وجود برگه حمایت تحصیلی برای ثبت نام دانش‌آموزان اتباع ضروری است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 177290
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۳:۲۹
مدیر کل اتباع و مهاجرین استان قزوین:
شاخص : مدیر کل اتباع و مهاجرین استان قزوین گفت: دانش آموزان اتباع باید هرسال اصل برگه حمایت تحصیلی را ارائه دهند تا ثبت نام آن‌ها صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بهمن عشایری مدیر کل اتباع ومهاجرین استان در همایش مدیران مدارس اتباع که ظهر امروز در سالن جلسات آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: برخی از مناطق کشور به عنوان مکان‌های ممنوعه تلقی می‌شوند و افغان امکان تحصیل، اشتغال، اقامت و تردد را نخواهند داشت.

وی افزود: در استان قزوین شهرستان‌های آوج، تاکستان، آبیک و بویین زهرا مناطق ممنوعه هستند و افغان امکان اقامت و تردد را نخواهند داشت.

این مسئول بیان کرد: مناطق طارم، الموت غربی و شرقی نیز جزو مناطق ممنوعه هستند بنابراین دانش آموزان اتباع فقط در شهرستان قزوین و بخش کوهین مجاز به ثبت نام هستند.

عشایری خاطرنشان کرد: البته استثنائاتی نیز با ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانی وجود دارد که باید طبق قوانین خاص صورت گیرد.

مدیر کل اتباع و مهاجرین استان قزوین ابراز کرد: حدود ۱۶ هزار نفر پناهنده دراستان داریم که تنها ۱۰ هزار نفراز آنان داری گذرنامه هستند.

وجود ۳۲ هزار اتباع غیرمجاز در استان قزوین

وی اذعان داشت: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته حدود ۳۲ هزار نفر تبعه اتباع غیر مجاز در استان داریم که با توجه به اینکه خارج از آستانه ظرفیت استان است به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی ما محسوب می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: پدیده مهاجر پذیری سکه دورویی است که علاوه بر تهدید اگر درست و سازنده استفاده شود می‌تواند به عنوان یک فرصت تلقی شود.

عشایری بیان کرد: در مناطقی که فراوانی اتباع وجود دارد استان را با چالش‌هایی مواجه ساخته به طوریکه برخی والدین حاضر به ثبت نام فرزندان خود در مدارسی که اتباع تحصیل می‌کنند نیستند.

مدیر کل اتباع و مهاجرین استان قزوین تصریح کرد: نباید منتظر باشیم تا اتباع به کشور خود بازگردند و باید چاره‌ای جهت زیرساخت لازم فراهم سازیم.

وی بیان کرد: پناهنده گان دارای کارت آمایش موقت هستند که هرساله در تاریخ ۳۱ خرداد تمدید و در مواقع مفقود نیز برگه تردد موقت صادر می‌شود.

این مسئول ادامه داد: کارت‌های موقت فقط یک بار فرصت تمدید می‌شود و اگر طی این مدت ۹۰ روزه کارت آمایش یا حمایت تحصیلی ارائه نشد نباید ثبت نام صورت گیرد.

عشایری ابراز کرد: بعضی مواقع بنا به دلایلی از سوی وزارت کشور و دفاتر خدمات تمدید کارت مدتی به طول انجامد و خواهشمندیم دانش آموزان را به ادارات کل و استانداری ارجاع ندهید.

مدیر کل اتباع ومهاجرین استان قزوین تصریح کرد: مهاجرینی که تحصیلات بالایی دارند و سازگاری اجتماعی بیشتری با جامعه میزبان خواهند داشت.

این مسئول ادامه داد: هرچه بیشتر بکوشیم به جامعه خود کمک کرده‌ایم ؛ برای دانش آموزان اتباع با میزان تحصیلات بالا برگه حمایت تحصیلی صادر می‌شود که البته مستثنی از مناطق ممنوعه نیز نخواهند بود.

وی اذعان داشت: ثبت نام دانش‌آموزان اتباع در مناطق ممنوعه تاکستان، البرز آوج، بویین زهرا و آبیک نباید انجام گیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از مدیران مدارس از روی دلسوزی دانش‌آموزان را در مدارس ثبت نام می‌کنند که عدم ارائه کارنامه به آن‌ها موجب شکایات بسیاری شده است.

عشایری گفت: افغان‌ها ابزار قدرت به جامعه را از طریق کانال‌های ارتباطی را دارند و می‌توانند به عنوان یک مطالبه‌گر قهار باشند پس مدیران خارج از دستورالعمل عمل نکنند.

مدیر کل اتباع ومهاجرین استان قزوین خطاب به مدیران حاضر در جلسه گفت: تنها گذرنامه‌هایی باید برای شما قابل قبول باشد که اجازه ورود و خروج از طریق نیروی انتظامی صادرشود و یا از طریق نمایندگی‌ها روادید دریافت کرده باشند.

وی بیان کرد: سال گذشته ۱۰۷ هزار نفر برگه حمایت تحصیلی دریافت کردند که تنها ۵۷ هزار نفر ثبت نام شدند و متوجه شدیم که برخی از برگه حمایت تحصیلی برای اقامت استفاده می‌کنند.

عشایری در پایان گفت: دانش آموزان اتباع باید هرسال اصل برگه حمایت تحصیلی را ارائه دهند تا ثبت نام آن‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار