ایران جانبی

هشتمین جشنواره انگور نیکویه برگزار شد+تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 172503
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
شاخص : هشتمین جشنواره انگور نیکویه و همایش پیاده روی و بازی‌های بومی و محلی قاقازان روز جمعه در منطقه سیاوشانه و ملگن باغستان‌های نیکویه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هشتمین جشنواره انگور نیکویه و همایش پیاده روی و بازی‌های بومی و محلی قاقازان روز جمعه در منطقه سیاوشانه و ملگن باغستان‌های نیکویه برگزار شد.

این مراسم با حضور آیت الله محمدی تاکندی، بهمن طاهرخانی نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی، خانپور مدیرکل شهرک‌های  صنعتی و صنایع کوچک استان قزوین و جمعی دیگر از مسئولین و شوراهای اسلامی و دهیاران منطقه قاقازان برگزار گردید.

مسابقه طناب کشی، اجرای ساز و دهل، موسیقی سنتی، اجرای چوب بازی، آواز خوانی از برنامه‌های متنوع این جشنواره بود؛ همچنین در پایان این مراسم از ۷ چهره ماندگار، تولید کننده نمونه، باغدار و ورزشکار تجلیل شد.

نیکویه و منطقه قاقازان دارای ۵۱۰ هکتار باغات انگور است که بیش از ۶۰ رقم انگور را تولید و به استان‌های تهران، البرز، گیلان، مازندران و مرکزی صادر می‌شود.

منطقه قاقازان ۲۰ درصد انگور استان قزوین را تامین می‌کند.

عمده محصول قاقازان و نیکویه انگور بیدانه سفید که مصرف خوراکی دارد و نوع دیگر انگور عسگری است که برای تهیه شیره مصرف می‌شود.

کشمش نیکویه و قاقازان به کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه، عراق، آسیای میانه وافغانستان صادر می‌شود.

استان قزوین با داشتن کمتر از یک درصد از مساحت ایران، در حوزه مساحت باغی رتبه نهم کشور و در میزان تولید محصولات باغی نیز رتبه دهم کشور را به خود اختصاص داده است.
سالیانه حدود ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در استان قزوین تولید می شود که امسال به دلیل سرمازدگی بی سابقه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از این رقم کاسته شده است.

عکس از امید مهاجر؛

 

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار