هفتم دی ماه ۵۷ در قزوین چه گذشت؟+کلیپ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 87566
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
شاخص : اوج گیری نهضت اسلامی و برپایی تظاهرات سراسری در تمامی شهرهای ایران به ویژه در چند ماهه آخر حاکمیت رژیم شاهنشاهی باعث شد در برخی شهرها، این راهپیمایی ها با دخالت ماموران نظامی به کشتار مردم بی گناه منجر شود.

شاخص نیوز : اوج گیری نهضت اسلامی و برپایی تظاهرات سراسری در تمامی شهرهای ایران به ویژه در چند ماهه آخر حاکمیت رژیم شاهنشاهی باعث شد در برخی شهرها، این راهپیمایی ها با دخالت ماموران نظامی به کشتار مردم بی گناه منجر شود.
واقعه هفتم دی ماه سال ۵۷ قزوین به روایت تاریخ
به گزارش ایرنا، اوایل زمستان ۵۷ بود، مردم برای اعتراض به جنایات رژیم پهلوی راهپیمایی می کردند، که در این اعتراضات سربازان مردم را گلوله باران کرده و آنان را به خاک و خون کشیدند.

در قزوین نیز وضع بر همین منوال بود و مردم خشمگین، علاوه بر راهپیمایی، به تشییع جنازه شهدا می پرداختند و مراتب انزجار خود را از جنایات رژیم پهلوی اعلام می کردند.

در این حرکت های انقلابی دانش آموزان نیز نقش داشتند بطوریکه در راهپیمایی هفتم دی ماه ۱۳۵۷ تعدادی از دانش آموزان مدرسه بابک پادگان نیز همراه سایر اقشار مردم برای تشییع شهدا به مقصد امامزاده حسین(ع) با شعار ‘مرگ بر شاه’ راه افتادند.

در مسیر حرکت راهپیمایان یکی از درجه داران ارتش که با ماشین جیپ ارتش به طرف پادگان حرکت می کردند، ۹ دانش آموز را زیر گرفت و با این حمله وحشیانه دانش آموزان هر کدام به یک طرف پرتاب شدند.

مردم، مصدومان را به بیمارستان رساندند که از این میان زهرا کلانتری یکتا، افسر عباسی شهرکی، حمید اعرابی و امیر اره ساز شهید شدند و پنج دانش آموز دیگر نیز پس از مدتها درمان و از بیمارستان ترخیص شدند.

مردم پشت در بیمارستان با دادن شعار خواهان مجازات گروهبان جنایتکار شدند، اما فرمانده پادگان وی را در جای امنی پنهان کرد و سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از جوانان انقلابی آن گروهبان خائن را دستگیر کردند و به سزای جنایت هولناکش رساندند.

دانش آموزان شهید این واقعه پس از شهادتشان توسط جمعیت زیادی از مردم تشییع و در حیاط امامزاده حسین(ع) دفن شدند.

در اعتراضات این روز ماموران انتظامی به سوی مردم شلیک کردند و حدود ۲۰ نفر را به شهادت رساندند، از اینرو تشییع جنازه شهدای حوادث هفتم دی در فردای آن روز با حضور هزاران نفر از مردم معترض قزوین برگزار شد که این مراسم نیز با هجوم ماموران به خاک و خون کشیده شد.

بدینسان خون های به ناحق ریخته شده مردم در شهرهای مختلف کشور توسط عمال رژیم در نهایت باعث اتحاد بیشتر آحاد ملت برای سرنگونی رژیم طاغوتی شاهنشاهی شد و در کمتر از یک ماه و نیم بعد، بهار آزادی را در ۲۲ بهمن همان سال برای ایران به ارمغان آورد.

فیلم زیر به روایتی کوتاه از این واقعه می پردازد:

دانلود کنید

Captrure

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار