هنر کلش بافی قزوین در فهرست آثار ملی ثبت شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153180
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۷
مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان:
شاخص : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از ثبت هنر کلش بافی استـان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدعلی حضرتی‌ها از ثبت پرونده هنر کلش بافی استـان در فهرست آثار ملی خبر داد و اظهار کرد: مهارت کلش بافی به عنوان یک هنر دستی و سنتی قدیمی است که با ساقه‌های گندم در اندازه‌های مختلف با مهارت خاص و خلاقیت بافندگان تهیه می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: رشته کلش بافی در بسیاری از روستا‌ها و شهر‌های شهرستان تاکستان به علت وجود باغات فراوان انگور و کاربرد فراوان آن در فصل برداشت در بین زنان این منطقه بسیار پر طرفدار است.

این مسوول در ادامه افزود: در حال حاضر از بین بافندگان فراوان این رشته، تنها چند بانوی پیشکسوت این هنر را زنده نگه داشته و به تولید آن اشتغال دارند.

حضرتی‌ها خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج حاصل از کاوش‎های باستان‎شناسی، در هزاره هفتم و ششم پیش از میلاد که هنوز چرخ سفالگری ابداع نشده بود، سفالگران از سبد‌ها به عنوان قالب برای شکل‌دهی به ظروف سفالی استفاده می‌کردند.

وی با بیان اینکه هنر کلش‌بافی در شهر‌های تاکستان، نرجه و روستای دیال آباد وجود دارد، گفت: در محوطه چهاربنه (سگزآباد) که قدمت آن به ۶۰۰۰ تا ۵۲۰۰ قبل از میلاد تاریخ‌گذاری شده این آثار شناسایی و معرفی شده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار