پیش بینی وضعیت بازار کالای اساسی در ماه محرم/گرانی به بازار امسال می‌رسد؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 146719
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
شاخص : با فرارسیدن ماه محرم بازار اقلام اساسی شامل برنج، گوشت، مرغ و... با افزایش تقاضا و در نتیجه نوسان قیمت روبرو می‌شود.

به گزارش شاخص نیوز، با فرارسیدن ماه محرم و اجرای آداب و رسوم مذهبی دیرینه ایرانیان، بازار اقلام اساسی شامل برنج، گوشت، مرغ و.. با افزایش تقاضا و درنتیجه نوسان قیمت روبرو می شود.

البته مسوولان امر با وجود وضعیت مناسب ذخایر محصولات اساسی از ثبات قیمت ها خبر می دهند که با این وعده‌ها مردم انتظار دارند که آب از آب تکان نخورد، اما با وجود سودجویی دلالان  انگار بازار حرف دیگری برای گفتن دارد.

بررسی بازار حاکی از آن است که قیمت هر کیلو برنج خارجی ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار ، برنج ایرانی ۱۰ تا ۱۶ هزار ،گوشت گوسفندی ۴۴ تا ۴۸ هزار، گوشت گوساله ۳۹ تا ۴۲ هزار و مرغ ۷ هزار و ۳۰۰ تومان است.

حال باید منتظر ماند و دید که در چند روز باقی مانده به محرم وضعیت بازار اقلام اساسی به کدام سمت و سو می رود؟

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به آخرین وضعیت واردات برنج در آستانه محرم اظهار کرد: آمار گمرک در پنج ماه نخست سال بیانگر آن است که دوبرابر سال گذشته حدود یک میلیون تن برنج، وارد شده است.

وی در ادامه افزود: آمارهای واردات حاکی از آن است که به سبب تعرفه پایین انگیزه ای برای قاچاقچیان وجود نداشته که از این رو مسوولان امر باید تصمیماتی اتخاذ کنند تا واردات از راه اصولی صورت گیرد.

کشاورز با اشاره به اینکه ماهانه ۱۵۰ هزارتن برنج در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: براین اساس با گذشت پنج ماه از سال ۷۵۰ هزارتن برنج مورد استفاده قرار گرفت و مابقی جهت تأمین نیاز کشور در محرم توزیع می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان ادامه داد: حدود ۱۰۰ هزارتن برنج مورد نیاز این ایام از سوی بازرگانی دولتی و مابقی  توسط بخش خصوصی عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به نرخ انواع برنج وارداتی در بازار تصریح کرد: اکنون نرخ هر کیلو برنج مرغوب هندی برای مصرف کننده ۴ هزار و ۶۰۰ تا ۵ هزار و ۶۰۰  ، برنج اروگوئه و تایلندی ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است.

مشکلی در توزیع گوشت و مرغ وجود ندارد

یوسف جلوخانی مدیر عامل پشتیبانی امور دام استان تهران ،گفت: شرکت پشتیبانی امور دام کشور در آستانه ماه محرم جهت توزیع گوشت قرمز و گوشت مرغ به هیئت های عزاداری و مساجد تمهیداتی اندیشیده است.

وی افزود: هیئت های عزاداری که تحت نظارت سازمان تبلیغات فعالیت می‌کنند با مراجعه به سازمان می‌توانند نیاز خود را اعلام کنند تا گوشت و مرغ مورد نیاز در اختیار آنها قرار گیرد.

جلوخانی از وضعیت مناسب ذخایر گوشت و مرغ منجمد در کشور خبر داد و گفت: پشتیبانی امور دام آمادگی لازم جهت توزیع گوشت و مرغ منجمد به میزان مورد نیاز هیئت های عزاداری را دارد و همواره مشکلی در توزیع وجود ندارد.

به گفته وی از ابتدای محرم نسبت به توزیع مرغ منجمد،گوشت گوساله منجمد و گرم گوسفندی اقدام خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه عمده گوشت گرم وارداتی از کشورهای آسیای میانه، گرجستان، قزاقستان واوراسیا وارد می شود، بیان کرد: واردات گوشت گرم‌گوسفندی در این ایام بسته به تقاضای استان ها و کشش بازار صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران در خاتمه یادآور شد: اکنون هر کیلو گوشت آسیای میانه با نرخ ۳۰ هزار و ۶۰۰ ، استرالیا ۳۳ هزار، مرغ منجمد  ۵ هزار و ۳۰۰ و گوشت منجمد گوساله ۲۲ هزار تومان عرضه می شود.

 

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار