس سیاسی ادامه داد: بنابراین جان کری با وزیر امور خارجه کشورمان تماس گرفته و می‌گوید در موضوع حمله عربستان به یمن ورود پیدا نکنید ما این کشور را مجبور به عقب نشینی می‌کنیم.
وی تصریح کرد: در صورتی که دستگاه دیپلماسی کشورمان این موضوع را مدنظر قرار نداد که با نرمش در مقابل آل سعود آنها جسورتر شده و حمله خود را به یمن افزایش می‌دهند.
این نماینده مجلس یادآور شد: همین نرمش ایران در سیاست خارجی زمینه‌ای شد تا آنها اجازه ورود کشتی کمک‌های انسان دوستانه ایران را به یمن ندهند.
وی با اشاره به وقوع حادثه منا بیان کرد: موذی گری عربستان سعودی زمینه‌ای برای برخورد بی‌ادبانه در فاجعه مِنا شد، آنها با سنگدلی مجروحین این حادثه را رها کردند تا به شهادت رسیدند.
حسینی با انتقاد از اینکه چرا باید سعودی‌ها به وزیر امور خارجه و وزیر ایران اجازه ملاقات ندهند، تصریح کرد: رفتار نادرست دستگاه دیپلماسی ما، اقتداری از خود به نمایش نگذاشته تا عربستانی‌ها جرات برخورد نامناسب با ایران را نداشته باشند.
وی افزود: سران دولت سعودی در این مدت از ایران ضعف مشاهده کرده اند، ایران قدرتمندی که در یک زمانی بزرگترین کشورها را به پای میز مذاکره می‌کشاند امروز باید وزیر امور خارجه عربستان به ما بی اعتنایی کند.
نماینده مردم قزوین در مجلس با بیان اینکه عربستان امروز رویکرد استقامت و پایداری را در دولت یازدهم نمی‌بیند، عنوان کرد: دولتی که بتواند در برابر هجمه دشمن مقاومت کند، انفعالی برخورد کردن سیاست خارجی ما زمینه جسارت عربستان را فراهم کرد و این بی‌ادبی‌ها را انجام دهند.
وی گفت: نمایندگان مجلس در حال بررسی استیضاح آقای ظریف هستند و این موضوع در مجلس مطرح شده است.
این کارشناس سیاسی در خصوص دست دادن وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس جمهور اوباما ابراز کرد: اگر حتی این موضوع هم اتفاقی صورت گرفته باشد این سوال مطرح است که آیا به دست چدنی که به کشتار و نسل کشی مسلمانان مشغول است باید دست داد؟
وی بیان کرد: شهید رجایی زمانی که کارتر رئیس جمهور سابق آمریکا از وی تقاضای ملاقات کرد، گفت ملت و رهبر من اجازه ملاقات با شما را نداده است.
این نماینده مجلس اذعان کرد: متاسفانه جریانی در دولت حاکم شده که نگاه انقلابی و ایستادگی در برابر زورگویی‌ها را قبول ندارد تا بتواند پیام ملت ایران را به طور کامل به جهان منتقل کند.
وی در پایان تصریح کرد: متاسفانه هیئت رئیسه مجلس نگاهشان با ما همراه نیست و نمی‌توان گفت با این نگاه بتوان اعلام موضع قدرتمندانه‌ای در خصوص عملکرد دستگاه سیاست خارجی در مجلس داشت.

منبع : صبح قزوین


انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار