دادگاه درمان‌مدار در قزوین افتتاح می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 141886
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
مدیرکل بهزیستی استان:
شاخص : مدیرکل بهزیستی استان از افتتاح دادگاه درمان‌مدار به مناسبت هفته بهزیستی در قزوین خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علیرضا وارثی در نشست خبری که روز گذشته در مرکز توانبخشی و نگهداری معلولین کم توان ذهنی برگزار شد با بیان اینکه جامعه در شرایط حساسی قرار گرفته است اظهار کرد: دولت ۱۹ آسیب اجتماعی مانع توسعه نشاط اجتماعی را شناسایی و کاهش و کنترل این آسیب‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، معلولان و کودکان بی‌سرپرست، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و افزایش مشارکت مردمی نیز سه راهبرد اصلی بهزیستی در سال ۹۶ است.

مدیر‌کل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: رویکردهای اجتماعی در برنامه ششم توسعه به طور جدی‌ رسیدگی می‌شود و در ۲۰ ماده از این برنامه به بهزیستی ماموریت داده شده است.

این مسوول با اشاره به لزوم آموزش هنجارهای اجتماعی تصریح کرد: رسانه‌ها می‌توانند به عنوان یکی از ابزار اطلاع رسانی در جامعه امروزی در همه ابعاد زندگی اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری تاثیر بسزای در نگرش‌ها و باورها داشته باشد.

وی نقش خانواده‌ها را در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مؤثر دانست و تاکید کرد: با وجود وظیفه‌ای که دستگاه‌های متولی برای مبارزه و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر عهده ‌دارند اما نقش خانواده را در کاهش این آسیب‌ها نمی‌توان نادیده گرفت.

وارثی اظهار کرد:‌ در حال حاضر ۵ آسیب جدی از جمله اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق، مفاسد اجتماعی و فقر بر جامعه سایه افکنده است که از همه این موارد می‌توان اعتیاد را عامل اساسی طلاق برشمرد .

مدیر‌کل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد:سازمان بهزیستی استان توجه ویژه‌ای به توسعه اشتغال دارد که در این زمینه با رشد ۱۰۶ درصدی اشتغال در سال ۹۵ روبه‌رو بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: بر اساس آمارها ۶۰ درصد از زندانی‌های کشور در اعترافات خود عامل اعتیاد را یاد کردند و این نشان‌دهنده افزایش گرایش جامعه به سمت اعتیاد و خطرات ناشی از آن است که بسیار امر تکان دهنده‌ای می‌باشد.

این مسوول با اشاره به تامین اعتبار لازم برای بهره برداری از ۵۵ پروژه در استان قزوین تصریح کرد:بهره برداری از اورژانس اجتماعی در آبیک ،البرز،اقبالیه،الوند و محمدیه ،کمپ TC و PIC،خانه امن،کمپ نگهداری زنان، دادگاه درمان مدار، کمپینگ آگاه سازی، مرکز نگهداری از معلولین ذهنی در البرز و همچنین احداث مرکز نگهداری بیماران روانی در قزوین و ناصر آباد در هفته بهزیستی آغاز می شود.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به رسیدگی به وضعیت معتادان متجاهر گفت: این طرح با هدف اجرای طرح دادگاه درمان‌مدار، کاهش آسیب‌های اجتماعی، توانمندسازی و جامعه‌پذیری معتادان بی سرپناه که سخت در دسترس قرار گرفته و متجاهر هستند به صورت آزمایشی از تیرماه اجرا می‌شود .

وارثی با بیان اینکه ۴ استان قزوین ، یزد ، البرز و تهران پایلوت اجرای این طرح هستند، افزود: مدت زمان اجرای طرح رسیدگی به معتادان متهاجر ۶ ماهه است و ۱۰۰ معتاد متجاهر مشمول این طرح خواهند شد و ساختمانی از سوی یک موسسه خیریه به این منظور اختصاص داده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: در این طرح معتادان متجاهر از طریق دادگاه به مرکز هماهنگی و مدیریت دادگاه درمان‌مدار معرفی و این افراد به مراکز درمانی منتقل می‌شوند.

وی اضافه کرد : افراد پس از بهبودی و برداشته شدن حکم قضاء از آن‌ها برای اشتغال، کسب مهارت و مسکن به دستگاه‌های مربوطه معرفی خواهند شد .

وی در ادامه با اشاره به معضلات ایجاد اشتغال برای این افراد گفت: ایجاد اشتغال برای معتادان متجاهر بسیار سخت است چرا که کارفرمایان رغبتی برای پذیرش این گونه افراد ندارند و مشوقی هم برای ترغیب آن‌ها وجود ندارد .

وارثی رسیدگی به امور مرتبط با سلامت اجتماعی را یک وظیفه همگانی برای همه متولیان این امر برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر در حوزه فرهنگی و اجتماعی مشکلات موجود را جدی نگیریم در آینده با خطرات بیشتری مواجه خواهیم شد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی استان قزوین در پایان یادآوری کرد: بهزیستی استان قزوین در راستای برطرف کردن این معضلات تلاش خود را دوچندان کرده و شایان ذکر است که ۱۸٫۵ درصد اعتبارات جاری این سازمان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

انتهای پیام/۱۰۰۵

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار