هر آنچه باید درباره «کین تیلور» بدانید + تصویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76394
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
بازتاب خبر مرگ سفیر سابق کانادا در تهران در رسانه های غربی
شاخص : انتشار خبر مرگ "کین دی. تیلور" واکنش گسترده ای در رسانه های غربی به خصوص رسانه های انگلیسی زبان داشت. تیلور که سفیر کانادا در تهران در زمان تصرف سفارت امریکا به شش نفر از کارکنان سفارت کمک کرد تا از تهران فرار کنند.
به گزارش پایگاه شاخص، انتشار خبر مرگ “کین دی. تیلور” واکنش گسترده ای در رسانه های غربی به خصوص رسانه های انگلیسی زبان داشت. تیلور که سفیر کانادا در تهران در زمان تصرف سفارت امریکا در تهران توسط دانشجویان خط امام (ره) بود به شش نفر از کارکنان سفارت کمک کرد تا از تهران فرار کنند. رسانه های مختلف به حزئیات زندگی او و انتشار عکس های از وی در آن دوران پرداخته اند.

روزنامه “نیویورک تایمز” با اشاره به خبر مرگ “تیلور” می نویسد:”او در سن ۸۱ سالگی در منهتن درگذشت. همسر “پت تیلور” نیز در آن سال ها به آقای تیلور کمک کرد تا در خانه شان در تهران به تعدادی از کارکنان سفارت پناه دهند. او درباره علت مرگ همسرش گفته که وی به سرطان روده مبتلا شده بود”.

کین تیلور و بن افلک در مراسم افتتاحیه نمایش “آرگو” در سال ۲۰۱۲ میلادی

این روزنامه امریکایی در ادامه اشاره می کرد که آقای تیلور همواره تاکید می کرد که هیچ کار فوق العاده ای انجام نداده و تنها بخشی از موفقیت دیپلماسی کانادا بوده است. “نیویورک تایمز” در ادامه می نویسد:”با این حال، از او به عنوان یک قهرمان در کانادا و امریکا یاد شد و مدال طلای کنگره در سال ۱۹۸۱ میلادی برای تحسین به او اعطا شد”.

این روزنامه به نقل از “ملکوم مک کین” یکی از دیپلمات های پیشین کانادایی اشاره می کند که که کار تیلور ریسک بزرگی بود چرا که بیش از دو ماه شش دیپلمات امریکایی در خانه های دیپلمات ها به سر می بردند که در نهایت چهار دیپلمات در جایی دیگر و دو دیپلمات در خانه آقای تیلور بودند و او طراحی لازم برای صدور گذرنامه کانادایی را انجام داد تا آنان را فراری دهد”.

واشنگتن پست: یک گروگان امریکایی سفارت امریکا. جمعیت هزاران نفری معترضان ایرانی به دخالت های امریکا در امور داخلی ایران فریاد می زدند:”مرگ بر کارتر، یانکی به خانه ات برگرد”.

نیویورک تایمز در پیان اشاره می کند که سالها پس از سفر تیلور به امریکا نیز همه او را به دلیل کاری که انجام داده بود می شناختند و در این باره می نویسد:”او زمانی که سوار تاکسی در نیویورک می شد راننده ها به دلیلی خبرهای زیاد منتشر شده درباره اش او را می شناختند و برای تشکر از او کرایه دریافت نمی کردند. “رالف ای. لین” یک حقوقدان تورنتویی و از دوستان نزدیک تیلور نیز می گوید که سفر تیلور به امریکا و انجام بازی گلف برای او و دیدار با امریکایی ها و تشکر کردن آنان از او به دلیل ایفای نقش اش در بحران گروگان گیری به امری عادی تبدیل شده بود”.

کین تیلور در مقابل سفارت کانادا در پاریس پس از خروج از ایران به پرسش های خبرنگاران پاسخ می دهد.

روزنامه “واشنگتن پست” نیز با انتشار گزارشی درباره تیلور می نویسد:”کنت داگلاس تیلور در ۱۰ مه سال ۱۹۳۴ میلادی در کلگری البرتا متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را در کالج ویکتوریا در دانشگاه تورنتو و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کالیفرنیا برکلی کسب کرد. او تا سال ۱۹۸۴ میلادی سرکنسول کانادا در نیویورک بود. پس از آن وی به عنوان مشاور بحران های سیاسی با شرکت “نابیسکو” همکاری کرد. او یک پسر به نام داگلاس و دو نوه داشت”.

روزنامه “واشنگتن پست” از “تیلور” به عنوان “مرد قهرمان” و “ناجی گروگان های امریکایی در تهران” یاد کرده است. این روزنامه امریکایی تاکید کرده زمانی که فیلم “آرگو” در سال ۲۰۱۲ میلادی توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را از آن خود کند درباره نقش تیلور” و تحریف صورت گرفته در آن انتقاداتی مطرح شد. این روزنامه در ادامه می نویسد:”انتقاد اصلی از “بن افلک” سازنده فیلم “آرگو” آن بود که از نقش “تیلور” در عملیات نجات گروگان های امریکایی کاسته بود و آن را تاحدود زیادی نادیده گرفته بود. این در حالیست که اسناد منتشر شده سیا نشان می دهند که “جیمی کارتر” رییس جمهوری وقت امریکا در آن زمان تمام اعتبار عملیات را به “تیلور” داده بود. هم چنین نشریه “تورنتو استار” هم نوشت که فیلم افلک توهینی اشکار به شخص تیلور و کانادا بود”.
انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع: خرداد

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار