ایران جانبی

» نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور
کد خبر: 204821
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
شاخص : سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور گفت: ۷۹۱۳ نفر از مبتلایان به کرونا بهبود یافتند.

شاخص، دکتر کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا اظهار کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۱۰۲۸ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و کل مبتلایان به این بیماری در کل کشور به ۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۹ نفر از مبتلایان جدید کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری در کشور به ۱۶۸۵ مورد رسید.

جهانپور تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون ۷۹۱۳ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

وی درباره آمار مبتلایان به‌ تفکیک استانها خاطرنشان کرد: در تهران ۲۴۹ نفر، قم ۱۷ نفر، گیلان ۳۸ نفر، اصفهان ۸۷ نفر، البرز  ۶۰ نفر، مازندران ۳۶ نفر،  قزوین ۲۹ نفر،  خوزستان ۲۲ نفر، گلستان ۱۰  نفر، فارس ۲۶ نفر، لرستان ۳۳ نفر، آذربایجان شرقی ۵۷ نفر، یزد ۸۴ نفر، زنجان ۲۸ نفر، کردستان  ۱۶ نفر، اردبیل ۱۹ نفر،کرمانشاه ۷ نفر، کرمان ۸ نفر، همدان ۱۹ نفر، سیستان و بلوچستان ۱۵ نفر، هرمزگان دو نفر، خراسان جنوبی ۱۵ نفر، خراسان شمالی ۲۶ نفر، ایلام ۱۷ نفر، آذربایجان غربی ۲۸ نفر، چهارمحال و بختیاری دو نفر، موارد جدید ابتلا به ویروس به‌تفکیک استان­ها هستند.

وی با تأکید بر ضرورت در خانه ماندن مردم، گفت: در تفرجگاه ها و پارکها کانون های تجمعات افراد شکل گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، حدودو ۶۸ درصد از درگذشتگان مبتلا به کووید۱۹ افراد با سنین بالای ۶۰ سال هستند.

نمودار زیر، روند فوت از بین بیماران با تأیید قطعی آزمایشگاهی را نشان می‌‌دهد.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

روند موارد بیماری با تایید قطعی آزمایشگاهی و بهبودیافتگان مطابق با تصویر زیر است.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

نمودارهای زیر سه سناریوی احتمالی شیوع کرونا در کشور را نشان می‌‌دهند.

بر اساس سناریوی اول، اگر متوسط میزان تماس افراد مبتلا و مشکوک از ۲۰ اسفندماه در سطح ۲۵ درصد باشد، تعداد مرگ تجمعی تا انتهای اردیبهشت ماه، برای کل کشور، ۱۳ هزار و ۴۵۰ نفر خواهد بود.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

بر اساس سناریوی دوم، اگر با تمهیدات لازم، سطح ایزولاسیون از ۲۰ اسفندماه به ۳۲ درصد برسد، تعداد مرگ تجمعی کشور به ۸۶۳۰ نفر خواهد رسید.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

بر اساس سناریوی سوم، اگر تلاش شود تا سطح ایزولاسیون به ۴۰ درصد برسد، مرگ تجمعی کشور ۶۰۳۰ نفر خواهد بود.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

در این مدلسازی، تمام موارد مرگ بیماران مبتلا به کووید-۱۹ لحاظ شده است. به این معنا که این اعداد، مرگ‌‌های شناسایی نشده در این بیماران را نیز شامل می‌‌شود؛ اعم از موارد مرگ در افرادی که به دلیل بیماری زمینه‌‌ای حاد یا موارد دیگر، پیش از تشخیص بیماری فوت می‌‌کنند و یا افرادی که مورد تست آزمایشگاهی قرار نمی‌‌گیرند.

نقشه زیر، فراوانی تجمعی موارد ابتلا به کرونا در کشور را نشان می‌‌دهد. بر اساس این نقشه، استان‌‌هایی که با رنگ‌‌های تیره‌‌تری مشخص شده‌‌اند میزان بالاتری از موارد مثبت را دارند.

نمودار روند ابتلا و فوت + سه سناریوی احتمالی برای شیوع کرونا در کشور

  • بر اساس اعلام وزارت بهداشت، اپیدمی کرونا بسیار جدی است و نیاز به تمهیدات بلند مدت دارد اما برای کنترل موج اول این بیماری، سیاست ایزوله‌‌کردن بیماران و افراد مشکوک و کاهش تماس‌‌های مردم، تنها عامل کنترل کننده بیماری است.

انتهای پیام/۱۷۰۰

منبع: صراط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار