پشت‌پرده حذف یک‌ فیلم از اکران نوروزی
کد خبر: 99467
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
شاخص : دفاتر پخش (دولتی یا خصوصی) هیچ گاه دو فیلم با یک نگاه (انقلاب و دفاع مقدس) را به صورت همزمان اکران نمی کند

به گزارش شاخص نیوز : در شرایطی فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» از اکران دوم نوروز باز ماند که به نظر می‌رسد عوامل سازنده اثر، کارگردان و تهیه کننده فیلم، خود را برای اکران مناسب و دیده شدن فیلم در گروه آزاد در اکران دوم نوروز آماده می‌کردند. تیزرهای فیلم پی در پی آماده می‌شد و در برخی از پردیس‌های سینمایی تبلیغات فیلم با صدای رویا تیموریان به عنوان برنامه بعدی سینما معرفی می‌شد.

به یکباره شب گذشته کارگردان فیلم در صفحه شخصی خود از عدم اکران فیلم «ایستاده در غبار» خبر داد در حالی که در روزهای قبل مهدویان راه‌اندازی کمپین پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات همزمان با اکران فیلم خبر داده بود.

حال این سوال در ذهن هر پرسشگری به وجود می‌آید که چگونه یک فیلم که از اوایل فروردین ماه در خبرهای متعدد به اکران در اول اردیبهشت مخاطب را امیدوار کرده است به یکباره از چرخه اکران حذف می شود؟

 پشت‌پرده حذف یک‌ فیلم از اکران نوروزی

اگر به درستی به چرخه اکران فیلم توجه کنیم خواهیم دید برای حذف فیلم از اکران نقش تهیه‌کننده و دفتر پخش از اهمیت خاصی برخوردار است. فیلم توسط حبیب والی‌نژاد تهیه شده است و او در تماس و پیگیری خبرنگار سینمایی درباره علل عدم اکران فیلم اظهار نظر را به ساعت دیگری موکول کرد و در نهایت بعد از پیگیری به این سوال که آیا اقدام سرمایه‌گذار برای ارایه دو فیلم با فضای انقلاب و دفاع مقدس به یک دفتر پخش درست بوده است یا خیر؟ پاسخی نداد.

اما نکته حایز اهمیت این است که وقتی شورای صنفی نمایش محدودیت دفاتر پخش را برای اکران های سینمایی برداشته است پس دفتر پخش می تواند شرایطی را برای اکران فیلم‌ها فراهم آورد. اما نکته قابل توجه این است که هیچ دفتر پخشی دو فیلم که یک نگاه (انقلاب و دفاع مقدس) را دنبال می کنند در یک زمان اکران نمی‌کند و کاملا طبیعی است که اگر امکان همزمان فیلم‌ها را داشته باشد چنین خطری را مرتکب نمی‌شود و این ریسک را نمی‌پذیرد.

به نظر می‌رسد واگذاری دو فیلم «بادیگارد» و «ایستاده در غبار» با موضوع انقلاب و دفاع مقدس به یک دفتر پخش کاری نسنجیده و غیرحرفه ای بوده که تنهابه بهانه قدرت دفتر پخش فیلمیران از سوی تصمیم‌گیران برای این فیلم صورت گرفته است. در شرایطی که بسیاری از دفاتر پخش دولتی و خصوصی می توانستند امکان بهتری را برای اکران فیلم اول محمدحسین مهدویان فراهم آوردند، این فیلم به دفتر پخش فیلمیران ارایه شد. فیلمی که به گواه بسیاری از کارشناسان اثری متفاوت که نمونه آن را تاکنون سینمای ایران تجربه نکرده است با چنین سرنوشتی در گام اول اکران مواجه می شود!

منبع: صراط

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار