چاپ تصویر حیوانات روی پول؛ ابتکار جدید ابتکار+عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61159
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
شاخص : اخیراً سازمان موسوم به دیده‌بان حقوق حیوانات با حمایت سازمان محیط زیست یشنهادی را به سازمان تولید اسکناس و مسکوک در خصوص درج برخی از حیوانات و گونه های جانوری در کشور بر روی اسکناس ها داده است.

اخیراً سازمان موسوم به دیده‌بان حقوق حیوانات با حمایت سازمان محیط زیست پیشنهادی را به سازمان تولید اسکناس و مسکوک در خصوص درج تصویر برخی از حیوانات و گونه های جانوری در کشور بر روی اسکناس ها داده است.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر به روی آن کلیک کنید

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر به روی آن کلیک کنید

هرچند سازمان تولید اسکناس و مسکوک تا کنون به این خواسته سازمان محیط زیست جامه عمل نپوشانده است اما فشارهای سازمان محیط زیست به همراه برخی از سازمان های وابسته مانند دیده‌بان حقوق حیوانات برای عملی شدن این طرح همچنان ادامه دارد.

قطعاً حراست و حمایت از حیوانات به ویژه گونه های نادر در کشور کاری مهم و بسیار مثمر ثمر بوده اما براستی آیا درج عکس حیوانات بر روی پول و اسکناس های کشور می تواند کمکی به جلوگیری از انقراض این حیوانات کند.

از طرف دیگر چندی پیش با حذف نماد هسته ای و درج دانشگاه تهران بر روی اسکناس های ۵ هزار تومانی در کنار تغییر رنگ این اسکناس‌ها جنجال زیادی را به پا کرد و این موضوع بازخورد زیادی در رسانه های بیگانه در آستانه مذاکرات بر جای گذاشت.

باید یادآور شد که در اکثر کشورهای دنیا از عکس مشاهیر و بزرگان آن کشور بر روی اسکناس ها که به نوعی سرمایه یک کشور هستند استفاده می‌شود و چاپ عکس حیوانات چیزی خارج از عرف است.

قطعاً چنین اقداماتی شائبه‌های زیادی را در خصوص جدایی کشور ایران از آرمان‌ها و اهداف اصلی خود به وجود می‌آورد؛ چرا که تا کنون طرح هایی که روی اسکناس های ایرانی به چاپ رسیده است، تلفیقی از انقلاب اسلامی و شخصیت های برجسته نظام جمهوری اسلامی بوده است.

هرچند هرساله اسکناس های جدیدی طراحی می شود و گاهی طرح روی اسکناس‌ها هزینه بر است، اما طراحی یک طرح جدید و چاپ آن هزینه های خاص خود را به همراه دارد و معمولا در طول تاریخ بعد از انقلاب تغییر طرح اسکناس ها زمانی اتفاق افتاده است که ضرورتی ایجاب کرده است و یا اینکه آن طرح با یک طرح بسیار متعالی‌تر جایگزین شود.

باید دیدکه آیا تصاویر حیوانات متعالی تر از مشاهیر و بزرگان کشور هستند که طرح آنها جایگزین طرح فعلی شود؛ در حقیقت اسکناس های یک ملت نشانه فرهنگ اصیل آن ملت بوده؛ هرچند جایگاه حیوانات اصیل ایرانی مهم بوده اما مفاهیم فرهنگی غنی‌تر و والاتری در کشور وجود دارد که برای طرح اسکناس مناسب‌تر است.

از طرف دیگر می توان اشاره کرد که اولویت های زیست محیطی بسیاری در کشور وجود دارد و برای جلوگیری از انقراض حیوانات اصیل ملی راه های بهتر از چاپ تصاویر این حیوانات بر روی اسکناس وجود دارد.

چرا که با تکثیر عکس این جانوران نسل این جانوران زیاد نمی شود، به نظر می رسد سازمان محیط زیست به جای رسیدگی اساسی و روش های منطقی و ساده برای مبارزه با انقراض این حیوانات به سمت اقدامات شعاری و تبلیغاتی رفته است.

از طرف دیگر مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان محیط زیست اولویت‌های محیط زیستی را مشخص کرده و گرم شدن هوای کره زمین، کمبود آب، پدیده زمین‌خواری و کوه خواری، فرسایش خاک، آلودگی هوا،‌ ریزگردها و غبار در استان های جنوبی، نبود سند ملّی برای مسائل محیط زیست و … را مهم ترین مشکلات زیست محیطی کشور دانستند.

منبع: شبکه اطلاع‌رسانی دانا

انتها یپیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “چاپ تصویر حیوانات روی پول؛ ابتکار جدید ابتکار+عکس”

  1. رزازیان گفت:

    علت این توهین بزرگ به پول ملی کشور چیه ؟ کدام کشور این کار را کرده که ما الگو گرفتیم ؟ هیچ عاقلی و مسئول کشور دیگری از این طرحها داده ؟ آیا کشورهای افریقایی که حیات وحش غنی دارد از این طرحها داده؟ بهتر نیست یکمقدار بیشتر فکر بشه؟مثلا طرحهای ایجابی و سلبی . ۱- چرا در کتابهای درسی کلیه مقاطع تحصیلی حفاظت از حیوانات و محیط زیست نداریم؟ چرا طبق اخبار روزنامه ها بعضی از توریستها برای شکار به ایران می آیند و کسی از مسئولین هبچ جوابی نمی دهند ؟چرا طرحهای محیط زیست را مردمی نمی کنند مثلا حفاظت از حیوانات و یا با دادن امکانات جزئی برای تکثیر نسل و تولیدحیوانات کمیاب توسط مردم را با دادن جایزه های خوب و تشویقهای رسانه ای فرهنگ سازی نمی نمایندو….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار