هنرمند باید به مفهوم ادبیات توجه کند نه الزاما به مصداق‌ها
کد خبر: 100074
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱:۰۴
مسئول ادبیات پایداری حوزه هنری کشور عنوان کرد:
شاخص : علیرضا کمری مسئول ادبیات پایداری حوزه هنری کشور با اشاره به اینکه در ادبیات تنها چگونه گفتن مطرح نیست، عنوان کرد: اهمیت محتوای مطلب هنری که غالبا متاثر از محیط اجتماعی و زمانه هنرمند است همواره مطرح بوده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شاخص، مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب اسلامی با عنوان “بررسی چیستی هنر انقلاب اسلامی” ظهر روز گذشته با حضور جمعی از مسئولان، استادان و هنرمندان قزوین در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

علی هوشمند رئیس حوزه هنری استان قزوین در این مراسم با بیان اینکه شهید آوینی همانند حُر موجب تغییر نگرش و جهان‌بینی شد، اظهار کرد: شهید اهل قلم به عنوان سردار فرهنگی، فاتح دل‌ها شد که پس از پذیرش قطع‌نامه جنگ را تمام شده ندید و در عرصه و جبهه فرهنگی مشغول به دفاع از ارزش‌های انقلاب شد.

در ادامه محسن قاسمی مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری قزوین با اشاره به اینکه هنرمندان برای تقلیل مرارت مردم سختی را تحمل می‌کنند، گفت: بر مسئولین واجب است به طور شایسته قدردان هنرمندان باشند و از آن‌ها حمایت کنند.

این مسئول اضافه کرد: محدودیت ادارات توجیه خوبی برای نادیده گرفتن نیازها و عدم آمادگی فضا برای هنرمندان نیست.

قاسمی در پایان با اشاره به توجه ویژه استاندار به هنر و هنرمندان، افزود: ظرفیت‌سازی استانداری باید در راستای خدمت به هنرمندان و فعالان فرهنگی باشد که تا جای ممکن در تحقق اهداف آن بکوشیم.

علیرضا کمری، مسئول ادبیات پایداری حوزه هنری کشور با بیان اینکه ادبیات کاربرد و چینش کلمات در قالب هنری است، اظهار کرد: اثر هنری با ایجاد انفعال عاطفی، احساسی خواننده و شنونده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه در ادبیات تنها چگونه گفتن مطرح نیست، عنوان کرد: اهمیت محتوای مطالب هنری که غالبا متاثر از محیط اجتماعی و زمانه هنرمند است همواره مطرح بوده که در حوزه متن شناسی به آن پرداخته می‌شود.

کمری با بیان اینکه ادبیات یک پدیده اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی است، گفت: با توجه به سیر ادبی در ایران می‌توان متوجه شد ورود ادبیات از دربار به جامعه موجب پیدایش و انتشار ادبیات اجتماعی و مردمی و تاثیر در خیزش‌ها از دوره مشروطه به بعد شده‌است که از آن تحت عنوان ادبیات بیداری یاد شده است.

مسئول واحد پژوهش مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادبیات پایداری حوزه هنری کشور با اشاره به اینکه نمی‌توان نقش ادیبان و شعرهای آنان را نفی کرد، ابراز کرد: آنچه در صورت علنی انقلاب به وجود آمد انعکاس وسیعی در آثار هنرمندان داشته است.

وی با تاکید بر ماندگاری ادبیات انقلاب اسلامی و دوره جنگ افزود: اگر ادبیات درگیر برنامه تاریخی عینی شود یا اثر ادبی حاوی ارزش‌های هنری نباشد مدت مصرفش کم می‌شود و در محدودیت زمانی و جغرافیایی خواهد ماند.

این مسئول با اشاره به اینکه صرفا نباید به مصداق‌های عینی متمرکز شد، بیان کرد: باید در مبانی آرمان‎‌های انقلابی بررسی کرد تا آثار هنری محدود به  مرز، زبان و جغرافیا نشود.

کمری با تاکید بر اینکه هنرمند باید به مفهوم ادبیات توجه کند نه الزاما به مصداق، تصریح کرد: شهید آوینی ضمن توجه به مصداق به مسائل روز پرداخته و همواره درگیر جریان‌های فکری عصر خود بوده است.

وی در پایان اضافه کرد: هر نهضت اجتماعی اگر پایش نشود می‌تواند موجب سستی شود و این هنرمندان‌اند که به عنوان ذاکر می‌توانند تذکردهنده مبانی تحقق آن باشند.

گفتنی ست در پایان از تابلوی گل و مرغ شهید آوینی نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار