نگاه مردم به حبس باید اصلاح شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153187
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷
دادستان شهرستان بویین زهرا:
شاخص : دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بویین زهرا گفت: نگاه عمومی جامعه در برخورد با جرائم و تخلفات حبس و زندانی شدن افراد است در حالی که زندان باید راه نهایی و آخرین برای کار قضایی باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سعید اقبالی دادستان شهرستان بویین زهرا  اظهار کرد: : حبس‌زدایی و کاهش اطاله دادرسی از سیاست های کلان قوه قضائیه است و همه بزرگان و مسولان کشور دغدغه کاهش جمعیت زندان ها را دارند.

وی افزود: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص، حجت بر همه مسئولان تمام شد و همگان متوجه شدند که حبس زدایی تنها سیاست قوه قضائیه نیست بلکه سیاست حاکمیت است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بویین زهرا اضافه کرد: حبس زدایی سیاستی علمی، منطقی و اجرا شده در بیشتر کشورهاست و با تأسی از بیانات رهبری تدوین شده تا امنیت جامعه در حد مطلوب باشد و همگی می خواهند افراد حاضر در زندان با حرفه آموزی و آموزش های لازم به آغوش گرم خانواده و جامعه بازگردند.

وی عنوان کرد: باید تمام توان خود را به عنوان یک مسئولیت شرعی و قانونی جهت اجرای این سیاست و تحقق منویات مقام معظم رهبری به کار گیریم.

اقبالی خاطرنشان کرد: ما در حبس زدایی به دنبال استفاده منطقی، عقلانی و هدفمند از مجازات حبس هستیم، حبس زدایی یک اندیشه خاص دستگاه قضایی نیست بلکه موضوع حبس زدایی خواست ملی، دینی ،عقلانی و فرا قوه ای است.

وی اعلام کرد: باید موضوع مجازات های جایگزین زندان در دستور کار باشد تا بتوانیم شاهد کاهش محسوس جمعیت زندانیان باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بویین زهرا توضیح داد: در حال حاضر علاوه بر روشهایی که برای کاهش صدور احکام مجازات حبس به کار برده میشود، تعلیق مجازات مجرمانی که برای نخستین بار مرتکب جرم میشوند از دیگر راههای مؤثر در کاهش جمعیت کیفری زندان ها به شمار میآید.

وی گفت: سیاست حبسزدایی و کاهش جمعیت کیفری زندانها، میتواند از طریق بهرهگیری از روشهای متعدد در مسیر اجرا موفقیتهای بیشتری کسب کند.

اقبالی اظهارداشت: مشکلات اقتصادی، بیکاری و غیره از عوامل تاثیرگذار در بروز جرایم و در نتیجه افزایش زندانیان محسوب میشوند.

وی عنوان کرد: باید توجه کرد که در بسیاری از مواقع حضور فرد در زندان به لحاظ اجتماعی و اعتباری صدمات جبران ناپذیری را به زندگی متهم وارد می‌کند، از سوی دیگر زمانی که فردی وارد زندان می شود آسیب های اجتماعی بسیاری خانواده این فرد را تهدید می کند بنابراین استفاده از مجازات های جایگزین برای کاستن از ضررها و آسیب های جدی زندان به افراد و خانواده زندانیان ضروری است.

وی اعلام کرد: مشکل دیگری هم که در میان مراجعان و ذهن مردم وجود دارد این است که نگاه عمومی جامعه در برخورد با جرائم و تخلفات حبس و زندانی شدن افراد است در حالی که زندان باید راه نهایی و آخرین برای کار قضایی باشد.

دادستان بویین زهرا ادامه داد: البته امروز با توجه به گستردگی جوامع و پیچیدگی جرایم و لزوم مقابله با شرارت‌ها و تبهکاری ها و از طرفی ضرورت حفظ امنیت اجتماعی، برای محافظت از جامعه و مقابله با اقدامات مخرب لازم است مکانی به نام زندان داشته باشیم.

اقبالی بیان کرد: در خصوص کاهش اطاله دادرسی؛ اطاله دادرسی امروزه یکی از دغدغه‌های بزرگ قوه قضاییه است و الکترونیکی شدن ابلاغ‌ها می‌تواند گام بلندی در کاهش اطاله دادرسی باشد.

وی یادآورشد: این طرح سبب افزایش سرعت، دقت و حفظ حریم خصوصی مردم می‌شود و نظارت جامع و کامل مدیران سبب کاهش اطاله دادرسی است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار