ایران جانبی

وضعیت بحرانی دریاچه اوان در قزوین/ میانگین تولید زباله در کشور بالاتر از میزان جهانی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93019
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷
سرپرست اداره کل محیط زیست قزوین خبر داد:
شاخص : مدیر کل محیط زیست استان با اشاره به کاهش 70 سانتی سطح آب دریاچه اوان گفت:سرانه تولید زباله کشور بالاتر از میزان جهانی است.

سیاوش شمسی پور عصر روز گذشته در گفتگو با خبر‌نگار اجتماعی شاخص‌، با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه اوان در قزوین ابراز کرد: دریاچه اوان از نظر گردشگری و اکولوژی حائز اهمیت فراوانی بوده که متاسفانه در حال خشک شدن است.

سرپرست اداره کل محیط زیست قزوین با بیان اقدامات صورت گرفته در خصوص حفاظت از منابع طبیعی، اظهارکرد: اخیرا با همکاری اداره کل منابع طبیعی بازدیدی از این دریاچه صورت گرفت و طرحی برای بهبود شرایط بحرانی آن ارائه شده تا با لایه روبی کف و باز کردن چشمه‌های تامین کننده موجب احیاء آن شوند.

این مسئول ادامه داد: طی دو سال گذشته از محل بازسازی و احیاء تالاب‌های کشور، اقداماتی همچون لوله گذاری، پاکسازی کف دریاچه، نصب دوربین و کانکس‌های حفاظتی و استقرار نیروی نگهبان در محل انجام گرفته است و جهت حصول نتایج بهتر، نیاز به همکاری بین دستگاه‌های مرتبط الزامی است.

وی با اشاره به باراش باران‌های شدید منطقه اوان، اذعان داشت: این بارش‌ها باعث ورود حجم زیادی از گل و لای به دریاچه و مسدود شدن چشمه‌های کف آن می‌شود.

مدیر کل محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه عدم توجه موجب خسارات جبران ناپذیری به اکوسیستم منطقه مذکور شده، افزود: نادیده گرفتن این موضوع به صنعت گردشگری نیز آسیبب جدی وارد می‌کند.

شمسی پور با توجه به خشکی سال‌های اخیراین دریاچه، گفت: امسال دریاچه حدود ۷۰ سانتی‌متر افت سطح آب داشته که اگر این روند ادامه یابد موجب خشکی آن می‌شود.

این مسئول در خصوص زباله‌های رها شده در اطراف دریاچه، خاطر نشان کرد: این بحث نیاز به فرهنگ سازی عمومی برای تمامی افراد که به عنوان گردشگر و توریست وارد منطقه می‌شوند، دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سرانه تولید زباله در کشور حدود ۶۰۰-۷۰۰ گرم در روز برای هرفرد بوده و این رقم بالایی نسبت به سایر کشور‌های پیشرفته است.

شمسی پور در پایان خاطر نشان کرد: در منطقه دریاچه اوان آموزش‌‍‌هایی جهت ارتقاء فرهنگ گردشگری صورت گرفته و سازمان میراث فرهنگی برنامه‌های خوبی در راستای مدیریت پسماند‌ها و حضور مردم انجام داده‌اند و امیدواریم امسال وضعیت بهتری داشته باشیم.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار