وضعیت محیط زیست قزوین نگران کننده‌ است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57668
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۵۰
مدیر کل دفتر آموزش محیط زیست کشور:
شاخص : مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه استان قزوین با پدیده فرونشست زمین و بحران کم‌آبی مواجه است گفت: محیط زیست استان قزوین وضعیت نگران کننده‌ای دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمد درویش پیش از ظهر امروز درهمایشی که در سالن جلسات بهشتی استان قزوین برگزار شد با اشاره مطرح شدن محیط زیست به عنوان یک ضرورت در کشور اظهار کرد: حضور مردم در تشکل‌های مردمی یکی از نرخ‌های مشارکتی است.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به ۴ رکن اصلی برای تشخصیص پایداری منطقه که شامل سرمایه‌های طبیعی، سرمایه‌های فیزیکی، سرمایه‌های انسانی و سرمایه‌های اجتماعی است، اشاره و ابراز کرد: سرمایه‌ های اجتماعی که به رابطه بین انسان و دولت برمی‌گردد از همه مهمتر است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: حتی با تاکیدهای فراوان تخریب کنندگان محیط زیست از کارشان دست برنخواهند داشت و مردم باید در صحنه حضور داشته باشند تا به تخریب کنندگان محیط زیست اجازه طبیعت ستیزی را ندهند واین کار تنها با کمک‌های مردمی امکان پذیر است.

درویش به برخی کمک های تشکل های مردمی برای رفع مشکلات ناهمواری ها اشاره و تصریح کرد: تثبیت تپه های ماسه ای روستای سرخ چشمه واقع در خراسان رضوی نمونه ای از این فعالیت‌هاست.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست هشدار داد: محیط زیست استان قزوین وضعیت نگران کننده ای دارد و به دلیل چیدمان نامناسب توانمندی‌های اکولوژیکی با پدیده فرونشست زمین و مشکل کم آبی روبروست.

وی ادامه داد: این استان از نظر آلودگی‌های آب و خاک به دلیل شرایط صنعتی رنج می‌برد که اگر ما تلاش‌های لازم را در این راستا انجام ندهیم ممکن است به شرایطی برسیم که وضعیت غیر قابل برگشت باشد.

درویش در پایان یادآور شد: کشوری که بتواند زیستگاه‌ها را به خوبی مدیریت کند یعنی پوشش گیاهی سالم و آب و خاک مناسب داشته باشد قطعا می‌تواند مردم سالمی را پرورش ‌دهد.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۲/ع

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار