ایران جانبی

» پادشاه عمان فوت کرد
کد خبر: 201506
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۹:۴۵
شاخص : تلویزیون رسمی عمان بامداد شنبه از درگذشت سلطان قابوس، پادشاه این کشور در ۷۹ سالگی و بعد از ۵۰ سال حکمفرمایی خبر داد.

به گزارش شاخص نیوز: تلویزیون رسمی عمان از درگذشت سلطان قابوس، پادشاه این کشور خبر داد.

سلطان قابوس که نزدیک به ۵۰ سال بر عمان حکفرمایی کرده بود، در ۷۹ سالگی درگذشت.

دولت عمان به همین دلیل، ۳ روز عزای عمومی در کشور اعلام و امروز (شنبه) را تعطیل رسمی اعلام کرده و پرچم این کشور به مدت ۴۰ روز به حالت نیمه برافراشته در می‌آید.

دیوان پادشاهی عمان مراسم تشییع و خاکسپاری سلطان قابوس را روز شنبه اعلام کرد.

سلطان قابوس از چهره‌های کلیدی سیاست خاورمیانه طی ۴ دهه گذشته بود که به علت ابتلا به بیماری سرطان ماه‌های اخیر در بیمارستان بستری شده بود.

سلطان قابوس ۵۰ سال قدرت عمان را در دست داشت و چون فرزندی ندارد و آشکارا کسی را برای جانشینی خود اعلام نکرده است، مسئله جانشینی او می‌تواند به چالشی برای عمان تبدیل شود.

پیش از اعلام خبر درگذشت پادشاه عمان، منابع خبری از حضور گسترده ارتش و نیرو‌های پلیس در خیابان‌های مسقط خبر دادند.

بر اساس ساختار موجود عمان، خاندان پادشاهی سه روز فرصت دارد جانشین سلطان قابوس را تعیین کند، در غیر این صورت شورای تعیین جانشین تشکیل می‌شود.

این شورا که متشکل از فرماندهان ارتش و دادگاه عالی است، وظیفه دارد نامه مهروموم شده سلطان قابوس را باز کند که در آن نام جانشین خود را اعلام کرده است.

این در حالی است که چندی قبل وزارت خارجه عمان در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر از تماس تلفنی «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، و «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر خارجه عربستان سعودی، با «یوسف بن علوی بن عبدالله» همتای عمانی خود، خبر داده بود.

به گفته وزارت خارجه عمان، این تماس‌ها به منظور کسب اطمینان از وضع سلامتی سلطان قابوس، پادشاه عمان صورت گرفته است.

انصارالله یمن درگذشت سلطان قابوس را تسلیت گفت

محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، در پیامی درگذشت پادشاه عمان را تسلیت گفت.

عبدالسلام اعلام کرد: «به سران و ملت عزیز عمان صمیمانه تسلیت می‌گوییم و در این مصیبت بزرگ با آن‌ها ابراز همدردی می‌کنیم. از خداوند می‌خواهیم که سلطان قابوس را مشمول رحمت واسعه خود قرار دهد و به خانواده وی و ملت عمان صبر عطا بفرماید.»

روزنامه گاردین چندی پیش در گزارشی اعلام کرد با توجه به وخامت وضع جسمانی سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان، بحث‌های مفصلی در دیوان پادشاهی این کشور برای تعیین جانشین احتمالی او آغاز شده است.

روند تعیین جانشین شامل باز کردن نامه‌های مهر و موم شده در دیوان پادشاهی در مسقط می‌شود که می‌تواند جانشین سلطان قابوس، که نزدیک به ۵۰ سال بر این کشور حکومت کرد را تعیین کند. این در صورتی خواهد بود که دیوان پادشاهی نتواند در خصوص تعیین جانشین به اتفاق نظر دست یابد.

گاردین یادآور شد پادشاه عمان فرزندی ندارد و تاکنون به طور علنی جانشین برای خود معرفی نکرده است. با این حال به طور مخفیانه نام جانشین خود را در نامه‌ای مهره موم شده به شورای خاندان سلطنتی فرستاده است.

بر اساس ماده ۶ قانون سلطنتی عمان، خاندان سلطنتی باید ظرف سه روز پس از خالی بودن این کرسی، پادشاه جدید را معرفی کنند. در صورتی که آن‌ها نتوانند در این خصوص به توافق برسند، شورای دفاع ملی، رئیس دیوان عالی و روسای دو شورای مشورتی می‌توانند اولین نامه را که نام شخص انتخاب شده از سوی سلطان قابوس در آن است، را باز کنند و او را بر تخت سلطنت بنشانند.

انتهای پیام/۹۰۰

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار