وعده‌های توخالی رییس جمهور در کاهش رکود و حل مشکلات اقتصادی / میزان واردات از کشور چین در دولت تدبیر و امید بی‌سابقه است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93066
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲:۲۲
قائم مقام خبرگزاری تسنیم تاکید کرد:
شاخص : قائم مقام خبرگزاری تسنیم با اشاره به وعده های توخالی رییس جمهور در خروج از رکود خاطرنشان کرد: متاسفانه هر موضوعی از معظلات اقتصادی مطرح می شود، مسئولین ذیربط به محرمانه بودن و برجام وصل می کنند و پاسخ درستی ارائه نمی کنند.

.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص نیوز عباس درویش توانگر قائم مقام خبرگزاری تسنیم در همایش همیاران انقلاب اسلامی استان قزوین با اشاره به واردات ۵۰ میلیاردی آمار رسمی و ۳۰ میلیارد دلاری قاچاق به کشور بیان کرد: چرا با وجود تنگناها و کمبودهای ارزی واردات افزایش  و این درحالی است که کشور درگیر معضل بیکاری است و کارخانه های داخلی به تعطیلی کشانده می شوند.

وی با بیان اینکه واردات به کشور در دولت یازدهم چندین برابر واردات کل از چین در طول سالهای قبل و بعد از انقلاب بوده است ابراز کرد: در سال گذشته ۲۳ میلیارد دلار کالای کشاورزی رسما از گمرکات وارد کشور شده است درحالیکه ما مشکل خاصی در صنعت کشاورزی نداشته ایم.

این مسئول بااشاره به خودکفایی کشور ایران در تولید گندم طی سالهای گذشته خاطرنشان کرد: با تدابیر نادرست دولت سال گذشته ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم وارد کشور کرده ایم و این موجب نابودی کشاورزان می شود.

توانگر با تاکید بر اینکه تا چه زمانی همه مسائل و مشکلات کشور به برجام مرتبط می شود، افزود: مردم از دولت انتظار دارند که این تفکر را کنار بگذارد و به وعده هایش عمل کند.

قائم مقام خبرگزاری تسنیم با اشاره به نقش ایالات متحده آمریکا در ایجاد اخلال در امنیت داخلی کشور عنوان کرد: متوقف شدن تحریم ها به دلیل اوضاع نابه سامان خود آمریکایی هاست در حالیکه هر روز ایران را به تشدید تحریم ها مجدد و بیشتر تهدید می کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه شرکت پژو به وعده هایش طبق قرارداد عمل نکرده است توضیح داد: طبق توافق اگر این شرکت به تعهدات خود پایبند نباشد باید ۴۰۰ میلیون دلار به ایران خسارت دهد.

توانگر با بیان اینکه میزان محرمانه های دولت به شدت بالا رفته است افزود: متاسفانه هر موضوعی از معظلات اقتصادی مطرح می شود، مسئولین ذیربط به محرمانه بودن و برجام وصل می کنند و پاسخ درستی ارائه نمی کنند.

قائم مقام خبرگزاری تسنیم افزود: تاکنون هیچ اتفاقی جز اینکه فضای مبادلات بین المللی به لحاظ روانی بهبود پیدا کرده در برجام رخ نداده است.

وی با بیان اینکه سیاستها و سازوکارهای دولت باید کنترل و مدیریت شوند عنوان کرد: مسائلی که ملزم به دانستن مردم و نماینده های مجلس است کتمان نشود و در اختیار آنان قرار گیرد.

این مسئول با اشاره به وعده های رییس جمهور جهت ارائه گزارش های دوره ای ۱۰۰ روزه به مردم ابراز کرد: تاکنون باید ۱۱ گزارش به مردم ارائه می شد در حالیکه چند مورد بیشتر انجام نشده است.

توانگر با بیان اینکه در دولت فعلی ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی در کشور تعطیل شده است، عنوان کرد: علاوه بر اینکه نیمی از صنایع غذایی کشور در ۶ ماهه اول امسال به ورشکستگی کامل رسیده در سه ماهه اخیر نیز ۱۵۰ واحد تولیدی به تعطیلی کشیده شده اند.

قائم مقام خبرگزاری تسنیم با تاکید بر اینکه با توجه به تنگناهای اقتصادی، دولت باید هزینه های جاری خود را صرفه جویی کند اذعان داشت: طبق آمار رسمی قبل از این دولت، سالانه به طور متوسط رشد هزینه های کشور ۱۹ درصد بوده در حالیکه در دولت فعلی این میزان ۲۸ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه واردات از کشور چین در این دولت بی سابقه بوده است تصریح کرد: میزان واردات ایران از چین در دو دولت قبل کمتر از ۶ میلیارد دلار بوده در حالی که در دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۲ میلیارد دلار واردات از کشور چین داشته ایم.

این مسئول در خصوص ورود کالاهای قاچاق به کشور خاطرنشان کرد: در دولت گذشته طرح هایی به عنوان کد کالا و طرح شبنم وجود داشت که در روند بررسی کالاهای وارداتی و قاچاق تاثیر مثبتی داشت اما متاسفانه از بدو آغاز کار دولت تدبیر و امید این طرح ها حذف و موجب افزایش قاچاق کالا شده است.

عباس درویش توانگر با تاکید بر شفاف سازی بحث یارانه ها افزود: در مرحله اول ۳ میلیون نفر و تا پایان سال جاری نیز ۶ میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف می شوند و این در حالی اجرا می شود که واقعا این افراد به یارانه نیازمند هستند.

قائم مقام خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه مسکن مهر بسیاری از افراد بی بضاعت را صاحب خانه کرده است اضافه کرد: باتوجه به رکود شکل گرفته در سال های پیش قرار بود که رئیس جمهور طرح مسکن مهر را تا پایان سال جای تکمیل و منازل را به مردم تحویل دهد؛ اما در عمل این طرح راکد شد تاجایی که وزیر متولی مسکن مهر این طرح را مزخرف خواند.

وی با اشاره به وعده های توخالی رییس جمهور به خروج از رکود خاطرنشان کرد: بعد از طی مراحل عبور از رکود سرانجام رییس جمهور در ۲۹ دی ماه گفت بزرگترین مشکل کشور رکود است.

توانگر در پایان با یادآوری اقدامات و توهین‌های کشورهای استکبار علیه ایران گفت: ولایت فقیه به عنوان پایه گذار اسلام نقش مهمی در اداره کشور دارد چرا این ولی فقیه است که مانع منحرف شدن جامعه و کشور از مسیر اصلی خود شده است.

انتهای پیام / ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار