وجود بیش از ۲۹ هزار هکتار بیابان در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 60921
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۲۴
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان:
شاخص : مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان قزوين با تاکید بر ضرورت بیابان‌زدایی، گفت: مساحت بیابان‌های استان بیش از 29 هزار هکتار است.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، علی‌اکبر اسدالهی با تاکید بر ضرورت بیابان‌زدایی در استان، اعلام کرد: از مجموع ۲۹ هزار و ۱۵۰ هکتار مساحت بیابان‌های استان بالغ بر ۲۳ هزار و ۹۳ هکتار در شهرستان بوئین زهرا واقع شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با بیان اینکه بیابان‌زدایی به منظور جلوگیری از تخریب اراضی و زوال اکوسیستم طبیعی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: این امر از طریق نهال‌کاری، قرق و مدیریت هرز آب ممکن خواهد بود.

این مسئول تخریب زمین در مناطق خشک، نیمه خشک و خشک نیمه مرطوب را ناشی از عوامل طبیعی و انسانی و فعالیت‌های انسانی دانست و خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی، عدم زهشکی مناسب آب‌های شور وارده به دشت قزوین، عدم پراکنش مناسب بارندگی در طول سال، باد شدید، تبخیر و تعریق شدید، وجود سازندهای زمین ساختاری و فرسایش پذیر از جمله عوامل طبیعی بیابانزایی است.

اسدالهی با اشاره به اینکه موضوع مقابله با بیابان یکی از اولویت های مهم و دارای اهمیت ویژه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است، افزود: فرهنگ‌سازی از طریق ارائه آموزش‌های لازم به مردم و به کشاورزان و دامداران می‌تواند با بهره‌برداری بهینه از اراضی استان از توسعه منابع بیابانی جلوگیری کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار