چالش‌ تامین پر هزینه‌ترین نیاز‌های معلولان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 94484
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰
شاخص : مديرعامل انجمن «باور»: سازمان بهزيستي سياست‌گذاري مشخصي براي تامين وسايل توانبخشي معلولان ندارد.

به گزارش شاخص نیوز؛ در تمام مناطق دنیا ممکن است افرادی به دلیل محدودیت عملکردهای فیزیکی، روانی، حسی یا وضعیت‌های طبی یا بیماری ذهنی دچار معلولیت شوند. معلولیت به معنی از دست دادن یا محدودیت فرصت‌های شرکت در زندگی اجتماعی در یک سطح مساوی با دیگران است. این افراد را از آن‌رو توان‌خواه می‌خوانند که به ملزومات توانبخشی و حمایت‌های معنوی عاری از تبعیض احتیاج دارند.

بنابراین توانبخشی به روندی گفته می‌شود که هدف آن ارتقا عملکرد فیزیکی و اجتماعی فرد است و کمک می‌کند تا با تغییر و بهبود لوازم زندگی افراد معلول آنها را به سوی یک زندگی مستقل سوق دهد. موضوعی که هدف آن برابرسازی فرصت‌ها در دستیابی به سرویس‌ها و فعالیت‌هایی است که سایر افراد توان‌خواه امکان استفاده از آنها را دارند. در واقع همه فعالان انجمن‌های غیردولتی حامی معلولان و مسوولان سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی رسیدگی به مطالبات معلولان تلاش می‌کنند تا معلولان دارای حقوق و تکالیف مساوی باشد با افراد سالم داشته باشندکه اگر غیر از این باشد به انزوای معلولان دامن‌زاده و مانعی جدی برای رشد آنان به حساب می‌آید. علاوه بر حمایت‌های معنوی و عاری از ترحم به افراد توان‌خواه، تلاش در راستای تامین وسایل کمکی می‌تواند در فرایند بهبود این افراد بسیار تاثیرگذار باشدچرا که این وسایل از موثرترین و برجسته‌ترین عوامل در بازتوانی افراد دارای معلولیت به‌شمار می‌رود.

به‌گونه‌یی که در صورت به‌کارگیری مناسب و به موقع وسایل و تجهیزات کمکی کیفیت زندگی این افراد به نحو بارزی ارتقا یافته و به عبارتی دیگر توانبخشی آنان پویا و توسعه یافته خواهد بود. در گام بعدی پس از تامین وسایل و ملزومات توانبخشی ارائه آموزش‌های لازم در زمینه استفاده صحیح وسایل کمکی از تشدید معلولیت و عوارض جبران‌ناپذیر آن کاسته و به فرد در به‌کارگیری شیوه‌های موثر دسترسی به خدمات و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و اوقات فراغت کمک می‌کند و در نهایت مهارت‌های ارتباطی معلولان را ارتقا می‌دهد. سال گذشته با پیگیری و پیشنهاد ریاست‌جمهوری لایحه حمایت از معلولان به مجلس رفت. علاوه براین حسن روحانی علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را موظف کرده بود تا با رسیدگی به امور معلولان و توجه ویژه به مقوله پیشگیری و غربالگری هیچ معلول و کم‌توانی از وسایل توانبخشی محروم نباشد. در گزارش قبلی روزنامه «تعادل» که چندی پیش با همین موضوع تهیه شده بود مطلع شدیم اتفاقات خوبی در سال۹۵ پیش روی معلولان قرار دارد. افزایش چشمگیر دریافتی ماهانه این افراد و قرار گرفتن در ردیف برنامه‌های استخدامی از جمله آنها بود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار