چای سبز برای چه کسانی مضر است؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 163889
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱:۲۵
شاخص : چای سبز خواص زیادی دارد و برای کاهش وزن بسیار مفید است اما برخی افراد از نوشیدن این چای باید پرهیز کنند.

به گزارش شاخص نیوز؛  چای سبز خواص زیادی دارد اما برای برخی افراد ضررهایی هم داردبعضی از عصاره های چای سبز سمی است و مصرف آن باعث  بیماریمی شود و افرادی که بیماری قلبی دارند نباید از این چای مصرف کنند در ادامه با مضرات چای سبز آشنا شوید.

اگر چه چایسبز خواص بسیاری برای سلامتی دارد،با این حال آثار چایسبز و ترکیباتآن ممکن است تا مقدار خاصی مفید باشد اما دوزهای بالاتر آن ممکن است موجب برخی عوارض نامطلوب شود.اثر ترکیبات چای سبز ممکن است در همه افراد مشابه نباشد. اثرات مضر مصرف بیش از حد چای (سیاه یا سبز) به علت سه عامل اصلی است:
۱. کافئین آن
۲. ماندگاری آلومینیوم
۳. اثرات پلی فنل بر میزان آهن بدن
پژوهش‌ها نشان داده‌اند که برخی از عصاره‌های چایسبز، سمی است و مصرف آن می‌تواندبیماری‌های متابولیک را به وجود آورد. مطالعه دیگری نشان داده است که مصرف بیش از حداین نوع چای باعث آسیب به پانکراس و کبد می‌شود. مصرف بیش از حد کافئین که در چایسبزو بعضی از عصاره‌های آن وجود دارد در بعضی از افراد باعث علائمی مانند عصبانیت،بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود. افرادی که دارای بیماری فشار چشم هستند، از چای سبزنباید استفاده کنند. افراد با بیماری میگرن نیز باید چای سبز به میزان کم مصرف کنند.

مضرات چای سبز
در رابطه با مصرف چای سبز برخی نکات را به یاد داشته باشید:
افراد مبتلا به بیماری قلبی یا مشکلات قلبی – عروقی نباید این نوع چای را مصرف کنند.
زنان باردار و شیرده نباید بیش از یک یا دو فنجان در روز بنوشند زیرا کافئین می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود.
با توجه به اثرات کافئین، در مصرف همزمان چای سبز و بعضی از داروها باید احتیاط کرد تا تداخل دارویی به وجود نیاید.
برخی مطالعات قابلیت چایسبز در جذب سطح بالایی از آلومینیوم بدن را نشان داده است.این ویژگی برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی مهم است زیرا آلومینیوم می‌تواند توسط بدن انباشته و در نتیجه ایجاد بیماری‌های عصبی کند.
ترکیبات این چای توانایی جذب آهن را داشته و مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث کاهش قابل توجه آهن در بدن شود.

چای سبز
مضرات چای سبز

چای سبز و سرطان
نوشیدن چایسبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می دانند، چرا که میزان آنتی اکسیدان هایموجود در آن ۱۰۰ برابر تاثیرگذارتر از ویتامین C و ۲۵ برابر تاثیرگذارتر از ویتامین E است. (توجه کنیم کهویتامین C و E به عنوان دو آنتی اکسیدان مهم مطرح هستند).
جوانی و زیبایی
دلیل اصلی ضد پیری بودن چایسبز وجود میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان به ویژه آنتی اکسیدان هایموثر در حفظ شادابی و جوانی موجود در چای سبز است. آنتی اکسیدان ها یکی از شاخص ترین عواملبرای حفظ سلامتی و شادابی سلول های بدن، با به تعویق انداختن شروع روند پیری سلول ها هستند.
کاهش وزن 
اگر تصمیم دارید با مصرف چایسبز با چاقی و اضافه وزن خداحافظی کنید، باید برای مصرف آن در طولروز برنامه ریزی داشته باشید و از مصرف این نوشیدنی گیاهی بدون برنامه پرهیز کنید.
زمان مناسب نوشیدن چایسبز
بهترین زمان برای نوشیدن چایسبز به منظور کاهش وزن، ۲ ساعت پس از صرف غذا در وعده هایغذایی است. به این ترتیب شما علاوه بر آنکه از خواص درمانی چای برای کاهش وزن بهره می برید،خللی در میزان جذب آهن به وجود نمی آورید؛ زیرا چای سبز همانند چای سیاه موجب کاهش جذب آهن موجود در غذا می شود.
میزان مناسب چایسبز در روز
باید توجه داشته باشید نوشیدن ۳ تا ۴ لیوان چایسبز در طول روز می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.این تصور که نوشیدن چای در دفعات زیاد می تواند میزان کالری سوزی در بدن را افزایش دهد، ایده اشتباهی است،زیرا با نوشیدن بیش از حد چای سبز در طول روز، بدن علاوه بر آنکه با مشکل تحریک پذیری پایانه های عصبی روبه رو می شود،با اختلال دفع آب و الکترولیت های بدن مواجه می شود. به این ترتیب همانطور که باید در نوشیدن چای معمولی پرهیزهایلازم را رعایت کنید توصیه شده که در نوشیدن چایسبز نیز افراط نکنید.خبرآنلاین و عصر ایران

منبع: ستاره ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار