وضعیت کنونی اینترنت کشور با مصوبات شوراي عالي فضای مجازی کشور مطابقت ندارد
کد خبر: 116439
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۴۲
پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی:
شاخص : پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی گفت: اینترنت کنونی کشور از نظر قانون و مصوبات شوراي عالي فضای مجازی کشور باید دارای چهار ویژگی سلامت، سرعت، امنیت و ارزان باشد اما متاسفانه هیچ یک از این مولفه‌ها رعایت نشده‌است.

روح‌الله مومن نسب پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی در حاشیه همایش “صیانت از کودکان آنلاین” در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص اظهار کرد: عدم آشنایی با مشکلات و خطرات فضای مجازی از معضلات جدی افراد در جامعه امروزی است.

وی در ادامه افزود: حضور کودکان در فضای مجازی بیش از والدین است لذا باید خانواده‌ها اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و برای شناخت خطرات وقت بگذارند چراکه فضای مجازی آسیب‌های روحی به همراه دارد که درمان آن زمان طولانی می‌طلبد.

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه گوگل نقش دلال در تبادل اطلاعات را ایفا می‌کند، عنوان کرد: هر کلیک یک واحد پول محسوب می‌شود و باعث خروج ارز از کشور می‌شود از این رو در برخی کشورها مالیات بر کلیک دارند و پول مجازی موضوعیت پیدا کرده است.

۱۳۹۴۰۹۱۸۱۱۴۲۳۳۷۹۷۶۶۷۷۷۲۱۰

مومن‌نسب با اشاره به اینکه علم و تکنولوژی لازمه پیشرفت جامعه است، ابراز کرد: آنچه امروزه اهمیت دارد نوع محصول و نحوه مصرف آن است؛ از این رو باید توجه داشت تا محصول مناسب به‌درستی مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اینترنت از نظر قانون و مصوبه شورای فضای مجازی باید دارای چهار ویژگی سلامت، سرعت، امنیت و ارزان باشد اما متاسفانه هیچ یک از این مولفه‌ها در کشور ما وجود ندارد.

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی با ابراز اینکه گوشی‌های هوشمند اراده افراد را می‌گیرد، عنوان کرد: امروزه گوشی و تب‌لت به عنوان مدرسه کودکان محسوب شده چرا که مدت زمانی که ذهن خود را درگیر این فضا می‌کنند بیش از مباحث درسی است.

مومن نسب با اشاره به اینکه فضای مجازی باعث دوری خویشاوندان و نزدیکی افراد غریبه به کودکان می‌شود، ابراز کرد: فضای مجازی فرهنگ خود محوری، لذت گرایی، سود گرایی و سکولار را در خانواده‌ها و جامعه ترویج داده است.

وی با بیان اینکه اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای و گوشی همراه از اعتیاد به مواد مخدر خطرناک‌تر است، گفت: بازی‌هایی همچون “جی تی ای” که در کشورهای اروپایی خرید و فروش آن جرم محسوب می‌شود و برای افراد بالای ۲۵ سال است در ایران مورد استفاده دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و کارهای حرام واقعی، واجب مجازی می‌شود.

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی با اشاره به ۱۰ آسیب امواج حاصل از مودم‌های WIFI ابراز کرد: ۱۲۰۰ بیماری از طریق گوشی‌های همراه وارد بدن انسان می‌شود که پایین آمدن سن آلزایمر، عقیم سازی، سرطان‌ها و محدود شدن رشد کودکان از این دست هستند.

مومن نسب با بیان اینکه سایر کشورها نیز از این آسیب‌ها در امان نبوده‌اند، عنوان کرد: برای پیشگیری از این آسیب‌ها دولت و قانون گذاران، اپراتورها، مدارس، خانواده‌ها و در نهایت کودکان باید در خصوص نحوه دسترسی به فضای مجازی نظارت داشته باشند.

وی ادامه داد: ارائه خدمات اینترنتی اپراتورها با توجه به طیف سنی افراد، بازی‌های متناسب با محدوده سنی کودکان، انجام تحقیقات درسی دانش‌آموزان از طریق سیستم مدارس و آموزش استفاده از فضای مجازی، راهکارهای پیشگیری از آسیب‌ها است.

پژوهشگر و کارشناس فضای مجازی امنیت گوشی‌های معمولی را  ۹۰ درصد بیش از گوشی هوشمند دانست و افزود: افراد باید از انجام امورات بانکی، گرفتن عکس خصوصی و خرید و فروش گوشی‌های هوشنمند دسته دوم خودداری کرده و برای امنیت بیشتراز نرم افزارهای امنیتی استفاده نمایند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار