هر چه گشتیم دلار ۴۲۰۰ تومانی پیدا نکردیم/ صرافی‌های قزوین کرکره‌ها را پایین کشیدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 161705
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۲:۵۳
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : امروز صرافی‌های سطح شهر قزوین تعطیل هستند و هیچکدام اقدام به خرید و فروش ارز با نرخ 4200 تومان نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۷ شاهد نوسانات بی سابقه ارز در کشور هستیم که این مسئله روز گذشته با افزایش نرخ دلار تا مرز ۶۰۰۰ هزار تومان  به اوج خود رسید.

افزایش لحظه‌ای نرخ ارز، التهاب و آشفتگی بازار را به دنبال داشت و از طرفی هجوم مردم برای خرید دلار نیز بالا رفتن قیمت را تشدید کرد.

در راستای اجرای تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت، مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریکا به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: دلار با قیمت بیش از ۴۲۰۰ تومان به رسمیت شناخته نمی‌شود.

طبق اعلام بانک مرکزی؛ براساس بند (خ) ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با مرتکب بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌کنند.

طبق گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی شاخص، امروز صرافی‌های سطح شهر قزوین تعطیل هستند و هیچکدام اقدام به خرید و فروش ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان نمی‌کنند.

صرافی‌های حوالی خیابان فردوسی و خیام شمالی از صبح امروز با بستن مغازه‌های خود از خرید و فروش ارز خودداری می‌کنند.

با توجه به مجاورت استان قزوین به پایتخت، شرایط ملتهب بازار ارز هم به این استان منتقل شده و شاهد رکود در بازار و عدم فعالیت صرافی‌ها هستیم.

به دستور معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری قرار بر فروش دلار به قیمت ۴۲۰۰ تومان در صرافی‌های سراسر کشور بود اما آیا تک نرخی کردن ارز فقط با سخن فرمایشی و دستوری قابل اجراست؟ بدون شک تک نرخی کردن ارز نیازمند بستر اقتصادی مناسب است و حالت دستوری فقط می‌تواند در زمینه ارز دولتی نتیجه بدهد ولی در بازار ارز آزاد بی ثمر است.

مشکل اساسی اینجاست که دستور معاون اول دولت مبنی بر عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط در حالت دستوری باقی مانده و هیچ ارزی با این قیمت به صرافی‌ها تزریق نشده است که این فرمایش دستوری بدون جامه عمل منجر به سردرگمی و تنش زا شدن بازار ارز و طلا شده است.

نوسانات ارزی و عدم تزریق ارز دولتی به بازار، کساد شدن بازار طلا را نیز در پی داشته است به طوری که فروشندگان طلا و جواهرات سه راه خیام همگی با اعتراض به عرضه نشدن دلار از سردرگمی مردم برای خرید و فروش صحبت می‌کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار