پیش بینی ۷۳۸ میلیارد تومان بودجه برای شهرداری‌های استان در سال جاری - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 118982
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۵:۰۵
مدیرکل دفتر امور شهری استانداری عنوان کرد
شاخص : مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گفت: کل بودجه شهرداری‌های استان در سال گذشته 600میلیارد و 161 میلیون و 310 هزار تومان بوده که برای امسال 738 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ایرج زاهدپور مدیرکل دفتر امور شهری استانداری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه ۸۷۰ هزار نفر جمعیت شهری بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ در استان قزوین وجود دارد، اظهار کرد: ۲۰ شهر زیر ۵۰ هزار نفر، ۴ شهر بالای ۵۰ هزار و یک مرکز شهری در استان داریم.

وی افزود: در حوزه مدیریت شهری چند سرفصل مهم در نظر گرفته شده که الویت همه آن‌ها توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی در شهر و شهرداری‌ها است.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری ابراز کرد: قزوین به عنوان پایلوت سیستم یکپارچه‌ سازی شهری انتخاب و این طرح تاکنون در ۲۵ شهر استان اجرا شده که مهم ترین بخش آن مربوط به یکپارچه سازی نرم افزاری شهرداری‌ها در حوزه‌های حقوقی، مدیریتی و قانونی است.

زاهدپور در ادامه گفت: قزوین همچنین به عنوان پایلوت مدیریت زیست محیطی پسماندها در کشور انتخاب شده که به این منظور یکی از اولین سایت‌های مدیریت پسماند خانگی و صنعتی در محمد آباد قزوین راه اندازی شده که در کشور بی نظیر است.

این مسئول توضیح داد: در حال حاضر زباله ۱۳ شهر استان به این مرکز منتقل می‌شود و شهرهایی مانند آوج، سیردان، رازمیان و معلم کلایه به علت دوری مسافت، امکان انتقال زباله‌هایشان وجود ندارد.

روزانه ۷۰۰ تن زباله شهری و روستایی در استان تولید می‌شود

وی با بیان اینکه روزانه ۷۰۰ تن زباله شهری و روستایی در استان تولید می‌شود اضافه کرد: سایت جدید زباله سوزی با ۱۱۰ هکتار مسافت و  ۲۰ میلیارد تومان هزینه با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری عنوان کرد: روزانه ۱۰ تن زباله بهداشتی از سطح بیمارستان‌ها، مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی و مراکز بهداشتی استان جمع آوری می‌شود.

زاهدپور ادامه داد: در حال حاضر فقط زباله‌های بهداشتی شهر قزوین به این سایت منتقل می‌شود و در نظر داریم شهرهای البرز، آبیک و تاکستان تا پایان سال به این سیستم بپیوندند.

این مسئول یادآور شد: سامانه دفع زباله صنعتی با مساحت ۱۰ هکتار با همکاری سازمان محیط زیست در کنار سایت جدید زباله سوزی با سرمایه گذاری بیش از ۵ میلیارد تومان واگذار شده است که فعلا از ۱۱۷ واحد صنعتی شناسایی شده ۴۰ واحد با این مرکز همکاری می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت درآمد پایدار در شهرداری‌ها افزود: شهرداری‌ها نباید متکی به درآمدهای زودهنگام باشند بلکه باید درآمدهای پایدار در حوزه‌های مختلف بخصوص گردشگری که استان ظرفیت‌های بالایی در این زمینه‌ دارد، ایجاد کنند.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری ادامه داد: ۱۵ محور حقوق شهروندی برای شهرداری‌ها تعیین کرده‌ایم که تفکیک زباله از مبدا، فرهنگ ترافیکی و فرهنگ آپارتمان نشینی از آن جمله است.

زاهدپور بیان کرد: یکی دیگر از وظایف دفتر امور شهری ارتقاء تعامل شوراهای شهر با دستگاه‌های اجرایی و مشارکت نهادهای مردمی در مدیریت امور محلات است که البته در این میان شوراها از میزان همکاری دستگاه‌ها رضایت چندانی ندارند.

شهرداری‌ها رسیدگی به وضعیت آب را جدی بگیرند

این مسئول با بیان اینکه مدیریت دفتر امور شهری موظف به تشکیل سامانه هیئت های حل اختلاف شوراهای شهر است، افزود: در استان ۱۵۵ نفر شورای شهر داریم و خوشبختانه یکی از استان‌هایی بوده‌ایم که کم‌ترین اختلاف شوراها را داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه افزایش فضاهای مذهبی در شهرهای استان کارگروهی تشکیل شده و ۲۰ مسجد در حال ساخت است.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری افزود: با توجه به بحران آب در استان رسیدگی به وضعیت آب شرب به طور جدی در دستور کار قرار گرفته شده و شهرداری‌ها باید بحث جداسازی آب خام و شرب و نحوه آبیاری فضاهای سبز را جدی بگیرند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۰۰ نیروی پرسنلی و قراردادی در شهرداری‌های استان مشغول هستند، گفت: ۳۰ درصد کارکنان شهرداری‌ها در مقاطع بالای کارشناسی، ۱۷ درصد کاردانی و ۵۳ درصد دیپلم و زیر دیپلم هستند که نیاز به بازنگری و ارتقاء سطح دارد.

سال جاری ۷۳۸ میلیارد تومان بودجه برای کل شهرداری‌های استان پیش بینی شده است

زاهدپور تشریح کرد: کل بودجه شهرداری‌های استان در سال گذشته ۶۰۰میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۳۱۰ هزار تومان بوده که برای امسال ۷۳۸ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

این مسئول ادامه داد: سال گذشته ۶۵ درصد هزینه‌ها مربوط به پروژه‌های عمرانی بوده که برای سال جاری ۶۹ درصد پیش بینی شده است و برای هر نفر در سال ۹۵ به میزان ۴۸۰ هزار تومان هزینه عمرانی برآورد شده است.

وی با بیان اینکه ۲۴ میلیارد تومان ارزش افزوده به دهیاری‌ها تعلق گرفته، اذعان داشت: در ۷ ماهه اول سال جاری ۸۶ میلیارد تومان ارزش افزوده بین شهرداری‌های استان توزیع شده که ۶۰ پروژه برای آن در نظر داریم.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری عنوان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۶۴۰ هزار متر مربع پروانه ساخت و ساز صادر شده که پیش بینی می‌شود امسال این تعداد به ۲ میلیون برسد اما تا کنون صدور ۵۰۳ هزار پروانه را داشته‌ایم که قابل قبول نیست.

زاهدپور در پایان افزود: ۳۴ درصد درآمدهای شهرداری‌ها مربوط به درآمدهای محلی، یک درصد اعتبارات استانی، ۵ درصد سازمان شهرداری‌ها، ۲۵ درصد ارزش افزوده و ۳۵ درصد سایر منابع است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار