وجود ۳۶۰۰ زندانی در استان قزوین/ تعداد زندانیان باید تا ۵۰ درصد کاهش یابد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 164687
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷
رئیس کل دادگستری استان قزوین:
شاخص : رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: 4 هزار زندانی دراستان قزوین وجود داشت که با کمک خیرین و مسئولان تعداد زندانیان اکنون به ۳۶۰۰ نفر کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی در جشن بزرگ گلریزان که با حضور مسئولان و خیرین برگزار شد، اظهار کرد: همه باید تلاش کنیم تا زندان به عنوان آخرین مجازات برای افراد غیر قابل اصلاح باشد و نگذاریم افراد به دلایلی همچون چک، مهریه و جرائم غیر عمد به زندان بروند چون این موضوع آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

رییس کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: دستگاه قضایی استان با جدیدت سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان را در پیش گرفته تا تعداد زندانیان را کاهش دهد زیرا ۴ هزار زندانی زیبنده استان قزوین به این پیشینه فرهنگی و تاریخی نیست و جای امیدواری است که با کمک خیرین و مسئولان تعداد زندانیان اکنون به ۳۶۰۰ نفر کاهش یافته است.

وی افزود: دستگاه قضایی با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با کسانی که اقدام به جرائم خشن می کنند و امنیت و آسایش عمومی را مختل می کنند، برخورد می کند و قطعا از زندان به عنوان مجازات برای این افراد استفاده خواهد کرد اما نباید هر کسی را به خاطر تخلف کوچک و قابل سازش و مسائل حقوقی قابل حل و فصل به زندان بیندازیم چون این امر موجب مجازات خانواده او نیز می شود.

این مقام قضایی استان اظهار داشت: یکی از برنامه های ما کاهش زندانیان استان قزوین تا ۵۰ درصد است زیرا با این وضعیت فعلی برای ۲۰ هزار نفر از خانواده آنها مشکلات اجتماعی متعددی ایجاد شده است و ما شاهد بروز آسیب هایی همچون اعتیاد، طلاق و مشکلات دیگر در بین اعضاء خانواده زندانیان هستیم.

تعداد ۳۰۹ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان قزوین در سال ۹۶ آزاد شدند

حجت الاسلام قدرتی در ادامه بیان کرد: به قضات هم تاکید کرده ایم در برخورد با جرائم غیر عمد نگاهی ویژه همراه با رافت اسلامی داشته باشند و در چنین جرائمی تلاش کنند تا منجر به سازش شود.

وی اظهار داشت: مجازات های جایگزین حبس با جدیت در دستور کار قضات استان قرار گرفته است زیرا قرارنیست هر پرونده ای که به صلح و سازش منجر نمی شود به زندان ختم شود.

رییس کل دادگستری استان قزوین خاطر نشان کرد: زندانی شدن حتی یک نفر برای جامعه ما آسیب های سنگین و جبران ناپذیری را به دنبال دارد و هزینه های زیادی را باید متحمل شویم پس باید نگاه جامعه به موضوع حبس و زندان تغییر کند.

وی اضافه کرد: امروز تلاش می کنیم موضوع اختلافات خانوادگی و مهریه زوجه ابتدا به واحد های مشاوره و کمیته صلح و سازش ارجاع شود که حدود ۴۵ روز تا سه ماه برای سازش تلاش می شود و سپس به سازمان ثبت اسناد می رود و در نهایت به دستگاه قضایی ختم می شود تا به سادگی جدایی اتفاق نیافتد.

حجت الاسلام قدرتی در پایان عنوان کرد: در سال ۹۶ تعداد ۳۰۹ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان قزوین با کمک خیرین و ستاد دیه استان آزاد شدند و امسال هم باید ۳۳۰ نفر از زندان های استان آزاد شوند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار