واکنش ضعیف تدبیر به بی حرمتی برجامی/ نامه حسن روحانی به ظریف و صالحی می تواند تهدیدی برای (ISA) باشد؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 121908
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۲:۳۰
شاخص : برجام تنها دستاوردی است که دولت حسن روحانی در آستانه انتخابات سال ۹۶ دارد و برای تمدید دولتش در انتخابات پیش رو به ریسمان آن به هر طریقی چنگ می زند.
به گزارش شاخص نیوز؛ آمریکا بد عهد است و این بدعهد بودن را در طول تاریخ به دنیا و ایران اثبات کرده است. با این حال اما ایران باز هم با قبول تعهد برجام و تخلف نکردن از آن ثابت کرد مرد توافقات سخت است و زیر قول و قرارش نمی زند. شاید به دلیل همین بدعهدی های مدام بود که در طول ماه‌های گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان مختلف خود بر این نکته تأکید کرده‌اند که تحریم‌های جدید به خصوص تمدید تحریم‌های یک‌جانبه امریکا علیه ایران نقض برجام است و می‌تواند به واکنش علیه ایران منجر شود.
سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در این باره را شاید بتوان واکنشی در قبال نقض مداوم برجام در طول یک سال گذشته و به خصوص از زمان اجرای برجام دانست که امریکایی‌ها با تحریم‌های یک‌جانبه به خصوص علیه برنامه موشکی ایران تلاش می‌کردند تا ساختار تحریم‌های یک‌جانبه و به نوعی ابزار فشار خود را علیه ایران حفظ کنند. از همین رو بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با بسیجیان سراسر کشور و در واکنش به این مسئله تصریح کردند: گر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.
 با این حال اما بدعهدی ها و بدقولی های آمریکایی کار را به تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران کشانده است که واکنش جهانیان را در پی داشته است اما با واکنش جدی مسوولین به خصوص در دولت تدبیر و وزارت خارجه مواجه نشده است. دلیل آن هم کاملا روشن است. برجام تنها دست آوردی است که دولت حسن روحانی در آستانه انتخابات سال ۹۶ دارد و برای تمدید دولتش در انتخابات پیش رو به ریسمان آن به هر طریقی چنگ می زند.
نامه های برجامی حسن روحانی و اما و اگرهای آن
با این وجود اما حسن روحانی بعد از چند وقت بالاخره به این نقض بارز برجام واکنش نشان داد و به ظریف و صالحی نامه نوشت و در این نامه‌های جداگانه به وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی دستوراتی را ابلاغ کرد. او در این نامه از به وزارت ‏امور خارجه دستور داده که نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام کرده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد.‏در نامه روحانی به صالحی نیز درباره پیشرانه‌های هسته‌ای دریایی و سوخت این پیشرانه‌ها مطالبی مطرح شده است. در این نامه روحانی از رئیس سازمان انرژی اتمی خواسته است برای پیشرانه‌های هسته‌ای دریایی و سوخت آنها برنامه‌ریزی و طراحی لازم را انجام دهد.
هر چند کارشناسان در ابتدای امر معتقد بودند، این  اقدام دولت، طرح کمیسیون صنایع مجلس نهم برای تهیه شناورهای هسته‌ای با سوخت اورانیوم غنی‌شده بین ۴۶ تا ۹۰ درصد را یادآوری می‌کند  اما یک منبع اگاه در تیم مزاکره کننده اعلام کرده : دولت برنامه‌ای برای برنامه‌ریزی و طراحی سوخت با درصد غنی‌سازی ۵۰ درصد ندارد. او از پیشرانه‌هایی گفت که سوخت آنها اورانیوم ۵/۳ درصد است. البته این پیشرانه‌ها دارای رآکتورهای بسیار بزرگ هستند که دیگر مصارف کاربردی چندانی ندارند و در هیچ جای دنیا نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. با این حال این عضو تیم مذاکره‌کننده می‌گوید منظور آنها از سوخت پیشرانه‌های هسته‌ای دریایی، سوختی با اورانیوم ۵/۳ درصد است چراکه براساس برجام، ایران حق غنی‌سازی بالاتر از ۶۷/۳ ندارد.
در این میان اما نکته مهم اینجاست که در آمریکا نیز واکنش حسن روحانی به نقض برجام از سوی آمریکا، کم‌اهمیت تلقی شد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به دستور حسن روحانی اعلام کرد از دستور روحانی آگاه است و این اقدام نقض تعهدات ایران در توافق هسته‌ای نیست. از سوی دیگر منتقدان می‌گویند برای ساخت پیشرانه‌های هسته‌ای نیازی به دستور روحانی نبوده و این مساله به دلیل عدم مغایرت با برجام، سال گذشته نیز می‌توانست آغاز شود. به اعتقاد آنان، نامه‌های روحانی بیشتر مصرف داخلی دارد و اعتراض ایران به نقض برجام و اصرار بر آن باعث خواهد شد تحریم‌ها به صورت خودکار علیه ایران عملیاتی شوند.
منتقدان چه می گویند؟
در همین راستا حضرت آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی با تاکید بر اینکه امتیازات سنگینی در برجام به طرف‌های مقابل داده‌ایم، خواستار آمادگی دولت در برابر نقض برجام در صورت اجرای تحریم‌های ۱۰ ساله شد. به گزارش رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان اینکه دشمنان ما پیمان‌شکن هستند، بدعهدی آمریکا در اجرای برجام را محکوم کرد و گفت: آمریکا با تمدید تحریم‌ها در حال پیمان‌شکنی است، یکی از مقامات آمریکایی گفته بود «ایرانی‌ها باید به تحریم‌ها عادت کنند و ما سال آینده تحریم‌های بیشتری وضع خواهیم کرد»، در مقابل این قلدرها باید ایستاد.  وی تصریح کرد: ما در برجام امتیازات سنگینی به طرف مقابل دادیم، در مقابل اگر بخواهند نامردی و پیمان‌شکنی کنند، مساله قابل تحملی نیست، باید آماده بود.
حجت‌الاسلام‌ مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص  گفت: اجرای این طرح به هیچ وجه نقض برجام محسوب نمی‌شود و قطعا اگر هم آمریکا در اجرای توافق بدعهدی نمی‌کرد، به دنبال اجرای این پروژه بودیم. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ساخت پیشرانه هسته‌ای برای حمل‌ونقل دریایی، طرحی کاملا صلح‌آمیز در چارچوب  NPT و خارج از تعهدات ایران در برجام است و قطعا اگر رئیس‌جمهور در این رابطه دستور هم نمی‌داد، ما مجاز به انجام آن بودیم. وی که با خانه ملت گفت‌وگو می‌کرد، افزود: به نظر من دستور رئیس‌جمهور، اقدام خاصی نیست که آن را اقدام عکس‌العملی ایران در قبال نقض برجام توسط آمریکا و تمدید قانون داماتو بدانیم.
حالا باید منتظر ماند و دید با این دستور نه چندان قدرتمند رییس دولت یازدهم بالاخره تکلیف ایران با برجام و بدعهدی های امریکایی چه خواهد بود.
منبع:  شفاف

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار