ایران جانبی

» چرا «دولت» نتوانست اما «سپاه» توانست؟!
کد خبر: 206792
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱:۴۶
شاخص : ماهواره «نور» به ‌عنوان نخستین ماهواره نظامی ایران اواخر هفته گذشته از ماهواره‎بر سه‎مرحله‌ای قاصد، از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت

به گزارش شاخص نیوز:برنامه ریزی دولت سابق در اوایل دهه 90 شمسی، ارسال موجود زنده در کوتاه مدت و اعزام انسان به فضا در بلندمدت استوار بود اما با پیروزی اعتدالگرایان و همزمان با مذاکرات برجام، در آستانه روز ملی فناوری فضایی (۱۴ بهمن) سال ۹۳، سازمان فضایی – که زیر مجموعه ریاست جمهوری محسوب می شد – عملاً انحلال یافت و به وزارت ارتباطات منتقل شد!

ماهواره «نور» به ‌عنوان نخستین ماهواره نظامی ایران اواخر هفته گذشته از ماهواره‎بر سه‎مرحله‌ای قاصد، از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت. این واقعه مهم اگرچه به خبر اول بسیاری از رسانه های مهم دنیا تبدیل شد و افتخاری دیگر را برای ایران و ایرانیان رقم زد اما واکاوی ابعاد پیدا و پنهان آن، موید بسیاری از حقایق خواهد بود.

در همین زمینه، سال های 97 و 98 را می توان دوران ناکامی های پی در پی کشور در صنعت فضایی نامید! دولت دوازدهم در سایه بی‎دستاوردی محض خویش و خودنمایی های وزیر جوان و جویای نامش، تبلیغات گسترده ای را برای پرتاب ماهواره های «پیام» و «ظفر» ترتیب داد که متاسفانه ارسال هر دو این ماهواره ها به فضا با شکست همراه شد.

این در حالی بود که برنامه ریزی دولت سابق در اوایل دهه 90 شمسی، ارسال موجود زنده در کوتاه مدت و اعزام انسان به فضا در بلندمدت استوار بود اما با پیروزی اعتدالگرایان و همزمان با مذاکرات برجام، در آستانه روز ملی فناوری فضایی (۱۴ بهمن) سال ۹۳، سازمان فضایی – که زیر مجموعه ریاست جمهوری محسوب می شد – عملاً انحلال یافت و به وزارت ارتباطات منتقل شد! از آن تاریخ به بعد، اکثر قریب به اتفاق پرتاب‌ ماهواره های ایران ناموفق بوده که آخرین آن ماهواره «ظفر» بود.

جالب آنکه پس از سال 93، نه تنها بودجه تحقیقات فضایی کشور بطور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد بلکه به دلیل بی توجهی و تغافل دولت در قبال صنعت فضایی، مهاجرت نخبگان و کارشناسان فضایی کشور به کشورهای خارجی افزایش چشمگیری داشت! اوضاع بحدی در این عرصه بغرنج شد که حتی نیروهای وطن‎دوستی که در شرایط سخت کشور حاضر به ترک وطن نشدند نیز به دلیل نارضایتی‌ شغلی، سازمان‌ها و مراکز فضایی را رها کرده و به بخش‌های نامرتبط از جمله خودروسازی، راه و ساختمان و یا حتی شهرداری نقل مکان کردند!

دولت بنفش اما به همین حد هم قانع نبود و سال 97، موجبات سرافکندگی دیگری را در عرصه فضایی رقم زد! متاسفانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایحه بودجه سال 97 کل کشور بنا بر دلایل نامعلومی و علی‌رغم تولید ماهواره‌های متعددی در داخل، «خرید ماهواره خارجی» را در اولویت کاری خود قرار داد و مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی رسمی اعلام کرد که طبق لایحه بودجه سال ۹۷، خرید ماهواره خارجی در اولویت دولت قرار گرفت!

با این همه، اهتمام ویژه نیروهای مسلح و در راس آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون توسعه فزاینده پیشرفت های کشور در صنعت فضایی با توجه به تاکیدات خاصه رهبری معظم انقلاب نسبت به این حوزه حساس و اقتدارآفرین، موجب شده تا کم‎کاری و کاهلی دولتمردان در این زمینه به نوعی جبران شود و برخلاف صنعت مظلوم هسته ای، فناوری فضایی کشور از دستبرد بیش از پیش معامله‎گران برجامی، مصون بماند!

منبع: صراط

انتهای پیام /900

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار