پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم نیازمند مدیریت است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 118265
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸
دادستان عمومی و انقلاب قزوین:
شاخص :  دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: با پیشگیری از آسیب های اجتماعی و وقوع جرم اقدامات دستگاه های مختلف در این خصوص جلوه گر خواهد شد.

به گزارش شاخص نیوز، حجت الاسلام صادقی نیارکی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین در حاشیه نشست مسئولان قضایی استان قزوین اظهار کرد: امروزه تحولات و شیوه های جدید ارتکاب جرائم در جامعه، برخورد با جرم را پیچیده و نمی توان تنها به صرف برخورد با مجرم توجه کرد.
وی افزود: از آنجا که امر پیشگیری بدون برنامه و انسجام انجام می گردد این موجب خنثی نمودن اقدامات یکدیگر می شوند که این امر تنها سبب تحمیل هزینه های سنگین می گردد، بنابراین برای جلوگیری از بروز این معضلات می بایست به مقوله مدیریت پیشگیری توجه ویژه نمود.
دادستان قزوین مدیریت پیشگیری از وقوع جرم را شامل پیش بینی، شناسایی علل و عوامل خطر، بکارگیری و مدیریت نیروها دخیل همراه با برنامه ریزی، سازماندهی و نظارت و ارزیابی دانست و گفت: مرحله اول فرایند شناخت مهمترین مسئله استان است که در این بخش تمامی دستگاه های یک استان باید درک مشترکی از مسئله داشته و به یک مدل علمی واحد برسند تا در راستای آن برنامه ریزی مدون انجام شود.
این مسئول در خصوص شناسایی عوامل وقوع جرم عنوان کرد: پس از شناسایی معضل مهم استان ابعاد آن باید شناخته شود تا به علت شناسی و در نهایت ارائه راهکار مناسب دست یافته تا بتوانیم بهترین راهکار را با توجه به مسئولیت های دستگاهها احصاء و اجرا نمائیم.
صادقی نیارکی تصریح نمود: در این راستا دادستانی قزوین آمادگی حضور در کارگاه های علمی – کاربردی پیشگیری از وقوع جرم را داشته و در سال های گذشته نیز با حضور در این کارگاه ها، شاهد آثار مطلوب به جا مانده از آنها هستیم.
صادقی نیارکی در پایان با اشاره به ضرورت و اولویت بندی جرایم افزود: اهمیت اولویت بندی جرایم بدین منظور است که در حال حاضر جرائم متنوع و متعدد هستند به نحوی که افزون بر یک هزار و ۵۰۰ عنوان مجرمانه در کشور وجود دارد و اولویت بندی جرائم یا دعاوی یا آسیب های اجتماعی براساس اطلاعات و تجربیات جمعی مسئولین انجام می شود.

منبع: روابط عمومی دادستان استان قزوین 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار