هزینه های کمرشکن سونوگرافی برای اقشار کم درآمد قزوین/ اعلام نارضایتی از عدم ارائه خدمات سونوگرافی رایگان در بیمارستان کوثر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 72587
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۰۱
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : ميزان بالاي هزينه هاي كمرشكن خدمات سونوگرافی، يكي از موضوعات چالش برانگيز برای اقشار کم درآمد استان قزوین است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، این روزها وقتی به بیمارستان های دولتی سر می‌زنیم شلوغ تر از سالهای قبل است. بی شک اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب رو آوردن بیشتر مردم به بیمارستان های دولتی شده وقتی مردم مطمئن باشند در این مراکزخدمات کافی ارائه می شود، دیگر نیازی نمی بینند که به بخش های خصوصی مراجعه کنند و هزینه های سرسام آور آن را بپردازند.

این امر در نگاه اول یک اتفاق مثبت است اما باید دید که زیرساخت های مناسب برای آن فراهم شده یا نه؟ آیا با افزایش حجم بیماران، کادر پزشکی اعم از پزشک، پرستار و بهیار و… افزایش پیدا کرده یا نه؟

برای بررسی این موضوع به قسمت سونوگرافی بیمارستان کوثر مراجعه کردیم که در سال های گذشته با ارائه خدمات رایگان بیماران زیادی جذب این بخش شده بودند که بیشترین جمعیت آن را خانم های باردار تشکیل می دادند.

با حضور در محل و سوال از متصدی بخش سونوگرافی، مطلع شدیم در سال های اخیر دیگر هیچ گونه خدمات رایگانی ارائه نمی شود و آزمایشات سونوگرافی مختص بیماران بستری شده و اورژانسی در بیمارستان کوثر است.

در این میان با خانم های بارداری مواجه شدم که پس از مراجعه برای سونوگرافی جواب رد شنیده و با نارضایتی از اتاق خارج می شدند.

خانم بارداری در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص با اشاره به هزینه های سرسام آور سونوگرافی در مراکز خصوصی، بیان کرد: وقتی سونوگرافی رایگان در بیمارستان کوثر انجام می شد باری از دوش هزینه های سنگین برمی داشت. تعداد زیادی از خانم ها استقبال می کردند و در صف های طولانی به نوبت می ایستادند.

خانم باردار دیگری هم گفت: بعد از سه سقط پی در پی الان باردارم، هزینه هایی که در بارداری های ناموفق گذشته متحمل شده ام فشار زیادی به زندگیمان وارد کرده و در حال حاضر همسرم از شرکتی که مشغول به کار بود اخراج شده و قادر به پرداخت هزینه های سونوگرافی در بخش خصوصی نیستیم.

وی در ادامه افزود: بیمارستان کوثر دیگر هیچ گونه سونوگرافی قبول نمی کند مگر بستری شده باشیم واقعا باید با هزینه های کمر شکن چه کنیم.

در ادامه علت منحل شدن سونوگرافی رایگان را با پرسنل‌های بخش سونوگرافی بیمارستان کوثر در میان گذاشتم.

وی صحبت های مراجعین را تصدیق و خاطرنشان کرد: در زمانی که سونوگرافی رایگان انجام می شد به دلیل ظرفیت پایین، نبود نیروی مجرب و کار بلد این قسمت نمی توانست پاسخ گوی تعداد کثیری از متقاضیان باشد و رفته رفته باعث تعطیلی آن شد.

این پرسنل بیمارستان کوثر با اشاره به اینکه سونو گرافی که در این بیمارستان انجام می شود توسط پزشکانی است که در حال گذراندن دوره ی طرح خود هستند، افزود: پزشکان مجرب و با تجربه قبول نمی کنند با حقوق و مزایای پایین وارد بخش سونوگرافی بیمارستان کوثر شده و مشغول به کار شوند.

وی ادامه داد: از این رو نمی توان گفت سونوگرافی ها ی انجام شده از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

یکی دیگر از پرسنل بیمارستان کوثر با بیان اینکه بخش سونوگرافی این بیمارستان تنها یک پزشک دارد گفت: به علت انبوه مراجعه کنندگان به این بخش زمان کافی برای رسیدگی به بیماران خارج از بیمارستان وجود ندارد.

پرستار دیگری هم اعلام کرد: در زمانی که سونوگرافی همگانی صورت می گرفت مبلغ بسیار ناچیزی با تعرفه دولتی از طرف بیمار پرداخت می شد که اختلاف قیمت زیادی با بخش خصوصی داشت.

وی ادامه داد: اکنون خانم های بارداری که در درمانگاه تخصصی بیمارستان کوثر ویزیت می شوند باید برای سونوگرافی به بخش خصوصی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه بخش سونوگرافی این بیمارستان تنها در ساعات اداری خدمات ارائه می کند، افزود: اگر بیماری در روز جمعه نیاز به سونوگرافی داشته باشد با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

انتهای پیام/۱۳۰۰/گ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار