هفتم دی ماه ۵۷ در قزوین چه گذشت؟+کلیپ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 87566
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
شاخص : اوج گیری نهضت اسلامی و برپایی تظاهرات سراسری در تمامی شهرهای ایران به ویژه در چند ماهه آخر حاکمیت رژیم شاهنشاهی باعث شد در برخی شهرها، این راهپیمایی ها با دخالت ماموران نظامی به کشتار مردم بی گناه منجر شود.

شاخص نیوز : اوج گیری نهضت اسلامی و برپایی تظاهرات سراسری در تمامی شهرهای ایران به ویژه در چند ماهه آخر حاکمیت رژیم شاهنشاهی باعث شد در برخی شهرها، این راهپیمایی ها با دخالت ماموران نظامی به کشتار مردم بی گناه منجر شود.
واقعه هفتم دی ماه سال ۵۷ قزوین به روایت تاریخ
به گزارش ایرنا، اوایل زمستان ۵۷ بود، مردم برای اعتراض به جنایات رژیم پهلوی راهپیمایی می کردند، که در این اعتراضات سربازان مردم را گلوله باران کرده و آنان را به خاک و خون کشیدند.

در قزوین نیز وضع بر همین منوال بود و مردم خشمگین، علاوه بر راهپیمایی، به تشییع جنازه شهدا می پرداختند و مراتب انزجار خود را از جنایات رژیم پهلوی اعلام می کردند.

در این حرکت های انقلابی دانش آموزان نیز نقش داشتند بطوریکه در راهپیمایی هفتم دی ماه ۱۳۵۷ تعدادی از دانش آموزان مدرسه بابک پادگان نیز همراه سایر اقشار مردم برای تشییع شهدا به مقصد امامزاده حسین(ع) با شعار ‘مرگ بر شاه’ راه افتادند.

در مسیر حرکت راهپیمایان یکی از درجه داران ارتش که با ماشین جیپ ارتش به طرف پادگان حرکت می کردند، ۹ دانش آموز را زیر گرفت و با این حمله وحشیانه دانش آموزان هر کدام به یک طرف پرتاب شدند.

مردم، مصدومان را به بیمارستان رساندند که از این میان زهرا کلانتری یکتا، افسر عباسی شهرکی، حمید اعرابی و امیر اره ساز شهید شدند و پنج دانش آموز دیگر نیز پس از مدتها درمان و از بیمارستان ترخیص شدند.

مردم پشت در بیمارستان با دادن شعار خواهان مجازات گروهبان جنایتکار شدند، اما فرمانده پادگان وی را در جای امنی پنهان کرد و سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از جوانان انقلابی آن گروهبان خائن را دستگیر کردند و به سزای جنایت هولناکش رساندند.

دانش آموزان شهید این واقعه پس از شهادتشان توسط جمعیت زیادی از مردم تشییع و در حیاط امامزاده حسین(ع) دفن شدند.

در اعتراضات این روز ماموران انتظامی به سوی مردم شلیک کردند و حدود ۲۰ نفر را به شهادت رساندند، از اینرو تشییع جنازه شهدای حوادث هفتم دی در فردای آن روز با حضور هزاران نفر از مردم معترض قزوین برگزار شد که این مراسم نیز با هجوم ماموران به خاک و خون کشیده شد.

بدینسان خون های به ناحق ریخته شده مردم در شهرهای مختلف کشور توسط عمال رژیم در نهایت باعث اتحاد بیشتر آحاد ملت برای سرنگونی رژیم طاغوتی شاهنشاهی شد و در کمتر از یک ماه و نیم بعد، بهار آزادی را در ۲۲ بهمن همان سال برای ایران به ارمغان آورد.

فیلم زیر به روایتی کوتاه از این واقعه می پردازد:

دانلود کنید

Captrure

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • ممنوع التدریس کردن اساتید منتقد نباید به یک سنت تبدیل شود
 • نرخ رشد اقتصادی کشور قابل قبول نیست/ قدرت خرید مردم باید افزایش یابد/ وضعیت کنونی شایسته ملت ایران نیست
 • ایجاد ۲۲هزار اشتغال در سال گذشته/ کوچکترین اعتراض کارگری در استان نداشتیم
 • برخی کارگران در قزوین ۳۰ماه حقوق نگرفته‌اند/ ۳هزار نفر در استان متقاضی حمایت سازمان بهزیستی هستند
 • قراردادهای سفید امضاء ،گریبان‌گیر جامعه کارگری استان/ بدهی‌های تامین اجتماعی به علوم پزشکی مردم را با مشکل مواجه کرده است
 • لزوم توجه ویژه دولت به محرومان/ بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات کارگری است
 • ۲ ملی پوش والیبال استان در مسابقات آسیایی
 • وزیر کار به قزوین سفر می‌کند
 • کشف بیش از ۱۰ هزار پاکت سیگار قاچاق در قزوین
 • برگزاری بیش از ۲۰۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در استان/ ۵۵ هزار خادم و خادمیار در سطح کشور فعالیت‌ می‌کنند
 • بیش از ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • ساماندهی بیماران روانی و مزمن در سطح استان/ ۴۹  واحد مسکن برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث می‌شود
 • آخرین اخبار