رفع مشکلات اقتصادی با اجرایی شدن طرح های اقتصاد مقاومتی/ قزوین جزء پنج استان برتر به لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 74353
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین :
شاخص : عبدالقادر ناصحی با تاکید بر اجرایی شدن طرح های اقتصاد مقاومتی در کشور افزود: استان قزوین جزء پنج استان برتر کشور به لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور مطرح است.

عبدالقادر ناصحی صبح امروز در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی شاخص،  با اعلام اینکه ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی در قزوین ایجاد شده که اکثر آن‌ها فعال و در حال واگذاری است، اظهار کرد: در حال حاضر یک هزار و ۱۶۳ قرارداد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با متقاضیان سرمایه گذاری منعقد شده که از این تعداد ۶۸۰ واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۱۵ هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۰ هزار نفر همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین با اشاره به طرح‌های حمایتی از کارآفرینان و تولید کنندگان تصریح کرد: واگذاری زمین به طور اقساط ، تنفس۶ ماهه و ۹ ماهه جهت پرداخت مابقی هزینه حق انتفاع، تخفیف بهره‌برداری پیش از موعد، تسهیلات صنایع کوچک در حد اعتبارات، حمایت از خوشه‌های صنعتی، آموزش و … از اقدامات انجام شده در این راستا است.

۹۰ درصد از صنعت قزوین را صنایع کوچک تشکیل داده‌اند

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد از صنایع استان را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهند، افزود: صنایع کوچک به لحاظ ماهیت اقتصادی دارای اهمیت بسیاری است چرا که متکی به مزیت های بومی و براساس نیاز منطقه تشکیل می شود.

ناصحی با بیان اینکه تولید کالاها و خدمات در صنایع کوچک با هزینه‌های پایین امکان پذیر است، تشریح کرد: صنایع کوچک در تولید کالا انعطاف پذیر هستند و در این صنایع تولید کالا مبتنی بر سفارش مشتری است.

وی در خصوص توسعه در تکمیل زنجیره‌های تولید ابرازکرد: حلقه های مفقوده در زنجیره تولید وجود دارند که بر حسب هشت وزن صنعتی متفاوت است به طوری که در صنعت خودرویی و فلزی حلقه مفقوده زنجیره تولید در قسمت طراحی است که باید تکنولوژی و دانش روز وارد و بومی شود.

 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین در ادامه اضافه کرد: در صنعت غذایی حلقه مفقودی زنجیره تولید در مواد اولیه و بسته بندی است که باید نسبت به پایین آوردن هزینه مواد اولیه و ارتقاء بسته بندی اقدام شود.

این مسئول با اشاره به اینکه در صنایع شیمیایی حلقه مفقودی زنجیره تولید، توسعه و تنوع محصولات نهایی است ادامه داد: در صنعت الکترونیک توسعه زنجیره تکمیل در بعد طراحی و در صنعت کانی‌های غیرفلزی توسعه زنجیره تکمیل در قیمت تمام شده و تنوع محصولات نهایی است که باید برای رفع آنها اقدام کرد.

وابستگی، عنصر مهم اقتصاد عاریتی است

ناصحی با تاکید بر اینکه وابستگی، عنصر مهم اقتصاد عاریتی است، تصریح کرد: اقتصاد عاریتی از ویژگی‌های اقتصاد کشورهای جهان سوم است که بیشتر مبتنی بر کپی برداری و انتقال ظاهری تکنولوژی است چرا که در اقتصاد عاریتی دانش و بومی سازی تکنولوژی صورت نگرفته و این اقتصاد بر اساس  مزیت ها و پتانسیل های کشور نیست.

وی در خصوص حضور سرمایه گذاران خارجی در استان گفت: استان قزوین جزء پنج استان اول به لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور محسوب می شود.

این مسئول اضافه کرد: سرمایه گذاری خارجی در استان به لحاظ ۲ رویکرد انتقال تکنولوژی و ایجاد فرهنگ کاری بر اساس سیستم‌های اقتصاد پیشرفته است که موجب ارتقاء و رقابت پذیری مثبت بین صنایع داخل کشور شده  و می‌تواند به لحاظ متدهای موفق مدیریتی قابل بررسی و مطالعه باشد .

رفع نیاز اقتصادی کشور با اجرایی شدن طرح های اقتصاد مقاومتی

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری است بیان کرد: طرح های اقتصاد مقاومتی باید در راستای رفع نیاز اقتصادی کشور  بر اساس پتانسیل و مزیت‌های مادی و معنوی داخل کشور باشد تا صنایع متکی بر دانش و فن آوری بومی شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با بیان اینکه دولت باید نگاه حمایتی به صنایع در خصوص مقررات مالیاتی داشته باشد، گفت: سیاست‌های مالیاتی صنایع کوچک باید از صنایع بزرگ و متوسط تفکیک شده تا این صنایع در ابتدای تاسیس مشمول مالیات نشوند و بخشودگی متفاوتی از صنایع بزرگ داشته باشند.

ناصحی در ادامه ابراز کرد: در قانون اخیر پیشنهادی دولت و مصوب مجلس ، معافیت‌های خوبی برای واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی، سرمایه‌گذاری خارجی و شرکت‌های دانش بنیان لحاظ شده که بسیار سودمند خواهد بود.

ضربه جدی قاچاق کالا به اقتصاد و تولیدات داخلی کشور

این مسئول در ادامه بیان کرد: نکته قابل تامل در مورد امور مالی شرکت‌ها این است که برخی از تولید کنندگان بدلیل شرایط سخت محاسبه درآمدها و هزینه‌ها، صرفاً درگیر تولید هستند و کمتر فرصت محاسبه سود و زیان را دارند که همین موضوع مشکلات آنان را بیشتر می کند.

ناصحی با بیان این‎‌که در این سال‌ها هیچ چیزی به اندازه قاچاق و ورود غیر قانونی کالا اقتصاد کشور و تولید ایرانی را دچار مشکل نکرده، اضافه کرد: قاچاق کالا ظرفیت خالی داخل کشور را به صورت مصنوعی پر و صنایع فعال را از حوزه فعالیت برای تکمیل ظرفیت و اشتغال سازی دور می کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در پایان در خصوص قاچاق کالا گفت: در این راستا باید با عزم و فرهنگ ملی جهت نخریدن این کالاها، تدابیر حاکمیت جدیدی برای عدم ورود این کالا ها اتخاذ شود.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار