هیئتی با قدمت ۸۰ساله در قزوین/ پایگاهی که ۲۰۰ لاله سرخ از آن پر کشیدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 176152
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵
مصاحبه جذاب با متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع)؛
شاخص : قدمت هیئت امامزاده اسماعیل(ع) قزوین به طور غیررسمی و بنا به جلساتی که بوده به بیش از ۸۰ سال می‌رسد اما فعالیت رسمی و نشان‌دار شدن هیئت به سال‌های ۵۹ و ۶۰ برمی‌گردد که شهید میرسجادی بنیان گذار آن بود و تا به امروز ۳۷سال می‌گذرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، هر سال با فرا رسیدن زمزمه شور و عزای حسینی، هیچی دلی نیست که هوای یک هیئت و اشک برای شهدای دشت کرب و بلا را نکند.

هیئتی که چای روضه‌هایش را در هیچ قهوه‌خانه و کافه‌ای پیدا نمی‌شود؛ بسیاری از عاشقان اهل بیت(ع) روزهای سال را تا فرا رسیدن ماه محرم و صفر لحظه شماری می‌کنند تا بتوانند نوکری دستگاه امام حسین(ع) را کنند.

اگر خاطرات دوران کودکی را مرور کنیم روزهایی را به یاد می‌آوریم که مادر و پدرهایمان شب‌های محرم دستمان را می‌گرفتند و به یکی از هیئت‌های محله می‌بردند.

عطر و صفایی که در هیئت‌های قدیمی محله‌ها می‌پیچید را هیچگاه فراموش نمی‌کنیم؛ محافلی که سادگی‌هایشان به شور و شعور حسینی گره خورده بود.

امروز هم در کنار غرق شدن‌ در روزمرگی‌ها و تجملات، ایام سوگواری ماه محرم که از راه می‌رسد دلمان می‌خواهد برویم کنج یکی از هیئت‌‌های قدیمی و باسابقه شهر بنشینیم و دل را به نوای حسینی بسپاریم.

این روزها که کوچه و خیابان‌های شهر رنگ و بوی عزای حسینی را گرفته است فرصت را غنیمت شمردیم و به صحبت با متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع) قزوین که از ذاکرین اهل بیت(ع) است، پرداختیم.

شهید سید محمود میرسجادی مشوق اصلی من برای مداحی بود

امیر عبادی متولد سال ۱۳۴۳ است که در محله امامزاده اسماعیل(ع) چشم به جهان گشوده است.

وی می‌گوید: از کودکی انس و الفت خاصی با امامزاده اسماعیل(ع) داشتم و درواقع اولین مراسم مذهبی، سینه زنی و روضه خوانی را در مسجد احمدیه که روبه روی منزل مسکونی ما است و در امامزاده اسماعیل(ع) تجربه کردم.

این مداح اهل بیت در ادامه می‌افزاید: اولین جلسه دعای ندبه‌ای که حضور یافتم مربوط به ۴۸ سال پیش می‌شود که شهید سید محمود میرسجادی در مسجد احمدیه قرائت کرد.

عبادی ادامه می‌دهد: با شنیدن صوت و لحن این شهید بزرگوار آرزو کردم خداوند به من توفیق بدهد که بتوانم مثل ایشان دعای ندبه و دعاهای دیگر را بخوانم و مداحی کنم؛ الحمدلله خداوند خواسته بنده را برآورده کرد و از کوچک‌ترین مادحین اهل بیت‌(ع) در آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع) هستم.

وی خاطرنشان می‌کند: پدرم هیئت امنای مسجد احمدیه و امامزاده اسماعیل(ع) بود و به واسطه حضور ایشان در این دو پایگاه ما هم توانستیم حضور پررنگی در این عرصه داشته باشیم.

متولی امامزاده اسماعیل(ع) بیان می‌کند: همچنین مادرم من را خیلی تشویق می‌کرد که در عرصه مذهبی فعال باشم چراکه من در محرم ۱۳۴۳ به دنیا آمدم و مادرم تعریف می‌کند که من را در مجالس امام حسین(ع) و روضه اهل بیت شیر داده است و این توفیقی برای من است.

عبادی توضیح می‌دهد: قدمت هیئت امامزاده اسماعیل(ع) قزوین به طور غیررسمی و بنا به جلساتی که بوده به بیش از ۸۰ سال می‌رسد اما فعالیت رسمی و نشان‌دار شدن هیئت به سال‌های ۵۹ و ۶۰ برمی‌گردد که شهید میرسجادی بنیان گذار آن بود و تا به امروز ۳۷سال می‌گذرد.

وی خاطرنشان می‌کند: حاج آقا نقی شفیعی، حاج مجید فقیهی و حاج حسین کاشانی بزرگانی بودند که پیش از انقلاب مراسم دعای کمیل در هر شب جمعه را برگزار می‌کردند.

ذاکر اهل بیت(ع) می‌افزاید: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شهید سیدمحمود میرسجادی این مراسم را ادامه دادند و بعد شهادت ایشان در اسفندماه سال۶۲ بنده توفیق خدمتگذاری را پیدا کردم و پرچم هیئت را به دست گرفتم.

هیئت امامزاده اسماعیل(ع) پایگاه و پاتوق رزمندگان دوران دفاع مقدس بود

عبادی یادآور می‌شود: هیئت امامزاده اسماعیل(ع) پایگاه و پاتوق رزمندگان دوران دفاع مقدس بود که هرگاه از جبهه‌ها می‌آمدند در این هیئت دور هم جمع می‌شدند و به عزاداری می‌پرداختند.

وی بیان می‌کند: هیئت امامزاده اسماعیل(ع) قزوین ۲۰۰ شهید را تقدیم انقلاب و اسلام کرده است که هر کدام شخصیت منحصر به فردی هستند.

متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع) عنوان می‌کند: شهدا از فعالان همیشگی هیئت بودند و در کنار با عزاداری‌های و برگزاری مراسمات مذهبی نیز تکالیف شرعی خود نسبت به امام، انقلاب و اسلام و دفاع از وطن را به انجام می‌رساندند.

عبادی تصریح می‌کند: وجود ۲۰۰ شهید والاقدر در این هیئت نشان دهنده جوان‌گرایی آن است که همین روال تا به امروز ادامه یافته است و بسیاری از بزرگان عرصه مداحی کشور امامزاده اسماعیل(ع) را به عنوان پایگاه شاخص انقلابی و ولایی در قزوین می‌شناسند.

وی یکی ار عناصر جذب افراد در اماکن مذهبی را نیت خالص و اخلاص متولیان و گردانندگان آن یاد می‌کند و می‌گوید: اگر مردم این خلوص نیت را احساس کنند، خداوند هم قلوب آن‌ها را به سمت خود متمایل می‌کند.

ذاکر اهل بیت(ع) با بیان اینکه فعالیت‌ هیئت باید هدفمند و با برنامه باشد، می‌افزاید: باید ببینیم اهل بیت (ع) از ما چه انتظاری دارند و همان گونه عمل کنیم، قطعا ائمه هم در این راه ما را کمک خواهند کرد.

متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع) یادآوری می‌کند: آن زمان که شهدای ما اینجا نفس می‌زدند فضای بسیارمعنوی حاکم بود و جوان‌ها را جذب می‌کرد؛ عده‌ای بودند که می‌گفتند ما گرایشی به کارهای مذهبی نداشتیم اما آشنایی با این هیئت باعث تحول در ما شد و حتی برخی از این افراد طلبه شدند و امروز لباس روحانیت بر تن دارند.

روضه‌ها و برنامه‌های هیئت باید با محوریت جذب جوانان باشد

وی با بیان اینکه باید با اخلاق و رفتار خوش، در نسل جوان اعتمادسازی کنیم تصریح می‌کند: برنامه‌ریزی هدفمند باید رکن دوم کار یک مجموعه فرهنگی و یا هیئت باشد و به دنبال آن در مرحله اجرا هم به طور صحیح به برنامه‌ریزی‌ها عمل شود.

عبادی در ادامه می‌گوید: با توجه به محیط آلوده فضای مجازی، بمباران رسانه‌ای و دروغ پردازی‌های دشمنان برای متوقف کردن جذب جوانان در هیئت‌های ولایی و هدفمند، باید اعتقاد راسخ به ضرورت جذب نسل جوان داشته باشیم.

این مداح با بیان اینکه روضه‌ها و برنامه‌های هیئت باید با محوریت جذب جوانان باشد، اضافه می‌کند: امروز دشمنان دروغ‌ها را با ظواهر فریبنده آرایش می‌کنند که تشخیص حق از باطل را برای جوانان سخت کرده است.

وی با اشاره به اینکه باید ارتقاء فکری و مبنایی را در هیئت در نظر داشته باشیم، می‌افزاید: هر مجموعه‌ای اگر بخواهد حرکت رو به جلو داشته باشد و درجا نزند لازمه‌اش این است که دائما آسیب شناسی شود و موانع آن را بشناسند.

عبادی بیان می‌کند: کار فرهنگی زمان بر و دیربازده است اما امروز می‌بینیم که دشمن با هزینه‌های هنگفت برای سرکوب اسلام و شیعه هزینه می‌کند از این رو باید انحرافات را بررسی و آسیب شناسی کنیم و برای آن راهکار داشته باشیم.

متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع) توضیح می‌دهد: یکی از بزرگترین آفات این است که دشمن می‌خواهد ما یک هیئت سکولار داشته باشیم و کاری به سیاست نداشته باشیم.

وی ادامه می‌دهد: تجسم شمر حاضر و زنده نگه‌داشتن خط امام و رهبری برای دشمن خطرآفرین است و از این رو در حال تضعیف نگاه ولایی و دشمن‌شناسی در مراسمات مذهبی و عزاداری‌ها است.

هیئت‌های مذهبی باید بستری برای تربیت نسلی ولایی و رشد فکری افراد باشد

عبادی تصریح می‌کند: نباید فراموش کنیم که دنیا و شهوت‌های دنیا باعث شد که یزیدیان امام حسین(ع) را در واقعه کربلا به شهادت برسانند و دشمن از معرفی و شناخت شمرهای زمانه احساس خطر می‌کند.

ذاکر اهل بیت(ع) خاطرنشان می‌کند: هر روز و هر زمان باید دشمن شناس باشیم چراکه «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» است.

وی تصریح می‌کند: دشمنان میخواهند ما را محدود کنند و یکی از آفات در هیئت‌ها این است که عزاداری‌ها را فقط به گریه محدود کنیم و برای رشد فکری و شناختی وقتی صرف نکنیم.

عبادی، انحرافات مالی و اخلاقی را از دیگر آسیب‌های برخی هیئت‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: اگر عزاداری‌ها و هیئت‌ها به مجموعه این انحرافات آلوده شوند، اعتمادها را از جامعه سلب می‌کند.

متولی هیئت امامزاده اسماعیل(ع) تاکید می‌کند: در هیئت‌های مذهبی باید بستری فراهم شود که به سوالات و شبهات فکری افراد پاسخ داده شود.

وی بیان می‌کند: یک ذاکر باید ببیند برای چه کار می‌کند؛ آیا برای پول و خوشایند افراد است و یا به عنوان یک تکلیف؟ یک مداح باید در مسیر اهل بیت قدم بردارد و از اصول شرعی و نظرات و فتوای مراجع تقلید و عالمان بهره‌گیری کند.

عبادی ابراز می‌کند: متاسفانه برخی از مداحان از سبک‌ها و حرکاتی در مجالس استفاده می‌کنند که در شان ائمه نیست؛ اگر هیئتی منجر به تقویت و رشد روحیه حق‌طلبی نباشد بدون شک هیئت موفقی نخواهد بود.

ذاکر اهل بیت(ع) بیان می‌کند: به همه ائمه ارادت دارم و همه نور واحد هستند اما در خلوت خودم با حضرت زهرا(س) زمزمه می‌کنم و همیشه از ایشان مدد می‌گیرم.

در پایان این مصاحبه از آقای عبادی خواستیم که یکی از خاطرات به یادماندنی از دوران مداحی‌اش بگوید و به طور زنده برایمان اجرا کند؛

سال‌های ۶۵ و ۶۶ وقتی بچه‌ها از جبهه برمی‌گشتند هیئت برپا می‌شد و مراسم عزاداری داشتیم؛ من یک نوحه‌ای که در تلویزیون پخش شده بود را نوشته بودم و مدت‌ها بود در دفتر داشتم اما هر کاری می‌کردم نمی‌توانستم سبک نوحه را پیدا کنم.

نوحه اگر در دستگاه خود خوانده نشود دچار سکته شده و خراب می‌شود؛ در یکی از همین محافل عزاداری همراه با بچه‌های رزمنده بودیم که مداح اصلی بعد از اتمام مداحی، بلندگو را مقابل من قرار داد تا نوحه بخوانم.

من چیزی به ذهنم نمی‌رسید و در ان لحظه به یاد همان نوحه‌ای که مدت‌ها داشتم، افتادم اما هر کاری می‌کردم سبک آن را به خاطر نمی‌آوردم؛ جمعیت به من نگاه می‌کرد و منتظر بودند تا نوحه بخوانم.

از خجالت خیس آب شده بودم و همان لحظه به اباعبدالله متوسل شدم و بی‌اختیار شروع به نوحه‌خوانی کردم و سبکی درآمد که همه  جمعیت از آن استقبال کردند.

عنایت اهل بیت بود که توانستم نوحه را با سبک خوبی بخوانم و الان با گذشت سال‌ها هنوز هم شب‌های تاسوعا از نقاط مختلف کشور به هیئت امامزاده اسماعیل می‌آیند تا نوحه “عباس عباس” را گوش فرا دهند.

این خاطره به من اموخت اگر خودمان را در درگاه خداوند و اهل بیت خاک کنیم و با ادب تمام در محضرشان باشیم قطعا کمک می‌کنند.

 

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • انحراف برخی چهره‌های انقلابی سازش با دشمن را رقم می‌زند/ در برجام، مسئولان ماجرای پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را تکرار کردند
 • افزایش قیمت سیمان ابلاغ شد
 • آخرین قیمت انواع تلویزیون در بازار (تاریخ ۲۶ تیر) +جدول
 • کاهش ۷۱ درصدی تصادفات فوتی در قزوین/ پلیس «امنیت اقتصادی» راه اندازی می‌شود
 • افراد اصلح و حامی منافع انقلاب باید برای مسئولیت‌ها انتخاب شوند
 • نرخ جدید فروش ارز صرافی‌ها امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۹۸
 • نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ پسر میترا استاد: تقاضای قصاص دارم
 • روسای قوای سه‌گانه برای حل مشکلات کسب و کار ورود کنند/ برای رونق تولید مبارزه با فساد باید جدی گرفته شود
 • معرفی ۴ محکوم رباخواری به دادگاه اصل ۴۹
 • گفتار و عمل برخی مسئولین باهم متفاوت است/ انتخاب‌ها بر اساس ارزش‌ها صورت بگیرد
 • ایجاد فضای آرام، تامین نقدینگی و مواد اولیه از دغدغه‌های تولیدکنندگان است/ هیچ انگیزه‌ای جز حمایت از تولید نداریم
 • کشف ۱۶ کیلو مواد مخدر در عملیات مشترک پلیس قزوین و همدان/ واژگونی وانت مرگ نوجوان ۱۵ ساله را رقم زد
 • آخرین اخبار