«پدر شهرک سازی» رژیم صهیونیستی مُرد+تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58859
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵
شاخص : بنیانگذار مؤسسه «غوش امونیم» که آغاز کننده حرکت شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی بود، مُرد.

به گزارش سرویس سیاسی شاخص،خاخام «‌موشه لونگر» Moshe Levinger بنیانگذار مؤسسه «غوش امونیم» که آغاز کننده حرکت شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی در دهه ۱۹۷۰ بود در سن ۸۰ سالگی مرد.

لونگر در سال ۱۹۳۵ در بیت المقدس در خانواده‌ای آلمانی متولد شد و نزد خاخام تزیوی یهودا کاک آموزش دید. چند روز پس از پایان جنگ سال ۱۹۶۷ لونگر افرادی را دور خود جمع کرد و آن‌ها تصمیم گرفتند شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین به ویژه در الخلیل و بیت لحم را آغاز کنند. این گروه در سپتامبر ۱۹۶۷ نخستین پیروزی سیاسی را به دست آورد و دولت حزب کارگر به آنان اجازه داد شهرکی را در کفر عتسیون بنیانگذاری کنند که نخستین شهرک یهودی نشین محسوب می‌شد.

خاخام لونگر در آوریل ۱۹۶۸ معروف شد، زمانی که هتلی را در مرکز شهر الخلیل اجاره کرد و عید فصح یهودی (پاک) ‌ را در آن برگزار کرد ولی در پایان مراسم از تخلیه هتل خودداری کرد.

وی سپس مجوز احداث شهرک کریات اربع نزدیک الخلیل را به دست آورد و پس از آنکه حزب لیکود در سال ۱۹۷۷ قدرت را به دست گرفت، در الخلیل اقامت گزید. هم اکنون حدود ۶۰۰ شهرک نشین یهودی در الخلیل زندگی می‌کنند.

لونگر گروه غوش امونیم را بنیانگذاری کرد که از سال ۱۹۷۴ احداث شهرک‌ها را در سراسر کرانه باختری آغاز کرد. وی یازده فرزند دارد که همگی در شهرک‌های کرانه باختری به ویژه منطقه الخلیل زندگی می‌کنند.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع: ابنا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار