چرا فرضیه «تنهایی و انزوای آمریکا» پس از خروج از برجام صحیح نیست!؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 163691
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
شاخص : پس از اعلام رسمی «ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج آمریکا از برجامِ روحانی، کثیری از مشاهیر اصلاح‌طلب و دولتی و برخی چهره‌های دیگر، که جملگی دستی در ماجرای پر غصه حمایت از برجام داشته‌اند.

به گزارش شاخص نیوز: پس از اعلام رسمی «ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج آمریکا از برجامِ روحانی، کثیری از مشاهیر اصلاح‌طلب و دولتی و برخی چهره‌های دیگر، که جملگی دستی در ماجرای پر غصه حمایت از برجام داشته‌اند، عنوان می‌کنند که آمریکا از این پس دیگر تنها شد، آمریکا منزوی شد، دیگر کسی به آمریکا اعتماد نمی‌کند، ایران در منظر جهانی در موضع حق قرار گرفته و…

این فرضیه اما به دلایلی صحیح به نظر نمی‌رسد.

*این تئوری از آن رو صحیح نیست که آمریکا پس از حمله اتمی به ژاپن، کشتار در ویتنام و حمله بی‌دلیل به افغانستان و عراق هم منزوی نشد و همین آقایان در سال‌های ۸۴ و ۹۲ برای توافق با آمریکا سر از پا نشناختند و بی‌توجه به سابقه بدعهدی و ددمنشی کاخ سفید اما نسبت به توافق با او ابراز خوشبینی کردند.

البته از نظر ما آمریکا حتما یک رژیم منزوی در دنیاست اما مادام که حکّام کشورهای جهان دچار ترس از قدرت اغواکننده آمریکا و اسیر هژمونی رسانه‌ای کاخ سفید باشند، بایستی در ظاهر امر نسبت به تئوری انزوای آمریکا آنهم با ساز و کار دیپلماسی اعتدالی، با تردید نگریست.

جالب آنکه مدعیان تنهایی آمریکا و بر حق شدن ایران در نزد افکار عمومی جهان! به این نکته هم اشاره‌ای نمی‌کنند که خود این افراد از تماشاچیان خروج آمریکا از توافق رسمی با حکومت کوبا و به اصطلاح شکسته شدن «برجام کوبایی» در حوالی یکسال قبل بودند اما لام تا کام چیزی درباره بر حق نبودن آمریکا و یا منزوی شدن حکومت این کشور سخنی نگفتند و بلکه به جای آن با طمطراق فراوان در اندیشکده‌های آمریکایی به سخن‌سرایی و تأکید بر گفت‌وگو و تعامل پرداختند!

اکنون نیز همین افراد باید شاهد این باشند که آمریکا به تعاملات خود پس از خروج از برجام نیز ادامه خواهد داد و کسان دیگری هم به جای این افراد در اندیشکده‌های آمریکایی به بیان صحبت‌های منورالفکری می‌پردازند.

مجددا تأکید می‌شود که حتما اقدام آمریکا در خروج از برجام برای کسانی مایه عبرت بود و هست اما ادعای همه‌گیر شدن این عبرت در سطح جهان و یا پرداخت شدن هزینه‌های سنگین دیپلماتیک توسط آمریکا نیز یک توهّم، بیشتر به نظر نمی‌رسد.

عقل‌های منصف می‌دانند که راه منزوی شدن واقعی آمریکا جز از مسیر مقاومت و انقلابی‌گری نمی‌گذرد. کما اینکه وجود همین خصائل در نظام جمهوری اسلامی بود که آمریکا را در منطقه غرب آسیا و در عراق و سوریه و لبنان و یمن منزوی کرد.

منبع: مشرق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار