شهری غم‌زده غرق در حکومت نظامی نفس می‌کشید/ عشق بی کران مردم به رهبر خویش، پایه‌های طاغوت را به لرزه درآورد
کد خبر: 122561
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۵ - ۸:۰۵
یکی از مبارزین 7دی در قزوین عنوان کرد
شاخص : هفتم دی ماه ۵۷ یکی از روزهای پرخاطره در تاریخ مردم قزوین است؛ این روز با تشییع پیکر مطهر شهدای ششم دی و شهادت ۵ کودک و نوجوان قزوینی همراه بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، با ورق زدن صفحات تقویم روزگار، همواره روزهایی در زندگی هر یک از ما وجود دارد که توام با فراز و نشیب‌های فراوانی است که گاهی گل لبخند روی لبمان می‌رویاند و گاهی هم خزان و سردی بر چهره‌ ما را سبب خواهد شد.

تمام این روزها که با یک سختی و درد آمیخته با صبر همراه است، خاطره ساز می‌شود و تکلیف هر یک از ما را سنگین‌تر می‌کند تا آنچه رخ داده را به نسل‌های بعدی سینه به سینه انتقال دهیم و گنجینه و میراث ماندگاری از تاریخ را چراغ روشن راه آینده قرار دهیم.

۷ دی ماه۵۷ یکی از روزهای پر خاطره در تاریخ مردم قزوین است، شاید این بهترین بهانه و فرصتی باشد برای نشستن پای خاطرات جوان دیروز و میانسال امروز و نوشیدن یک استکان چایی ایرانی و تجدید و مرور خاطرات.

آقای امامی یکی از جوانان بیست ساله در سال۵۷ و از مبارزین ۷دی در قزوین است که خبرنگار اجتماعی شاخص، به گفت‌وگو با وی پرداخته است.

وی که اکنون یک حقوق بگیر و بازنشسته تامین اجتماعی است؛ از کودکی ساکن محله مسجد جامع واقع در خیابان سپه بوده و امروز در پیچ و خم خاطراتش گاهی بغض در گلو و گاهی گوشه چشمش اشکی دارد .

download

چگونگی حضور اقشار مختلف مردم در شکل گیری این قیام را شرح دهید.

۷دی‌ماه در تاریخ انقلاب، همواره حوادث مهمی در شهرهای مختلف در سینه به یادگار داشته است .شروع و جرقه اصلی این قیام حضورگ سترده همه مردم از تمامی اقشار مختلف، پیر و جوان، مرد و زن بود که از یک روز قبل در قزوین رقم خورد .

ششم دی ماه بود که ماموران رژیم پهلوی ۳ تن از افراد مومن و انقلابی را بعد از تظاهراتی که از مسجد النبی شروع شد، مظلومانه به شهادت رساندند و با مشاهده اولین شهید، خشم و نفرت مردم نسبت به نظام شاهنشاهی بیش از پیش شد و ترس و وحشت از دل‌ها رخت بر بست.

جمعیت با شعار «اللّه اکبر» و «لا اله الا اللّه» و با در دست داشتن سنگ و چوب به سوی ماموران شاه حمله کردند و درگیری به اوج خود رسید و در روز هفتم دی ماه در حالی که شهر پر از بوی غم و ناراحتی بود، حکومت نظامی بر شهر حاکم شد.

عده‌ای از اهالی شهر هم که برای نفت صف کشیده بودند توسط رژیم سنگدل ساواک به وسیله تانک زیر گرفته شدند و تنها چیزی که در صحنه درگیری به چشم می‌خورد، لباس و کفش‌هایی به جای مانده و آغشته به خون بود.

چه خاطره ای از آن روزهای تلخ در ذهن دارید؟

آن روزهای خاطره انگیز تداعی کننده تصاویر تلخ و شیرینی است که به هیچ عنوان از ذهن کسانی که در متن ماجرا بودند پاک نخواهد شد.

خیابان طالقانی و خیابان پادگان مرکز تظاهرات بود و مردم به خیابان ها ریخته و این شعار را سر می‌دادند «از جان خود گذشتیم، با خون خود نوشتیم، یا مرگ یا خمینی».

این شعار زیبا در پایان آن روز غم انگیز، عشق بی کران مردم را به رهبر محبوب خویش نشان می‌داد و باید گفت پایه‌های حکومت طاغوتی را به لرزه درآورد و سستی را برای آنان رقم زد.

تجربه ثابت کرد که شاه و شاه‌صفتان امروزی از حرکت‌های مذهبی_سیاسی به رهبری جامعه روحانیت و در رأس آن ولایت فقیه بیش از هر حرکت سیاسی دیگری وحشت دارند.

همان طور که امروز هم آمریکا و اسراییل اذعان به این قضیه دارند که تمام عملکرد و تصمیمات ما با یک سخنرانی آیت الله خامنه‌ای نقش برآب می‌شود؛ نه فقط در ایران اگر نیم نگاهی به جهان بیندازیم حضور علمایی همچون شیخ زکزاکی، سید حسن نصرالله و… لرزه به اندام کفر و نفاق انداخته است.

۵۷۴۰۷۴۰۶

من و امثال من این آیه از قرآن را به وضوح لمس کردیم «کَم مِن فِئَهٍ قَلیلَهٍ غَلَبَت فِئَهً کَثیرَهً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصّابِرینَ» که خدا واقعا با صابران است . دست‌های غیبی و امداد الهی بر پیروزی جبهه حق علیه باطل برای من همواره در ذهن به یادگار مانده است.

پیام جوان انقلابی دیروز به جوانان نسل امروز چیست؟

توصیه من به همه جوانان نسل امروز این است، تاریخ همواره تکرار می‌شود تا درس عبرتی برای همگان باشد و آنچه که ما در دنیای امروز گم کرده و به فراموشی سپرده‌ایم راه شهداست.

شهید پازوکی در بخشی از وصیت‌نامه خود این چنین نقل می‌کند: ” انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی امانت الهی هستند وظیفه همه ما پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن است.”

این انقلاب به سادگی به دست شما نرسیده است در جای جای این مملکت اسلامی تعدادی گل پرپر شدند تا باغستان ایران امروز این چنین آباد شود.

n00148238-b

سخن آخر؛

این کلام هدیه از امیرمومنان خطاب به همه جوانان قزوینی باشد: بزرگوارتر از آن باش که به پستی تن دهی هر چند تو را به مقصود رساند، زیرا نمی‌توانی در برابر آن چه از آبرو و شخصیت در این راه از دست می‌دهی بهایی به دست آوری و بنده دیگری مباش که خداوند تو را آزاد آفریده است.

و حال من می مانم و اندوهی بر دل که چه حیف روحیه انقلابی از جامعه کنونی رنگ باخته است.

زمانی مردم من با چوب و سنگ یکپارچه و تمام قد ایستادند تا ثابت کنند می‌توانند. اما امروز من به عنوان نسل چهارم انقلاب دلم را به مذاکرات و برجام و قس علی هذا خوش کرده‌ام و فراموش کرده‌ام همان آیه را که « چه بسیار گروه‌های کوچکی که به فرمان خدا، بر گروه‌های عظیمی پیروز شدند!» و خداوند، با صابران و استقامت‌کنندگان است.

کاش می‌شد به آن طرف عالم بیسیم زد که پازوکی و همت و کاظمی و باقری و شاطری‌ها برگردید، ما نسل چهارمی‌ها نیازمند دم مسیحایی شما هستیم…

انتهای پیام/ ۱۰۰۵

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار