سل مشترک انسان و دام در کمین است
کد خبر: 101664
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸
هشدارهای بهداشتی به واحدهای دامی:
شاخص : رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین با اشاره به مرگ‌آور بودن بیماری سل در انسان گفت: رعایت اصول امنیت زیستی در جلوگیری از بروز بیماری سل مشترک بین انسان و دام در واحدهای دامی اهمیت بسزایی دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، عیسی غیاث ‌یزدی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین اظهار کرد: میکروب عامل بیماری سل یک باکتری بسیار مقاوم در شرایط محیطی بوده و در صورت درگیری انسان به این بیماری مشترک درمان آن مستلزم هزینه بسیار و صرف زمان زیاد خواهد بود.

وی با بیان اینکه بیماری سل ممکن است منجر به مرگ انسان گردد، تاکید کرد: رعایت اصول امنیت زیستی در جهت جلوگیری از بروز بیماری سل در واحدهای دامی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین به دامداران توصیه کرد:  از نقل وانتقال غیر مجاز دام (بدون مجوز بهداشتی دامپزشکی) خودداری و دام‌ها را از واحدهای دارای سابقه تست سل منفی خریداری کرده و آن‌ها را به مدت ۶۰ روز درمحلی جدا از دیگر دام‌ها نگهداری کنند.

این مسئول ادامه داد: برای دام‌های قرنطینه شده تست سل جداگانه انجام شود و در صورت منفی بودن تست، اقدام به رهاسازی دام‌ها در داخل گله کنند.

غیاث ‌یزدی یادآور شد: احداث حوضچه ضدعفونی مناسب در جلوی درب ورودی واحد و تعویض منظم ماده ضدعفونی کننده حوضچه از دیگر اقدامات بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با جوندگان در واحدهای دامداری الزامی است، اذعان داشت: رعایت بهداشت ،کودروبی منظم ، شعله دهی و ضدعفونی با مواد فنله بهاربندها، انجام تست سلپرسنلی توسط مراکز بهداشت باید در دستور کار واحدها قرار گیرد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین اضافه کرد: از هرگونه سوء تغذیه و استرس تغذیه‌ای به دام‌ها جلوگیری شود.

یزدی در پایان عنوان کرد: در طول یکسال در شهرستان قزوین ، تعداد ۲۲هزار و۷۷۳ نوبت راس دام مورد آزمایش بیماری سل قرار گرفته و در صورت مشاهده موارد مثبت دام مربوطه با رعایت ضوابط بهداشتی به کشتارگاه اعزام می‌شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار