ترامپ در این انتخابات نماد مردم بود
کد خبر: 118880
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۸:۵۶
کارشناس مسائل امور بین‌الملل:
شاخص : کارشناس مسائل امور بین‌الملل با اشاره به این که ترامپ در این انتخابات نماد مردم آمریکا بود گفت: رویکرد استکباری موجب کاهش قدرت و تضعیف جایگاه جهانی‌ آمریکا شده است.

حمیدرضا غلامزاده کارشناس امور بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاسی شاخص، اظهار کرد: آمریکا نه تنها برای منطقه خاورمیانه بلکه برای کل جهان استراتژی خاصی قائل است چرا که خود را کدخدای دنیا می‌داند.

وی افزود: پیروزی جمهوری خواهان بر دموکرات‌ها در نبرد انتخاباتی آمریکا شاید سبب شود تا مواضع صریح‌تری را در منطقه اعمال کنند.

غلامرضازاده تاکید کرد: علی‌رغم اینکه صنایع نظامی این کشور وابسته به حزب جمهوری خواه است اما بعید به نظر می‌رسد که گزینه نظامی در دولت ترامپ جدی گرفته شود.

کارشناس مسائل امور بین‌الملل ادامه داد: شاید این امر دو دلیل عمده داشته باشد، اول اینکه جامعه آمریکا تاب و توان مواجهه با مسئله نظامی را ندارد و از طرفی شرایط و بحران اقتصادی حاکم بر آمریکا این اجازه را نخواهد داد.

وی با بیان اینکه قدرت آمریکا در منطقه رو به افول است و این سقوط از زمان باراک اوباما شکل گرفته است، گفت: اگر نگاهی به سیاست خارجه آمریکا در چند سال اخیر بیندازیم خواهیم دید که حضور این کشور در عرصه‌های بین المللی از جمله سوریه، بحرین، اوکراین و حتی تجزیه سودان هیچ دستاورد مهمی برای آن‌ها نداشته است.

این کارشناس تصریح کرد: به نفع آمریکاست که در منطقه خاورمیانه یک ثبات اقتصادی فراهم آورد اما از لحاظ سیاسی باید گفت؛ اگر آشوب در این منطقه حاکم باشد سبب می‌شود تا ایران با مشکلات منطقه به ناچار درگیر شود.

غلامرضا زاده خاطرنشان کرد: آمریکا همواره برای ایجاد بحران در منطقه تلاش می‌کند تا کشورهایی که بالقوه می‌توانستند برای اسرائیل مشکل ساز باشند را با مشکلات داخلی سرگرم کند.

کارشناس امور بین‌الملل توضیح داد: نتیجه این اقدام  آمریکا تا اندازه‌ای او را منفور کرد که دیگر نمی‌تواند در منطقه نقش مهم نظامی داشته باشد و این اتفاق اثرات منفی برای آمریکا در پی داشته است.

وی با اشاره به این که ترامپ در این انتخابات نماد مردم آمریکا بود تاکید کرد: مردم کسی را انتخاب کردند که از مشکلات ساده آنان سخن گفت و خود را پشت قدرت گذشتگانش یا نهادهای دیگر پنهان نکرد؛ اگر افکار عمومی را به عنوان شاکله جامعه مدنی و دموکراسی بدانیم پس مردم جایگاه مهمی دارند.

غلامرضا زاده در پایان ابرازکرد: این سطح از مناظرات نشان داد که نه تنها قدرت نرم آمریکا در منطقه کاهش یافته بلکه آمریکا دیگر توان اثر بخشی و الگو دهی به سایر کشورها را ندارد.

انتهای پیام/۱۰۰۵

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار