هزار و ۴۶۶ بیمارروانی تحت پوشش بهزیستی قزوین هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 164901
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
مدیرکل بهزیستی استان قزوین:
شاخص : مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: هزار و ۴۶۶ بیمارروانی مزمن تحت پوشش این نهاد هستند که بالغ بر نیمی از این افراد اختلالات اسکیزوفرنی دارند.

به گزارش شاخص، علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: هزار و ۴۶۶ بیمارروانی مزمن تحت پوشش این نهاد هستند که بالغ بر نیمی از این افراد اختلالات اسکیزوفرنی دارند.

وی افزود: این بیماران می‌توانند به فراخور شرایط از خدمات تعریف شده در قانون جامع حمایت‌های مالی سازمان اعم از حمایت‌های مستمر و غیر مستمر همچون کمک هزینه درمان و کمک‌های موردی بلاعوض استفاده کنند که ۳۱۹ نفر از آنان از حمایت‌ها یمستمر برخوردارند.

وارثی اضافه کرد: این استان دارای ۴ مرکز نگهداری و شبانه روزی بیماران روان مزمن (۲ مرکز ویژه مردان و ۲ مرکز ویژه بانوان) است.

وی اضافه کرد: در این مراکز خدمات روانپزشکی، پزشکی، پرستاری، روانشناسی، کاردرمانی و مددکاری به این بیماران ارائه می‌شود.

به گفته مدیرکل بهزیستی استان، ۲۳۰ بیمار در این مراکز بستری هستند.

وارثی اضافه کرد: همچنین استان قزوین دارای یک مرکز روزانه بیماران روان مزمن ویژه بانوان با ظرفیت اسمی ۵۰ نفر و یک مرکز ویزیت در منزل بیماران روان مزمن با ظرفیت ۷۰ نفر است که خدمات روانپزشکی، پزشکی، پرستاری وروانشناسی را به این بیماران ارائه می‌کند.

مدیرکل بهزیستی با اشاره به علائم بیماری اسکیزوفرنی گفت: این بیماری معمولا خود را با توهم شنیداری، دیداری، توهم‌های جنون آمیز وعجیب و غریب، تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد و با اختلال در عملکرد اجتماعی و شغلی قابل توجهی همراه است که شروع علائم آن معمولا در دوران نوجوانی بروز می‌کند.

وارثی اضافه کرد: این بیماری در مردان و زنان شیوع یکسانی دارد، اما درمردان در سنین پایین تری بروز می‌کند.

وی گفت: شایع‌ترین سن شیوع این بیماری ۱۶ تا ۲۵ سالگی است و کمتر از ۱۰ سالگی یا بعد از ۴۰ سالگی در موارد کمتری اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام/

منبع: yjc

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار