ایران جانبی

پشت پرده پروژه نفوذ این بار در اداره ارشاد و خانه مطبوعات قزوین/ چهره ضدانقلاب چاشنی جشن روز خبرنگار در قزوین شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 170406
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۳
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قزوین با حضور علی دهباشی با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، روز خبرنگار در هفدهم مردادماه امسال هم با تمام حواشی که به همراه داشت، به پایان رسید.

خبرنگاران بنا به حرفه‌ای که دارند در برنامه‌ها و مراسم‌های مختلف شاهد حواشی و چالش‌هایی هستند که آن‌ها را به تصویر کشیده و یا به رشته تحریر درمی‌آورند.

حتی روزی هم که مختص خبرنگاران و تجلیل از فعالان این حوزه است نیز از این حواشی در امان نبوده و با رخ دادن برخی اتفاقات به حاشیه می‌رود.

روز خبرنگار سال ۹۷ در استان قزوین با پذیرش درخواست اختصاص قطعه‌ای در بهشت فاطمه(س) به خبرنگاران توسط شهردار قزوین تا حضور علی دهباشی در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری حاشیه ساز شد.

اعطای قبر رایگان به خبرنگاران در جلسه تجلیل از خبرنگاران که در شهرداری قزوین برگزار شد توسط یکی از پیشکسوتان عرصه خبر مطرح و از سوی شهردار قزوین پذیرفته شد.

اما این مسئله در روزهای اخیر تحت عنوان اینکه ” خبرنگاران قزوینی در روز خبرنگار قبر رایگان از شهردار هدیه گرفتند”  نقل محافل فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شده است.

در حالی که مشکلات بیمه‌ای و امنیت شغلی از مهمترین مطالبات خبرنگاران است که سال‌ها حل نشده باقی مانده است در مقابل اعطای قبر رایگان به فعالان این حوزه کمی تامل برانگیز خواهد بود.

حال آنکه بنا به گفته برخی با توجه به اینکه در این وانفسای تورم و گرانی که خانه آخرت را هم بی نصیب نگذاشته است، همین هدیه هم می‌تواند غنیمت باشد!

کاش مسئولان در پذیرش مطالبات خبرنگاران در خصوص بیمه، تامین امنیت شغلی، مسکن و یارانه کاغذ و یا رعایت عدالت در اختصاص آگهی هم این قدر سرعت عمل داشتند.

و اما ماجرای مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قزوین و حضور علی دهباشی در این مراسم که خبرساز شد.

با قرارگیری در آستانه هفدهم مردادماه مصادف با روز خبرنگار، فراخوان هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان قزوین منتشر شد.

در این جشنواره حدود ۶۰۰ اثر و ۱۲۰ شرکت کننده حضور یافته بودند که در نهایت از ۳۰ نفر در بخش های یادداشت سیاسی، گزارش خبری، گزارش ورزشی،خبر،م صاحبه، یادداشت اجتماعی، عکس، گزارش تحلیلی و تیتر تجلیل شد.

در روزهای پایانی جشنواره و با نزدیکی به برگزاری اختتامیه بنر تبلیغاتی این مراسم در فضای مجازی منتشر شد که خبر از حضور علی دهباشی سردبیر مجله فرهنگی و ادبی بخارا در استان قزوین را می‌داد.

در این فراخوان علی دهباشی به عنوان میهمان ویژه این مراسم معرفی و قرار بود به عنوان نویسنده با سابقه قزوینی مورد تجلیل قرار گیرد، نویسنده قزوینی که متولد تهران است!

اما چندی بعد تصویر علی دهباشی از بنر جشنواره حذف شد که خبر از عدم حضور وی در مراسم اختامیه را می‌داد؛ بنا بر اخبار رسیده پیشنهاد حضور این چهره در جشن روز خبرنگار توسط برخی از اعضای خانه مطبوعات قزوین مطرح می‌شود که در مقابل با مخالفت چند تن از اعضا مواجه شده و در نهایت حضور وی لغو می‌گردد.

با توجه به اینکه در کارنامه فعالیت‌های دهباشی ارتباط با چهره‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران و معاند دیده می‌شود یکی از دلایل مخالفت برخی از اعضای خانه مطبوعات با حضور وی در قزوین بود.

اما در روز پنج شنبه هجدهم مردادماه که مراسم اختتامیه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در حال برگزاری بود سکه روی دیگر خود را نشان داد.

در حالی که برنامه به میانه خود رسیده بود، دهباشی با همراهی اسکندری‌نژاد مدیرکل اداره ارشاد اسلامی قزوین و چند تن از مسئولان دبیرخانه جشنواره و تعدادی از اعضای خانه در مقابل چشمان حاضران وارد سالن شد.

حضور دهباشی با مخالفت تعدادی دیگر از اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات قزوین و جمعی از خبرنگاران مواجه شد که در همین راستا جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

و اما نگاهی به کارنامه علی دهباشی نشان می‌د‌‌هد که فعالیت‌های این چهره نه تنها همراه با انقلاب نبوده بلکه در منافات با آن بوده است؛

تریبون‌دار ضد انقلاب/ دهباشی کیست؟

علی دهباشی یکی از دوستان نزدیک رامین جهانبگلو جاسوس اینتلجنت سرویس انگلیس بوده است جهانبگلویی که به جرم تلاش برای براندازی نرم جمهوری اسلامی مدتها در بازداشت بود جهانبگلو در زمینه انتشار مجله «کلک» به وی مشاوره می داده است.

در کنار این وقتی از رابطه نزدیک و فعال دهباشی با خانه هنرمندان ایران به عنوان پاتوق روشنفکران معاند جمهوری اسلامی ایران اگاه شویم و هم چنین کثرت محافل شبانه تجلیل از شخصیت های فرهنگی و هنری غربی در خانه هنرمندان را می بینیم که البته علی دهباشی پای ثابت سخنرانی این برنامه به شمار می رود تنها یک فرضیه در ذهن انسان نقش می بندد و آن نقش فعال و لیدر گونه علی دهباشی در طراحی چنین محافلی است.

علی دهباشی حلقه وصل نویسندگان اسرائیلی و لابی صهیونیسم در ایالت متحده به نشریات ایران است و در حوزه تصمیم گیری در خانه هنرمندان ایران برای برگزاری نشست های گوناگون باقی مانده است.

دهباشی از عناصری است که از شائول بخاش (جاسوس چند جانبه ایرانی تبار صهیونیست شوهر هاله اسفندیاری)در ماهنامه خود مقالاتی به چاپ رساند.

دهباشی با بازکردن چتر ارتباطی وسیع خود در داخل و خارج از کشور فرهنگ سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی علاوه بر اینکه شاخه های مختلف فرهنگ ایرانی ردپایی از خود به جا گذاشته است تمام سعی خود را مصروف این کرده که با معرفی برخی از چهره های سکولار و حتی معاند نظام خط فرهنگی مسموم و منحرفی متشکل از روشنفکران غرب زده و سرسپردگان داخلی آنها به وجود آورد.

موافق تقدیر از علی دهباشی نبودیم

تعدادی از اعضای خانه مطبوعات قزوین در پی حواشی رخ داده در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری در استان قزوین بیانیه‌ای را به شرح زیر صادر کرده و مخالفت خود را در خصوص تقدیر از علی دهباشی اعلام کردند.

موافق حضور «علی دهباشی» در اختتامیه جشنواره مطبوعات نبودیم

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هفتمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری و تحلیلی قزوین، روز پنجشنبه هجدهم مردادماه در آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد. بدون شک تلاش در جهت برگزاری جشنواره و مقدمات آن و امور دیگر آنقدر سخت و پیچیده بود که اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات استان قزوین تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این امر به بهترین وجه انجام بگیرد.

در یکی از بخش‌های برنامه، اعضای هیئت مدیره موافقت کردند که یکی از چهره‌های برجسته روزنامه‌نگاری که همشهری ما نیز هست تجلیل به عمل آید. برنامه‌ای که در نگاه اول قرار بود بدون حاشیه و سروصدا و با آرامش برگزار گردد. اما از همان ابتدا هیاهوی یکی از دوستان بدون استناد و منطق مشخص حواشی فراوانی آفرید.

جمع بندی هیئت مدیره خانه مطبوعات در ارتباط با برگزاری این مراسم به دریافت تأییدیه از نهاد قانونی مربوطه منتهی شد و مقرر گردید که اگر این تأییدیه به خانه نرسد مراسم برگزار نگردد.

گردش کار و پیگیری مسئله تا روز برنامه طول کشید و در نهایت پس از مشورت‌ها و سنجش صلاح کار، اکثریت اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات استان قزوین به این جمع بندی رسیدند که برگزاری مراسم تجلیل از علی دهباشی، حواشی ناگواری را برای استان و رسانه‌ها خواهد داشت.

کما اینکه وضعیت شخصیتی فرد مذکور و مواضع او در برابر انقلاب اسلامی نیز برای ما قطعی شده و در روز اجرای مراسم رسما خواستار لغو برنامه اجرایی شدیم و حتی از دبیراجرایی جشنواره نیز خواستیم که میهمان مدعو به قزوین نیاید.

عدم برگزاری برنامه توسط اعضای هیئت مدیره، رئیس، نایب رئیس و برخی اعضای دیگر به مدیرخانه ابلاغ شده و به وی و مجری کار دستور داده شد که در حاشیه برنامه از علی دهباشی تجلیل نشود.

از آنجایی که علی دهباشی به قزوین آمده و توسط میزبان پذیرایی می‌شد، مدیرخانه تصمیم گرفت تا جهت عذرخواهی از دعوت و عدم انجام برنامه در سالن کناری و وی‌آی‌پی از وی عذرخواهی کرده و برنامه انجام نشود. اما در لحظه آخر با وجود آنکه اعضای هیئت مدیره و برخی از دوستان دیگر در سالن کنار حاضر شده و تصمیم به کنترل اوضاع داشتند، وی با دعوت و هدایت مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز برخی حاضران در اتاق از جمله یکی از اعضای هیئت مدیره و دبیراجرایی جشنواره به سالن هدایت شده و برخلاف دستور صریح رئیس و اکثریت اعضای هیئت مدیره برنامه تجلیل از وی در سالن اصلی به اجرا درآمد.

بدون شک ما امضا کنندگان ذیل نامه نیز ضمن درک مسئولیت خود بابت تعهد و مسئولیتی که در قبال افکار عمومی داشته و نیز با درک مسئولیت قانونی خود در هیئت مدیره خانه مطبوعات جهت اعتماد بیش از حد به مدیران و مجریان امر باید در درگاه خداوند متعال توبه و طلب عفو نماییم.

گذشته از تأیید و یا رد شخصیت میهمان مدعو و گذشته از تأیید اجرای برنامه به صورت شفاهی و کتبی از سوی برخی نهادهای قانونی و با توجه به نصایح دلسوزان و بزرگان، بر این باوریم که عدم توجه مدیران برنامه به دستورات خانه مطبوعات به عنوان متولی محوری اجرای کار تنها ناشی از عدم نظارت دقیق مدیر و رئیس هیئت مدیره خانه و نیز به کار نگرفتن ابزارهای قانونی لازم است که جزئیات آن در جلسه هیئت مدیره بررسی خواهد شد.

کار به نحوی پیش رفت که در مراسم اختتامیه هیچ یک از اعضای هیئت مدیره نفوذ اجرایی نداشتند و همکاران ما در تمام طول برنامه مشغول رایزنی، چانه زنی و تلاش برای مدیریت اوضاعی بودند که برخلاف دستور صادر شده در حال اجرا بود.

به هر روی ضمن عذرخواهی از اتفاق رخ داده، تمام تلاش خود را جهت ترمیم آن بخشی از ضعف‌هایی که باعث شد تا خانه مطبوعات نتواند برنامه اختتامیه را در لحظه مدیریت کند به کار خواهیم گرفت و نتایج سریع ترین اقدامات به اطلاع اعضای خانه مطبوعات و اصحاب رسانه خواهد رسید.«حسن رجبی، جابر خرم نیا، حسن عابدینی، حنانه امیری».

حال آنکه جای خالی نام رئیس خانه مطبوعات در این بیانیه کمی تامل برانگیز است که آیا وی قاطعیتی برای جلوگیری از حضور یک چهره ضد انقلاب در جشن روز خبرنگار قزوین را نداشته است؟ دست چه کسانی در دعوت از این فرد باز بوده است که حتی با وجود لغو حضور وی، باز هم اهداف خود را اجرایی کرده و از این بابت در پوست خود نمی‌گنجند.!

*آقای مدیرکل تا دیر نشده فکری به حال فرهنگ مریض استان کنید

اسکندری نژاد مدیرکل اداره ارشاد اسلامی قزوین در این مراسم طی سخنرانی گفت: هوای جامعه به لحاظ فرهنگی مطبوع و مناسب نیست.

اسکندری نژاد بیان کرد: تعامل با فرهنگ به گونه ای است که امروز دچار بحران اعتماد شده ایم که تهدیدی جدی است و باید تا دیر نشده این مشکل را حل کنیم.

وی اضافه کرد: بحران اجتماعی ما را تهدید می کند و تا دیر نشده نیازمند بازنگری ریشه ای هستیم تا مسیر انقلاب به نا کجا آباد ختم نشود.

بله آقای مدیرکل فضای فرهنگی جامعه و استان قزوین مطبوع نیست اما آیا بهتر نیست که به جای بازی با افعال نگاهی به عملکرد خود در حوزه فرهنگ و هنر این دیار بیندازید؟

اگر می‌خواهید مسیر انقلاب به نا کجا آباد ختم نشود؛ ابتدا درنگی کنید و پای درد و دل هنرمندان ارزشی و انقلابی استان بنشینید که حتی کوچکترین تریبون هم از آن‌‌ها دریغ شده است.

بله هوای فرهنگی استان در حالی که اکران نمایش‌های سخیف و خالی از هنر و تفکر در طول سال سانس‌‌های یک سینما در شهر را اشغال کرده است بدون شک نامطبوع خواهد بود.

وقتی می‌گویید که بحران اجتماعی ما را تهدید می کند آیا میزان صندلی‌های تئاتر شهر را شمرده‌اید؟ اما در کمال تاسف باید گفت شهر قزوین هیچ سالن تئاتری ندارد تا بخواهید صندلی‌هایش را بشمرید!

تمام لیستی که از کمبودهای فرهنگی و اجتماعی استان ردیف کرده‌اید را همه به آن واقف هستیم اما آیا اقدامی در مسیر بهبود این اوضاع کرده‌اید؟

*پیشکسوتان فرهنگی استان قزوین مورد بی مهری قرار گرفته‌اند

جشن روز خبرنگار در قزوین با تمام حواشی که داشت پشت سر گذاشته شد اما سوالی که باقی می‌ماند این است که چرا باید بضاعت‌های فرهنگی بومی استان قزوین در یک جشنواره در استان نادیده گرفته شود؟

چهره‌های پیشکسوت بسیاری در حوزه خبر و رسانه در استان قزوین حضور دارند که سال‌ها است بدون هیچ چشم داشت و توقعی برای اعتلای استان و مردمانش قلم می‌زنند و حتی در یک روز از سال که متعلق به خبرنگاران است دیده نمی‌شوند.!

برخی از این چهره‌های ارزشمند با وجود کهولت سن و یا شرایط سخت اقتصادی هنوز دست از قلم نکشیده‌اند و همچنان بر سر شرافت خود در عرصه فرهنگی و رسانه ایستاده‌‌‌اند و تا زمانی که خون در رگ‌‌هایشان می‌جوشد برای مردم و ارتقای تفکر و اندیشه جامعه تلاش کنند.

بدون شک جایگاه این چهره‌ها بیشتر و بالاتر از یک تجلیل در یک شب است اما در نگاهی منصفانه نباید بضاعت‌‌های فرهنگی یک استان مانند قزوین را که قدمتی دیرینه در تمدن و فرهنگ دارد نادیده گرفت.

اما دردناکتر از فرهنگ جراحت یافته استان، بازی‌های سیاسی است که فرهنگ را دست مایه‌ای برای رسیدن به خواسته‌های نفسانی خود کرده‌ است و عده‌ای خودباخته در این راه حتی به پیکر نحیف فرهنگ و هنر استان رحم نمی‌کنند و برای اجرای پروژه نفوذ دست به هر کاری می‌زنند.

تلاش‌ها و پیگیری‌های تیم جدید خانه مطبوعات استان قزوین در طول فعالیت‌های خود قابل تقدیر است و نباید نادیده گرفته شود اما با قدری تامل باید به این نتیجه رسید که امروز کار در حوزه فرهنگ همانند راه رفتن بر لبه تیغ است که یک غفلت کوچک می‌تواند خطرآفرین باشد و جامعه را از هدف مطلوبی که برای رسیدن به آن دنبال می‌شود دور کند و حتی در این جریان هزینه سنگینی به بهای جریحه دار شدن نظام و انقلاب در پی داشته باشد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “پشت پرده پروژه نفوذ این بار در اداره ارشاد و خانه مطبوعات قزوین/ چهره ضدانقلاب چاشنی جشن روز خبرنگار در قزوین شد”

  1. ناشناس گفت:

    احسنت بسیار عالی و قابل توجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار