هشدار پلیس درمورد نرم‌افزارهای رایگان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 105948
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۴:۰۲
شاخص : رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نسبت به سودجویی از کابران فضای مجازی با نرم‌افزارهای رایگان هشدار داد.

به گزارش شاخص نیوز، سرهنگ آذرخش در این‌باره گفت: کاربران باید برای نصب هر گونه نرم افزار بر روی سیستم های خود چه گوشی‌های هوشمند و چه لپ تاپ، تبلت یا سیستم های خانگی، نرم افزار مورد نظر خود را حتما از سایت های معتبر که دارای نمادی اعتماد الکترونیک هستند تهیه کنند و حتی در خرید نرم افزار از فروشگاه‌ها در فضای واقعی نیز دقت داشته باشند که فروشنده نرم افزار مورد نظر را برای آنها نصب کرده و از نصب دیگر نرم افزارهای غیر ضروری که ادعا دارند رایگان است خودداری کنند.

آذردرخش ادامه داد: برخی فروشندگان چه در فضای سایبر یا فضای حقیقی بعد از مدتی با برقراری تماس با مشتری از طریق ایمیل یا تماس تلفنی ادعا دارند برای پشتیبانی نرم افزار به سایت خاصی مراجعه کرده و با پرداخت مبلغی نرم افزار نصب شده بر روی سیستم خود را بروزرسانی و پشتیبانی کنند، که گاهی فرد را به سایت های فیشینگ هدایت شده و مورد کلاهبرداری واقع می‌شوند. این سایت‌ها بعد از دریافت پول فایل‌های بد افزار ارسال می‌کنند و کاربران به خیال فایل های پشتیبان، فایل های بد افزار ارسال شده را نصب می کنند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا به کاربران توصیه کرد: هرگز به شرکت ها و افرادی که به بهانه پشتیبانی  فردی اقدام به تماس تلفنی یا پیامک می‌کنند اعتماد نکرده و تا از صحت و معتبر بودن شرکت اطمینان لازم را کسب نکرده‌اند، هیچ گونه اطلاعات و پولی را ارسال و در اختیار این گونه افراد قرار ندهند.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی فتا، آذرخش اضافه کرد: همچنین در یکی از جدیدترین شیوه های کلاهبرداری، شاهد راه اندازی سایت‌هایی هستیم که ادعا دارند نرم افزارهای امنیتی می‌فروشند، نرم افزارهایی که برخی از آنها جعلی است و  عملکرد جاسوسی نیز دارند.

وی  با بیان اینکه افزایش دانش IT  برای کاربران یک ضرورت است، گفت: به جرات می توان گفت تعداد زیادی از قربانیان کلاهبرداران سایبری به دلیل دانش محدود IT در دام این کلاهبردان می‌افتند و متضرر می شوند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران«ایسنا»

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار