پاسخ رئیس دادگاه انقلاب درباره پرونده رحیم مشایی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 169883
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
شاخص : رئیس دادگاه انقلاب گفت: وزیر علوم در نامه‌ای درخواستی در رابطه با دانشجویان بازداشتی داشت که به این نامه پاسخ دادیم.

به گزارش شاخص نیوز: حجت الاسلام موسی غضنفرآبادیدر پاسخ به این سوال که آیا در در رابطه با احکام دانشجویان بازداشتی مرتبط با اغتشاشات دی ماه، درخواست مستقیمی مطرح شده است؟ گفت: وزیر علوم در این رابطه نامه‌ای فرستاده بود، پاسخ این نامه را دادیم و گفتیم در چارچوب قانون شرایطی مطرح هست و سعی می‌کنیم در چارچوب قانون اقدامی انجام شود.

رئیس دادگاه انقلاب در پاسخ به این سوال که در حکم این دانشجویان تعدیلی صورت می‌گیرد؟ گفت: هر اقدامی که انجام دهیم قطعا در چارچوب قانون خواهد بود و چارچوب قانون یعنی اینکه در محیط دانشگاه و خیابان اتهامات متفاوت است و انچه وزیر خواستند مباحثی بود که در دانشگاه مطرح می‌شود. در حال حاضر هم صحبتی که در پاسخ به وزیر علوم داده شده است این موضوع که تاجایی که قانون اجازه بدهد، مطرح است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده رحیم مشایی گفت: پرونده مشایی هنوز تعیین وقت نشده است و دادگاه در حال مطالعه پرونده است.

پیش از این، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا وزارت علوم درخواستی در رابطه با این دانشجویان به دادستانی داشته است؟ گفت: وزارت علوم تا این لحظه به ما رسماً اسامی را نداده است و بعد از پیگیری‌های تلفنی، نام چند نفر را دادند. این تعدادی که ما شناسایی کردیم، احکام شان صادر شده و توصیه می‌کنیم به احکام خود اعتراض کنند و دادگاه‌های تجدیدنظر به این نکات توجه خواهند کرد.

دولت آبادی درباره میزان محکومیت‌های حبس صادره نیز گفت: احکام صادره متفاوت و از یک تا پنج سال حبس است. البته برخی از این‌ها چند فقره اتهام دارند و تا هشت سال حبس هم گرفته اند؛ بنابراین اشد محکومیت که پنج سال است، اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: برخی از این دانشجویان مربوط به جریان‌های سیاسی هستند؛ نه جریان‌های سیاسی داخل نظام بلکه ممکن است از گروه‌های خاصی باشند و اگر احکام شان شدید بوده به همین لحاظ است؛ بنابراین نمی‌شود برای همه یک حکم واحد صادر کرد.

دادستان تهران گفت: پیشنهاد ما این است که ابتدا وزارت علوم اسامی این‌ها را به ما بدهد تا پرونده شان را ببینیم. اگر واقعاً نهاد‌های امنیتی و پلیس به ما گزارش بدهند که این‌ها آن طور که در گزارشات اولیه آمده، نبوده اند حتما در محاکمه آن‌ها توجه می‌شود.

منبع: صراط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار