وضعیت سلامت دانشجویان کشور در مرز بحران
کد خبر: 103496
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۷:۲۹
مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد:
شاخص : مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم با بیان اینکه سلامت جسمی و روانی دانشجویان باید مورد توجه جدی قرار گیرد گفت: وضعیت سلامت دانشجویان نسبت به شاخص‌های تعیین‌شده در وضعیت بحرانی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمد پورکیایی، مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم اولین همایش ملی تحولات علوم ورزشی در حوزه سلامت، پیشگیری و قهرمانی در سالن اجتماعات دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) اظهار کرد: باید به مدیریت و اجرای کاربردی دستاوردهای حاصل در کنفرانس‌ها توجه ویژه شود.

وی با بیان اینکه فروش نفت ملاک توسعه یافتگی نیست، اذعان داشت: امروزه سه اصل آموزش و دانش، بهداشت، سلامت و استانداردهای زندگی به عنوان محورهای توسعه یافتگی جوامع مورد توجه قرار گرفته‌است.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم در ادامه افزود: رتبه کسور در دو سال گذشته ۷۶مین کشور  بود که امید است وضعیت بهتری در آمارهای جدید کسب کنیم.

وی با اشاره به اهداف وزات علوم در بخش ورزش عنوان کرد: اعتماد به نفس، سلامت جسمی و روانی و ایجاد شور و نشاط در بین دانشگاهیان از مواردی است که باید به آن پرداخته شود.

این مسئول با بیان اینکه محدود کردن دانشجویان ظلم بزرگی است، تصریح کرد: حضور فعالانه دانشجویان در امر ورزش و انجمن های ورزشی جزء سیاست‌های کلان دولت است.

پورکیایی با اشاره به واحدهای تندرستی و مشاوره‌های ورزشی در دانشگاه‌ها بیان کرد: متاسفانه میزان اجرایی شدن این فعالیت‌ها و ارزیابی سلامتی دانشجویان در طول مدت زمان تحصیل قابل توجه نبوده است.

وی با بیان اینکه نقش ورزش در دانشگاه‌ها و جامعه بی‌بدیل است، توضیح داد: در ۲۲دانشگاه واحدهای تندرستی و سلامتی در سال ۹۴ به صورت جدی اجرا شده است و امیدواریم در سال ۹۵ نیز ۵۵ دانشگاه را در همین مورد تجهیز کنیم.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم با اشاره به آسیب شناسی وضعیت زندگی دانشجویی گفت: مرکز مشاوره در وزارت علوم، رفتار، اضطراب، افسردگی دانشجویان را ارزیابی کرده و فعالیت بدنی و وضعیت جسمی آنان را نیز به عنوان محور و مبنای کار قرار داده است.

این مسئول با تاکید به نظارت بر بوفه دانشگاه‌ها اضافه کرد: کمیته علمی، شورای راهبردی و سیاست گذاری و همچنین کمیته ارزیابی جهت دستیابی هدف تشکیل شده است.

کیایی پور در ادامه افزود: تشکیل بنگاه برنامه ریزی مراکز مشاوره ورزشی یکی دیگر از اهداف اجرایی آزمون‎های مشاوره ورزشی در دانشگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه وضعیت سلامت دانشجویان نسبت به شاخص‌ها در وضعیت بحرانی است، عنوان کرد: در این خصوص نیاز به مدیریت، توسعه تنوع فعالیت‌ها و اختصاص بودجه خاص دانشگاه به این بخش باید مورد توجه باشد.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم با اشاره به ورود بخش خصوصی به دانشگاه، گفت: وابستگی به بودجه‌های دولتی پاسخ‌گوی دستیابی به اهداف این وزارتخانه نبوده و دسترسی به اهداف مربوطه نیازمند ورود بخش خصوصی است.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار