هدف ما سنجش نتیجه عملکرد تدبیر و امید با شاخص‌های ملموس در جامعه است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 116449
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶
رییس کل بانک مرکزی:
شاخص : رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف ما سنجش نتیجه عملکرد خود با شاخص‌های ملموس جامعه است، گفت: ثبات فضای اقتصادی حداقل کاری است که دولت می‌تواند در جهت جذب سرمایه انجام دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قزوین که عصر امروز در سالن جلسات باغستان جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: دولت یازدهم طی مدت عملکرد خود تلاش زیادی برای حرکت در مسیر درست داشته است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی مسوول سیاست‌های پولی است، افزود: اولین نکته‌ای که پی بردیم باید به آن مقید شویم، ایجاد انضباط در سیاست‎های پولی، مالی و بودجه‌ای بود و خوشبختانه تا کنون پایبندی به این اصول آثار مثبتی داشته است.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: رشد اقتصادی ۳ ماهه اول سال جاری به ۵/۴ درصد رسیده و تورمی که در شروع دولت یازدهم بالای ۴۰ درصد بود امروز به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

سیف اذعان داشت: آرامش کنونی در اقتصاد کشور زمینه‌ای را ایجاد کرده که سرمایه گذار  جرات تصمیم گیری پیدا کرده است و این حداقل کاری است که دولت می‌تواند برای ایجاد بستر مناسب در جهت جذب بخش خصوصی انجام دهد.

این مسوول عنوان کرد: اگر در اقتصاد فضایی برای پیش بینی بلند مدت نباشد پروژه‌های بلند مدت کنار رفته و سرمایه گذار قدرت تصمیم گیری ندارد لذا بزرگ‌ترین بستر برای سرمایه گذاری ثبات در اقتصاد است و امروز شاهد این آرامش هستیم.

وی بیان کرد: برخی می‌گویند؛ دولت قیمت ارز را پایین نگه داشته است در حالی که ما اجازه می‌دهیم بازار واقعیت‌های خود را نشان دهد و نقش بانک مرکزی در کنترل ارز این است که از نوسانات هیجانی قیمت‌ها جلوگیری کند.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی به معنای رشد تولید در کشور است، ابراز کرد: ما با استمرار در تورم تک رقمی امروز می‌توانیم به رشد اقتصادی در آینده دست یابیم.

سال گذشته ۴۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در کشور پرداخت شده است

سیف با بیان اینکه دولت توانسته ۸ فصل رشد منفی و رکود را به رشد اقتصادی تبدیل کند،افزود: هدف ما این است که نتیجه عملکرد خود را با شاخص‌های ملموس در جامعه مانند وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی بسنجیم.

این مسوول خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت طی ۳ سال گذشته دستاوردهای خیلی بزرگی داشته و امروز سازمان‌های بین‌المللی همچون صندوق بین‌المللی پول و بانک‌های جهانی ایران را یکی از موفق‌ترین کشورها در زمینه سامان دهی اقتصادی و اقتصاد کلان می‌دانند.

وی اضافه کرد: امروز دیگر شاهد نوسانات هیجانی در نرخ ارز و فضای اقتصادی نیستم و وقت میوه چینی از اقدامات و زیرساخت‌های ایجاد شد توسط دولت در سال‌های گذشته است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال گذشته ۴۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در کشور پرداخت شده، گفت: تامین مالی کوتاه مدت وظیفه نظام بانکی و تامین مالی بلند مدت وظیفه بازار سرمایه است.

سیف در پایان با اشاره به اینکه رفتن زیر بار تامین مالی ۵ یا ۱۰ ساله در نظام بانکی موجب عدم تعادل اقتصادی می‌شود، افزود: مشکل اساسی امروز تامین شغل برای جوانان است که موجب مهاجرت بسیاری از مردم شده و مسوولین باید با روحیه همکاری در این مسیر تلاش جدی داشته باشند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار