پژوهش‌های علمی باید در جهت تجاری سازی و رفع نیاز جامعه باشد
کد خبر: 117232
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۲:۳۸
رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان:
شاخص : رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان قزوین با تاکید بر اینکه نتایج پژوهش‌های علمی باید تجاری شوند، گفت:جایگاه دانشگاه در رونق اقتصادی سرنوشت ساز است و نباید دانش را در مرحله پژوهش رها کرد زیرا دانشی اعتبار دارد که کاربردی و بر اساس نیاز جامعه تبیین شود.

به گزارش خبرنگار علم و دانش شاخص، علیرضا فریدونی رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان قزوین در اختتامیه نهمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) که ظهر امروز در آمفی تئاتر دانشکده علوم انسانی برگزار شد، با اشاره به فعالیت مناسب انجمن‌های علمی دانشگاه بین‌المللی اظهار کرد: جشنواره حرکت باید با خود برکت و رشد اقتصادی به ارمغان آورد.

وی افزود: دانشجویان برای اشتغال نباید وابسته به دستگاه‌ها و ادارات باشند بلکه باید با بهره گیری از دانش و فناوری برای خود شغل و درآمد درازمدت ایجاد کنند.

رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان با تاکید بر اینکه نتایج پژوهش‌های علمی را باید تجاری کرد، گفت: ۳ دوره را بشر در فرآیند تکامل خود ۳ دوره اقتصاد معیشتی، مبادله‌ای و صنعتی را طی کرده و امروز با تکیه بر قدرت تفکر در عصر دانایی قرار دارد.

فریدونی ادامه داد: امروزه جایگاه دانشگاه در رونق اقتصادی بسیار سرنوشت ساز است و نباید دانش را در مرحله پژوهش رها کرد زیرا دانشی اعتبار دارد که کاربردی باشد و بر اساس نیاز جامعه تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه مقاله‌ها و پایان نامه‌های دانشجویی باید به تکنولوژی تبدیل شوند، عنوان کرد: دانشی باید تولید کرد که به ما توان ابزارسازی برای رفع نیازهای جامعه را بدهد.

رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان ابراز کرد: ارتقاء دانش فنی و عرضه آن به جهان موجب رونق اقتصادی خواهد شد بنابراین در دانشگاه باید پژوهش‌ها را به سمتی ببریم که از آن تکنولوژی استخراج شود.

فریدونی با بیان اینکه پس از تکنولوژی باید مسیر تجاری سازی را پیدا کرد، به دانشجویان توصیه کرد: پیش از انتخاب موضوع برای پژوهش حتما باید در جامعه نیاز سنجی شود و در کنار تحقیق نوآوری هم قرار گیرد تا چرخه تولید دانش و اقتصاد تکمیل شود.

وی با اشاره با تاکید براینکه دانشگاه‌های امروز ما باید در جهت بازار جهانی پیش بروند،افزود: مشکل امروز ما نقص در این چرخه است یعنی تمام مطالعات در مرحله پژوهش متوقف می‌شوند و جنبه تکنولوژی، اقتصادی و تجاری ندارند.

رییس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان در پایان توضیح داد: فرآیند نوآوری یا تجاری سازی یعنی یک ایده یا پژوهش را به محصول یا خدمت تبدیل کنیم؛ هدف تکنولوژی پاسخگویی به نیاز جامعه است اما متاسفانه دانشگاه‌های ما به سمت تقویت دانش فنی خود نرفته‌اند و این مشکل اساسی کشور است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار