هراس دشمن از روحیه شهادت‌طلبی ملت ایران/ شهدا و جانبازان اسطوره‌های دفاع مقدس هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 173929
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
رزمنده قزوینی عنوان کرد
شاخص : رزمنده قزوینی با تصریح بر اینکه شهدا و جانبازان اسطوره‌های دفاع مقدس هستند، گفت: دشمن امروز از روحیه شهادت طلبی و ایثار ملت ایران بیمناک است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هشت سال دفاع مقدس، حدیث ماندگار پایداری، دلاوری و فداکاری ملتی است که در راه دفاع از مکتب، انقلاب و میهن اسلامی خویش، قله‌های بلند رشادت و شهادت را درنوردید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذاشت.

تحمیل جنگ هشت ساله به ایران، دومین موج اتحاد و حرکت مردمانی را در پی داشت که برای آزاد زیستن، بهای بسیار پرداخته بودند و در این عرصه، با ایمانشان چنان به مبارزات خود بعد معنوی بخشیدند که از دل مرارت‌های بی شمار جنگ، ارزش هایی چون شرافت، ایمان، عشق، شجاعت، تدبیر و ایثار تبلور یافت.

در آستانه هفته دفاع مقدس یاد رزمندگانی می‌افتیم که به طور شایسته با ایثار و فداکاری در برابر دشمن ایستادگی کردند.

محمدرضا صدیق یکی از رزمندگانی است که پس از پیروزی انقلاب و مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب و دوران دفاع مقدس مجاهدت‌های زیادی را در راه دفاع از انقلاب کرده است.

وی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، این چنین به روایت زمان جنگ می پردازد و اظهار می کند: بعد از ظهور انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه و کشور ایران در معرض تهدیدات مختلفی قرار داشتند که از جمله آن می‌توان به قائله کردستان، ترکمن صحرا و حملات همه جانبه منافقین و صدام اشاره کرد.

وی بیان کرد: ما هیچ وقت طالب جنگ نبودیم و آمادگی برای جنگ را نداشتیم؛ چراکه اوایل انقلاب، کشورمان هنوز ثبات پیدا نکرده بود و نیروی نظامی به طور کامل مستقر نشده بود، پادگان‌های مان خالی بود و نیروی معاند و مختلف سیاسی و نیروهای نظامی‌ که وجود داشت، هر کدام به نوعی پادگان را خالی کرده بودند، آن اوایل، ارتش ما انسجام نداشت؛ نه سپاهی وجود داشت و نه از بسیجی خبری بود.

وی تشریح کرد: ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺑﺎ ﺷﺮﻭﻉ ﺟﻨﮓ ﺩﺭ زمستان ﺳﺎﻝ ۵۸ ﺑﻨﺪﻩ به همراه گردانی به فرماندهی شهید شریف (از سپاهیان برجسته قزوین) وارد منطقه گروه(یکی از شهرهای کردستان که بین همدان و سنندج واقع شده) شدیم.

صدیقی ادامه داد: آن زمان مردم کردستان توسط گروه‌های دموکرات در عذاب بودند دشمن با پشتیبانی از سمت عراق حملات گسترده‌ای اعمال می‌کرد و آن مناطق را ناامن کرده بود به طوری که شهر بوکان در اختیار کامل گروهک‌های ضدانقلاب قرار داشت.

این رزمنده تصریح کرد: اتفاقی که در عصر حاضر توسط داعش در حلب اتفاق افتاد مشابه درگیری کردستان بین دهلران و سنندج در سال ۵۸ در حال وقوع بود که خوشبختانه مردم با رهبری امام راحل اجازه ندادند دشمن کردستان را از ایران جدا کند.

وی تشریح کرد: زمانی که وارد منطقه کردستان شدیم مظلومیت مردم غیور کرد سبب شد تا عزممان را برای دفاع جزم کنیم چراکه به یاد دارم مردان و زنان از هیچ کمکی به رزمندگان دریغ نمی‌کردند.

صدیقی عنوان کرد: در ۲۰ عملیات دیگر نظیر آزادی پاسگاه پرویزخان قصر شیرین، میمک ایلام و جوانمرد در کردستان و مناطق جنوب افتخار حضور داشتم.

این رزمنده ابراز کرد: طی ۲۰۰ سال گذشته و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هر زمان که به سرزمین ایران حمله می‌شد، دشمن با پیروزی کامل جنگ را تمام می‍‌کرد به طوری که طی این سال ها بیش از یک میلیون متر مربع از خاک ایران جدا شده است.

جنگ تحمیلی ۸ ساله در واقع حماسه ای مقدس است

وی تاکید کرد: این موضوع باید برای افرادی که ادعای وطن پرستی و میهن دوستی میکنند روشن شود در حالی که بزرگترین وطن پرستان این سرزمین رمندگان دفاع مقدس، شهدا، جانبازان و ایثارگران هستند که از جان خود برای دفاع از میهن مایه گذاشتند نه اینکه در زمان تهدید دشمن سوار هواپیما شوند و به مکان امن منتقل شوند.

صدیقی تشریح کرد: جنگ تحمیلی ۸ ساله در واقع حماسه‌ای مقدس است که رزمندگان با تبعیت از امام راحل توانستند تا پای جان از وطن خود دفاع کنند و حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمن واگذار نکنند.

این رزمنده یادآور شد: دشمن در روزهای اول جنگ از همه مرزها وارد کشور شده بود و بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر از مرزها را به اختیار خود درآورده و تمام هواپیماها و فرودگاه‌های ما را بمباران می‌کرد زیرا نیروهای مسلح ما سازماندهی خاصی نداشتند.

وی بیان کرد: صدام وارد هویزه شد و آنجا را به تصرف درآورده بود و زمان مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرده بود که سه روز دیگر در تهران همدیگر را ملاقات خواهیم کرد چراکه یقین داشت با تجهیزات و امکانات و پشتیبانی تسلیحاتی شرق و غرب در جنگی که بر علیه ایران اسلامی ایجاد کرده است پیروز خواهد شد اما خوشبختانه با همت مردم و یکایک پاسداران، ارتش و سربازان توانستیم مرحله به مرحله با حداقل امکانات و تجهیزات و آموزش‌های لازم وارد دفاع شویم.

صبر و استقامت رزمنده‌ها در دفاع مقدس موجب سربلندی نظام اسلامی شد

این رزمنده قزوینی با بیان اینکه اولین عملیات دفاع مقدس عملیات رمضان در سال ۱۳۶۱ بود تشریح کرد: در این عملیات از قزوین ۲ گردان حضور داشتند در همان عملیات پاسگاه زید که به تصرف دشمن درآمده بود را بازپس گرفتیم و با وجود اینکه دشمن قدرت بالایی داشت اما ما در جنگ یک درس فراموش نشدنی به آن‌ها دادیم.

صدیقی با اشاره به اینکه صبر و استقامت رزمنده‌ها در دفاع مقدس موجب سربلندی نظام اسلامی شد، اذعان داشت: همان طور که می‌دانیم در شهریور ۱۳۲۰ طی جنگ جهانی دوم دشمن توانست ظرف مدت ۳ روز ایران را به تصرف خود درآورد اما در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ بعد از گذشت ۳۵ رو متجاوزین توانستند خرمشهر را به تصرف درآورند.

وی تصریح کرد: صبر و استقامت رزمنده‌ها در دفاع مقدس در برابر دشمن موجب سربلندی نظام جمهوری اسلامی شد.

صدیقی خاطرنشان کرد: اینکه چگونه خرمشهر توانست ۳۵ روز در مقابل دشمن ایستادگی کند از برکات حماسه دفاع مقدس است که توانستند طی این مدت با دست خالی ایستادگی کنند.

وی تصریح کرد: قداست دفاع مقدس ما را بر دشمن پیروز کرد نه تسلیحات، تجهیزات و نیروهای جنگی؛ به طوری که در عملیات‌های دفاع مقدس بیش از ۲۰ هزار نظامی عراقی به اسارت گرفته شدند.

این رزمنده قزوینی ضمن یادآوری صحنه های دفاع مقدس اذعان داشت: بنده در عملیات رمضان در یک گروه ۱۱۴ نفره از قزوین به عنوان فرمانده گروهان با اتوبوس به تهران اعزام شدیم.

شهدا و جانبازان اسطوره‌های دفاع مقدس هستند

وی افزود:از تهران با قطار به اهواز منتقل شدیم و در منطقه سپنتای اهواز در یک سوله در حوالی سوله اسرای عراقی استقرار یافتیم و به همراه گردان دیگری برای آزادسازی پاسگاه زید در ۴۰ کیلومتری خرمشهر اعزام شدیم که خوشبختانه طی سه مرحله توانستیم به پیروزی برسیم.

صدیقی افزود: در عملیات رمضان دفاع مقدس که ۱۵ روز به طول انجامید رزمنده‌های قزوینی حماسه‌های بزرگی را آفریدند اما متاسفانه در این عملیات تعداد زیادی از رزمنده ها د شهید و مجروح و مفقوالاثر شدند.

وی با تصریح بر اینکه شهدا و جانبازان اسطوره‌های دفاع مقدس هستند، یادآور شد: در عملیات کربلای ۴ از عرض اروند رود گذر کردیم جزیره ام‌الرصاص (جنوب خرمشهر) وارد شدیم دشمن از همه جانب ما را محاصره کرده بود و دل شیر می‌خواست که دوام بیاریم اما به لطف خدا با هماهنگی فرمانده‌ها دفاع کردیم.

عملیات والفجر ۱۰ جنایت کارترین کار صدام در جنگ تحمیلی بود

این رزمنده قزوینی ابراز کرد:عملیات کربلای ۴، ۵ و والفجر ۱۰ از سخت‌ترین عملیات‌های چندگانه بود.

صدیقی با یادآوری یکی از تلخ ترین خاطرات خود تشریح کرد: عملیات والفجر ۱۰ در کردستان اشکم در درآورد؛ آن زمان بعثی ها حلبچه را عراق را بمباران کرده بودند و کل منطقه را با گاز شیمیایی پر کرده بودند بطوریکه اثری از حیات نبود؛ تمام زن و بچه و مرد و تمام حیوانات اعم از گاو و گوسفند و مرغ به استشمام گاز شیمیایی به خواب عمیقی فرو رفته بودند؛ این حادثه جنایت کارترین کار صدام در جنگ تحمیلی بود.

وی همچنین افزود: به خاطر دارم که در بمباران عملیات حلبچه آقایی در کوه به من مراجعه کرد و گفت همسرم مریض است مارا به جای امن ببرید؛ به همراه یکی از رزمنده ها به آنجا رفتیم و دیدیم که آن خانم در حال وضع حمل است و ما آنها را به منزلشان بردیم.

شهدا و جانبازان شیرمردانی هستند که تا ابد اسمشان در تاریخ ایران خواهد ماند

این رزمنده قزوینی اظهار کرد:شهدا و جانبازان شیرمردانی هستند که تا ابد اسمشان در تاریخ ایران خواهد ماند.

صدیقی خاطرنشان کرد: به خاطر دارم که در مرحله سوم عملیات محرم که با شهید مصطفی حاج سید جوادی همرزم بودیم؛ تجهیزات و سلاح ها تمام شده بود گشتیم و یک خمپاره‌های عراقی پیدا کردیم که قنداقه نداشت و باید آن‌ها را در خاک می گذاشتیم و با دست نگه می‌داشتیم و به حدی به دستانمان فشار وارد می شد که فکر می‌کردیم دستمان قطع شده است.

وی در پاسخ به اینکه اگر دوباره جنگ شود حاضر است به دفاع از کشور بپردازد؟تصریح کرد: همان آدم قدیم هستم بدون کوچکترین نقطه ضعفی، روز به روز بر ارادتم به انقلاب و ولایت فقیه افزوده شده ولی کاسته نشده است.

صدیقی با بیان اینکه خاطرات دفاع مقدس فراتر از چند صد کتاب است گفت: خاطرات دفاع مقدس در ساعت خلاصه نمی شود، به طوری که هر رزمنده ای دریایی از خاطره است.
وی در انتها در حالی که آهی جان سوز می کشد گفت: بیش از ۱۰۰ ها نفر از بهترین دوستانم به شهادت رسیدند و سخنانش را با این شعر به اتمام رسید:
” گفت ما و مجنون همسفر بودیم در صحرای عشق/ او به منزل‌ها رسید و ما هنوز آواره ایم”

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار