نکات ایمنی در رابطه با وسایل گرمایشی و شناخت گاز منوکسید کربن
کد خبر: 118447
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۳۷
کارشناسان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی عنوان کرد
شاخص :  توصیه‌های کارشناسان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در خصوص اصول ایمنی استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرد سال.

به گزارش شاخص نیوز،کارشناس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در خصوص اصول ایمنی استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرد سال توصیه‌هایی را ارائه کرد.

منو اکسید کربن چیست؟

گاز منو اکسیدکربن یک قاتل نامریی است؛ گازی ست بدون رنگ و بو که از سوختن ناقص مواد سوختنی ایجاد می شود و قربانیان خود را بخصوص در فصل سرما در محیط های بسته و بدون تهویه مناسب به دام می اندازد و آرام و بی صدا، فرد قربانی را از پای در می آورد.

چراغ های خوراک پزی، بخاری ها و آبگرمکن های نفتی یا گازی و شومینه ها وسایل گرمازایی هستند که عمدتاً مورد استفاده قرار می گیرند و در اثر ناقص سوزی مواد سوختنی در این وسایل، گاز منو اکسیدکربن ایجاد می شود که فوق العاده خطرناک، سمی و کشنده است .

۰۰ (۷)

علائم مسمومیت با منوکسید کربن :

علایم اولیه ناشی از تنفس این گاز تا حدی شبیه به آنفلوآنزا است، با این تفاوت که در آن تب وجود ندارد و علائم آن عبارتند از : سردرد،تنگی نفس، بی حالی، سرگیجه، تهوع و بیهوشی بوده که درصورت مواجهه طولانی و غلظت های بالا می تواند به سرعت موجب مرگ شخص قربانی گردد .

راهکار نجات از مسمومیت :

اگر فکر می کنید درمعرض منوکسید کربن قرارگرفته اید ، باید فوراً هوای آزاد تنفس کنید.

چنانچه کسی با گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شده باشد باید او را به سرعت از محیط آلوده خارج نمود و در تماس با هوای آزاد قرار داد .

 ۰۰ (۱۵)

توصیه های ایمنی :

۱-اگر درمحیط های بسته قرار داشتید و علائم مسمومیت با گاز را درخود یا دیگران مشاهده کردید، هر چه سریع تر پنجره ها را باز کنید و به هوای آزاد بروید ؛ به دیگران نیز اطلاع دهید که ممکن است در محیط منو اکسید کربن زیادی انتشار پیدا کرده باشد.

۲- فصل زمستان همه روزنه ها را در منزل یا محیط کار مسدود نکنید،مخصوصاً در اتاق خواب کمی جریان هوا ایجاد کنید.

۳-همواره از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده نمائید و جهت راه اندازی و نصب اینگونه وسایل از نمایندگی های مجاز و معتبر استفاده کنید .

۴-از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش برای گرم کردن منازل مسکونی یا محیط های بسته و کوچک که جریان هوا در آن وجود ندارد، استفاده نکنید.

۵-قبل از استفاده از وسایل گرمایشی دودکش را کنترل کنید. از باز بودن مسیر آن اطمینان حاصل کنید .

انتهای پیام/

منبع: روابط عمومی آتش‌نشانی

مطالب مرتبط

برچسب ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار