پرهیز از نگاه‌های سیاسی در حوزه فرهنگ
کد خبر: 113168
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۵:۰۰
معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:
شاخص : معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشورگفت: اگر متولیان فرهنگ کتابداری و کتابخانه‌ها خودشان عامل مطالعه نباشند  قطعا تاثیرگذاری پایینی خواهد داشت و نمی‌توانند تاثیری بر مردم به جهت ترویج کتاب خواندن داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اسماعیل شفاعی معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین که در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین در طول ۲ سال اخیر جهش قابل قبولی را در بسیاری از شاخصه های فرهنگ مطالعه، از خود نشان داده است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در جمع کتابداران مبنی بر اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی نهادی  صد درصد فرهنگی است، افزود:  تمام مدیران در این حوزه فارغ از نگاه های سیاسی مشغول به فعالیت هستند و این مواضع در حوزه فرهنگ مطالعه دخیل نخواهد بود.

این مسوول با اشاره به اشاعه و رشد فرهنگ مطالعه به عنوان وظیفه نهاد کتابخانه‌ها در سطح کشور بیان کرد: این نهاد به عنون نهادی تاثیر گذار در فرهنگ مطالعه، اقدامات و ابتکارات خوبی را به اجرا رسانده است.

شفاعی ابراز کرد: با توجه به قانونی که در سال ۸۳ به تصویب نمایندگان مجلس رسید، نهاد کتابخانه ها از وزارت فرهنگ و ارشاد منتزع شد و به عنوان یک نهاد غیردولتی این وظیفه خطیر فرهنگی را بر عهده گرفت.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به کتابدار محوری و کتابخانه محوری به عنوان سیاست اساسی کتابخانه‌ها تشریح کرد: همه فعالیت‌های نهاد بر این مبنا بود که کتابداران به لحاظ معیشتی و ارتقای شان اجتماعی در حد قابل قبولی قرار گیرند.

ترویج کتاب و کتابخوانی اولویت اول سیاستگزاران فرهنگی باشد

این مسوول با اشاره به شعار “خواندن ” به عنوان محور کاری کتابخانه‌های عمومی کشور در سال ۹۵ اظهار کرد: خواندن به این معنا است که ما باید حرکت را از درون شروع کنیم و تمام افرادی که در این حوزه مشغول به کار و فعالیت هستند باید به سلاح مطالعه مسلح شوند چراکه اگر اینگونه نباشد موثر واقع نخواهد شد.

شفاعی افزود: اگر متولیان فرهنگ کتابداری و کتابخانه‌ها خودشان عامل مطالعه نباشند  قطعا تاثیرگذاری پایینی خواهد داشت و نمی‌توانند تاثیری بر مردم به جهت ترویج کتاب خواندن داشته باشند.

وی در ادامه گفت: در راستای این سیاست برنامه هایی نیز در دست اجرا داریم  و  کتابداران  با شرکت در دوره های تخصصی می‌توانند با شیوه‌ها و آیین نامه‌های نوین در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه آشنا شوند و در استان‌های خود مردم را به امر خواندن تشویق کنند.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  تصریح کرد: فرهنگ مطالعه و کتاب خواندن باید به عنوان فرهنگ غالب در جامعه باشد چه بسا آنکه بیشتر می‌خواند بهتر می‌اندیشد ومی‌تواند با تفکرات مثبت  نقش موثری در جامعه ایفا کند .

این مسوول توضیح داد: بر اساس قانون تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی و ماده ۶ اساسنامه، شهرداری ها مکلفند هر ماه نیم درصد از درآمدهای خود را صرف فعالیت های کتابخانه ها و ترویج کتاب و کتابخانه به انجمن شهر  واریز کنند.

شفاعی افزود: باتوجه به ثبت ۱۲۹۰ شهرداری دارای درآمد در سطح کشور؛  از این تعداد ۲۴۰ مورد توانایی پرداخت نیم درصد  درآمد را به کتابخانه‌ها دارند و بیش از هزار شهرداری به دلیل نداشتن درآمد و کمبود اعتبار نیم درصد را نمیپردازند.

وی ابراز کرد: با توجه به  تفاهم نامه‌ای که در ابتدای سال جاری با شهرداری و دهیاری های کشور منعقد شده ساز و کار اجرایی ماده ۶۴  در آن به درستی دیده می‌شود و بنا است که خزانه داری و شهرداری‌های کل کشور مساعدت لازم را در خصوص وصول در موعد مقرر داشته باشند.

این مسوول اذعان کرد:  در یک سال اخیر اتفاقات قابل قبولی در بحث بازسازی کتابخانه‌ها، تعمیرات و تجهیزات کتابخانه‌ای و ارسال کتب به کتابخانه در استان قزوین رقم خورده است.

معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  ضمن تشکر از خدمات ویژه رمضانی مدیر کل سابق نهاد کتابخانه‌ها بیان کرد:با توجه به سابقه و آشنایی خانم رویا اسماعیلی در مباحث فرهنگی پس از این مدیریت اداره کل نهاد کتابخانه‌ها را برعهده را خواهند گرفت.

وی تشریح کرد: حدود ۷۴۰۰ نفر پرسنل در این حوزه فعالیت دارند که بیش از ۸۰ درصد از نیروی انسانی بانوان هستند و امروز خانم اسماعیلی به عنوان ششمین مدیر کل بانوی استان‌ها در این حوزه منصوب شدند.

شفاعی در انتها گفت:  امیدواریم که با کمک مدیران ارشد استان ، شهرداران و همه کسانی که به نوعی در فرهنگ  مطالعه وکتابخوانی دستی دارند  بتوانیم در جهت جهش رونق کتابخوانی گام برداریم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار